Přestože je dost těžké představit si Android bez služeb Googlu, Huawei hledá řešení, kde se dá. Jednou z odpovědí je také nizozemský TomTom.
TomTom patří mezi nejpopulárnější výrobce navigačních zařízení a poskytovatele služeb nejen u nás, ale i v Evropě a zbytku světa.
Pro EU jde o dobrou zprávu a znamení, že se čínské firmy mohou na evropský průmysl a služby spoléhat; což by pro změnu znamenalo příjemné peníze plynoucí do kapes společností i států.
Navigace z Evropy
Ačkoliv bude vzájemná integrace, jednoduchost použití a možnosti instalace složitá, je představa, že by se Huawei úplně obešel bez Googlu, celkem realistická. Alternativy existují ke každé aplikaci amerického obra, jen nejsou tak rozšířené či uživatelsky přívětivé – nebo jsou placené.
S vyřešením licenčních poplatků a zpřístupnění a lokalizaci služeb však může naopak systém Huaweie – ať už jedna z větví Androida nebo HarmonyOS (dříve známý také jako Hongmeng) – představovat alternativu k Androidu, což už popravdě operační systém potřebuje jako sůl.
Ač Huawei odstřihla administrativa Donalda Trumpa od amerického trhu, firmě se zatím daří pokračovat dál. Celní válka a mnohá omezení jí sice zasáhly dost silně, ovšem čínská vláda naznačila, že je v případě větších potíží ochotna do firmy nasypat nemalé finanční prostředky.
Už jen proto, že je vnímána jako jeden ze symbolů úspěchů Číny v IT v posledním desetiletích.
TomTom a Huawei už se podle zdrojů Reuters domluvili na spolupráci dříve, dohodu však obě firmy zveřejnily až nyní. Není jasné proč.
Rozhodnutí zvolit TomTom je logické, mimo to ale ukazuje, že Čína se nebude vždy spoléhat na vlastní firmy a služby; ukázalo se, že i dál bude důvěřovat zahraničním partnerům, byť nyní už pravděpodobně nebudou tak často pocházet ze Spojených států.
Zdroj: Reuters