Ohebným mobilům bude patřit budoucnost: Jak fungují ohebné telefony a jejich displeje?

V ruce držíte chytrý telefon, odklopíte část displeje a rázem držíte tablet. Ještě před několika lety by šlo o sci-fi, dnes je vše realitou. Jak fungují ohebné displeje a ohebné konstrukce a proč jde o zlomovou technologii v segmentu chytrých zařízení?

Myšlenka ohebných displejů je na trhu už desítky let. První ohebný displej na principu elektronického papíru vyvinul Nicholas K. Sheridon v legendárním Xerox PARC už v roce 1974. Xerox PARC byl místem inovací, které dalo světu počítačovou myš či grafické rozhraní počítačů. K plnohodnotné barevné obrazovce měl však první ohebný panel daleko.

Poměrně dlouho trvalo, než se technologie dostatečně vyvinula a výrobci s ní začali pracovat v návrhu svých zařízení. Není totiž problém vyrobit zařízení s flexibilním panelem, ale pokud jej chcete udělat ohebným tak, aby zvládl desetitisíce otevření a zavření, jde o výzvu, se kterou se zatím dokázalo poprat jen pramálo výrobců v čele s inovátory Huawei a Samsung. Ostatní výrobci zatím jen pokukují z povzdálí a zatím nenabízí srovnatelnou alternativu, případně na zařízení montují dvojici oddělených displejů.

Jak fungují ohebné displeje?

Ohebné panely nejčastěji využívají technologie OLED (Organic Light Emitting Diode displays), které mají tu výhodu, že nepotřebují další vrstvu s podsvícením, ale světlo vyzařují jednotlivé pixely. Výhodou OLED panelů je věrné podání barev, skvělá černá a samozřejmě také zmíněná ohebnost díky zvoleným polymerům. Ohebnosti bylo dosaženo mj. právě proto, že bylo vynecháno a nahrazeno jinými materiály běžně používané sklo.

Obrázek: Ohebným mobilům bude patřit budoucnost: Jak fungují ohebné telefony a jejich displeje?

Vývoj OLED panelů probíhá přibližně dvě desetiletí a až nyní jsme se dostali do fáze, kdy jsou materiály a technologie na takové úrovni, že je možné panel opakovaně ohýbat téměř bez poškození. Stále se nacházíme v počátcích technologie a je tedy zřejmé, že bude chvíli trvat, než bude vše bez chybiček.

Jak fungují ohebné mobily?

U tradičního „neohebného“ telefonu je vše poměrně jednoduché. Za sklem, filtry a vrstvou pixelů se nachází LED diody, případně jsou u technologií typu OLED součástí samotného panelu. Následně se zde nachází další komponenty osazené na základní desce, baterie a robustní tělo složené z kovů, plastů a skla. K tomu přidejte lepidlo, šrouby a je jasné, že na ohebnost zde není prostor, i když doposud vlastně ani nebyla zapotřebí. To se však s příchodem skládacích zařízení mění.

Jak ohebný smartphone funguje? Komponenty typu fotoaparát či baterie zatím ohebné nejsou a výrobci tak musí být kreativní v konstrukci zařízení. Stejně tak sklo, které se běžně používá k ochraně displeje napovídá, že s ohybem u tradičních panelů počítat nelze. Jak tedy výrobci vše řeší?

Obrázek: Ohebným mobilům bude patřit budoucnost: Jak fungují ohebné telefony a jejich displeje?

 

Podobně jako u starých dobrých „véček“ či modelů typu Nokia 9500 vsadili výrobci na panty. Otevírací konstrukce dává větší smysl než bláznivé vize typu rolování, neboť nabízí prostor dvojice či více pevných částí, které se skládají a rozkládají. Komponenty tedy mohou být uloženy uvnitř těchto pevných částí a samotnými klouby, které obaluje tenký displej, prochází pouze spojení jednotlivých komponentů. Klouby bývají vyrobené z odolných materiálů typu titan či zirkonium.

Např. ohebný smartphone Huawei Mate X vsadil na displej po vnějších stranách a lze jej snadno rozložit na tablet. Displej tedy uživatel neustále vidí a má jej z obou stran zařízení. Stejně tomu je i u novějšího modelu Mate Xs. Oproti konkurenci, kterou využívá např. Samsung, který velký displej často schovává dovnitř a na vnější stranu umístí malý panel pro notifikace, jde v mnohém o elegantnější řešení, které však může být náchylnější na poškození. Huawei proto pokryl displej dvěma vrstvami leteckého polyamidu, díky čemuž má být zaručena dostatečná odolnost. Nějakou dobu už Corning, společnost stojící za ochranným sklem Gorilla Glass, připravuje technologii ohebného skla.

Skládací Huawei Mate Xs už si v ČR koupíte

Úspěch ohebných displejů je podle nás do budoucna nevyhnutelný. Řeší totiž mj. největší problém tabletů, tedy jejich nepraktické rozměry. Většině z nás by se lépe sledovala videa a komunikovalo na tabletu, ale nosit s sebou celý den velký a těžký tablet nedává smysl. Ohebné zařízení, které umí být zároveň telefonem a tabletem, je praktické a z našich zkušeností hlavně návykové.

Huawei na českém trhu začal v březnu 2020 prodávat vylepšený model svého ohebného smartphonu Huawei Mate X s přídomkem Xs. Jak lze vydedukovat z předchozích odstavců, výrobci museli upravit a vymyslet spoustu komponent tak, aby bylo ohebná zařízení vůbec možné zkonstruovat. Odpovídá tomu tedy i vyšší cena, která je zde vysokých 59 990 Kč. Za tu cenu však majitel bude moci zakusit, jak chutná budoucnost.

Obrázek: Ohebným mobilům bude patřit budoucnost: Jak fungují ohebné telefony a jejich displeje?

Na přední straně zařízení se nachází 6,6″ displej, vzadu pak 6,38″. Po rozevření má uživatel k dispozici tablet s FullView displejem o velikosti 8″. O výkon se stará čip Kirin 990 5G SoC s podporou 5G sítí a nechybí čtveřice kvalitních fotoaparátů v čele s 40 Mpx snímačem.

Obrázek: Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Obrázek: Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Obrázek: Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Obrázek: Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Obrázek: Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Zahnutý displej, 5G a nejlepší mobilní fotoaparát? Nový Huawei P40 Pro se obešel i bez služeb Googlu
Zahnutý displej, 5G a nejlepší mobilní fotoaparát? Nový Huawei P40 Pro se obešel i bez služeb Googlu

Přesně rok po představení řady P30, která posunula kvalitu mobilních fotografií na novou úroveň, představil čínský Huawei následovníka v podobě...

Zavřít