Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa

Dokáže smartphone nahradit profi fotoaparát? vivo X90 Pro je toho důkazem. Fotomobil s technologiemi společnosti ZEISS dokáže vykouzlit nádherné fotografie. Co na něj říká profesionální fotograf a jaké rady pro pořízení perfektní mobilní fotografie nám poradil?

Fotografování chytrým telefonem se stalo běžnou praxí. S fotomobily, jako je vivo X90 Pro, se kvalita výstupů prudce zvyšuje a není se čemu divit. Snímač Sony IMX989 s rozlišením 50,3 Mpx a 1palcovým senzorem exceluje nejen za světla. Velmi dobře si díky vysoké světelností poradí i s focením nočních snímků. O komplexní výbavu se dále stará 50,3Mpx teleobjektiv a 12,2Mpx širokoúhlý snímač.

Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa

Jak fotit mobilem? A jak fotit jedním z nejlepších fotomobilů? Zeptali jsme se profesionála. Foto: Redakce inSmart.cz

Jak při focení postupovat, pokud chcete dosáhnout co nejlepších výsledků? Zeptali jsme se profesionálního fotografa Petra Vargy, který fotí pro velké firmy jako Rockaway Capital, Bosch či Adidas.

1. Poznejte svůj fotomobil

Než začnete fotografovat, je důležité se důkladně seznámit s aplikací fotomobilu. Vivo X90 Pro má šikovnou automatiku, ale také širokou škálu funkcí a režimů. Experimentujte s různými režimy a funkcemi, abyste zjistili, co jak funguje a kdy to použít.

Za zmínku stojí např. režim přirozených barev ZEISS. vivo na tomto režimu spolupracovalo s předními odborníky na optiku. Výsledkem jsou realistické barvy, které nemají v mobilním světě konkurenci.

Rada profesionála:Nejlepší fotoaparát je ten, který máte u sebe. I proto je kvalitní fotomobil ideální volbou pro všechny, kteří chtějí fotit na cestách. Nikdy totiž nevíte, jaký zajímavý moment vás potká a budete ho chtít zachytit,“ zmiňuje Varga. „Důležité ale je, abyste své zařízení znali. Nemusíte být profesionální fotograf, ale je dobré vědět, jaké funkce a možnosti nastavení váš mobil nabízí.

2. Dobré světlo jako základ

Světlo je klíčem ke kvalitní fotografii. Pokud je to jen trošku možné, snažte se využít přirozené denní světlo. Výhodou je, že vivo X90 Pro si poradí i se slabým osvětlením a špatnými světelnými podmínkami. Pokud fotíte venku, zkuste fotografovat buď brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je světlo nejhezčí.

Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa

Měkké a rozptýlené světlo způsobené oblačností má také řadu výhod. Díky HDR režimu dosáhnete i u zatažené oblohy skvělých výsledků a např. fotografie krajiny budou vypadat skvěle.

Rada profesionála:Rozptýlené světlo oceníte také při fotografování portrétů. Vyhnete se tak ostrým stínům, které mohou deformovat tvář nebo vytvářet zbytečné stíny, které odvádějí pozornost – kruhy pod očima nebo protáhlý stín nosu po celé tváři, to nikdo nechce! Podívejte se, jak například Rembrandt zobrazoval světlo na tváři,“ radí Varga.

Ještě než začnete fotit, utřete si objektiv. Špinavá čočka totiž vytváří řadu odlesků a artefaktů, které na fotce nechcete. vivo X90 Pro je jedním z mála telefonů, které tímto problémem netrpí. Vděčí za to speciálním povrchovým úpravám ZEISS T*, které eliminují odrazy světla a nechtěné odlesky na snímcích.

3. Kompozice

I při fotografování mobilem je důležitá kompozice. Pokud ji ještě nemáte v oku, můžete si zapnout šikovného pomocníka. V nastavení vivo X90 Pro si aktivujte funkci mřížky, která vám pomůže dodržet ideální kompozici.

Platí zde, že horizont ani ústřední motiv by neměly být ve středu snímku. Ideálně se držte staletími osvědčeného zlatého řezu. Neplatí to ale vždy. Sociální sítě a instagramový formát snímků změnil mnohé.

Rada profesionála: „Při focení se nebojte přikleknout či jinak zvolit vhodný úhel tak, abyste dostali do záběru vše co potřebujete. Všímejte si kolmých hran, výrazných čar a tvarů, které vedou oko, snažte se je využít pro co nejlepší odvyprávění příběhu. Skvělými pomocníky jsou v tomto případě, střechy domů, potoky a další přírodní útvary. Pravidla se mají porušovat a v době sociálních sítí to platí dvojnásob,“ radí Varga. „Myslete také na to, že mnohdy je načasování vším a na vhodný záběr si budete muset chvíli počkat, nebo naopak musíte jednat co nejrychleji. Když jde o rychlost, udělejte si pro jistotu více snímků a pak až vybírejte ten nejzdařilejší.

4. Rychlý pohyb a stabilizace

vivo X90 Pro je vybaven optickou stabilizací obrazu, která pomáhá minimalizovat rozmazání způsobené pohybem. Pokud např. fotíte makro snímky, neváhejte si opřít ruku tak, abyste minimalizovali její chvění. vivo X90 Pro nabízí režim, ve kterém si dokáže uzamknout a sledovat pohybující se objekt, na který ostří.

Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa

Focení by měla být především zábava. Foto: Redakce inSmart.cz

Rada profesionála:Při focení pohybujících se objektů neváhejte zachytit vícero snímků. Dbejte na to, aby byla scéna co nejlépe osvětlená a pokud máte prostor a čas, pohrajte si s manuálním nastavením fotoaparátu. Úpravou rychlosti závěrky a dalších parametrů dosáhnete lepších výsledků a případně i úmyslného rozmazání okolí při sledování pohybujícího se objektu fotoaparátem,“ zmiňuje profesionál.

5. Automatika a umělá inteligence

Smartphone je vybaven AI funkcemi, které vám mohou pomoci vylepšit snímky. AI automaticky rozpozná scénu, kterou fotíte, a upraví nastavení fotoaparátu, aby co nejlépe vyhovovalo dané situaci.

vivo X90 Pro je vybaven pokročilými nástroji pro úpravy fotografií. Po fotografování můžete upravit své snímky přímo v telefonu, aniž byste potřebovali další software. Můžete například upravit jas, kontrast, nasycení, ostré hrany a další aspekty vašich fotografií. Ale pamatujte, méně je někdy více. Cílem postprodukce by mělo být zvýraznit krásu vašeho snímku, ne ho přehltit efekty.

Rada profesionála: „Občas je výhodnější spolehnout se na automatiku a výsledný snímek upravit dodatečně. V mobilu najdete editor fotografií, kde si můžete pohrát s hodnotami stínů, světlých tónů a saturací barev. Kdo chce více možností, může sáhnout po specializovaných aplikacích typu Adobe Lightroom, který je k dispozici zdarma. Při úpravách doporučuji ukládání upraveného snímku jako nové fotografie. Kdykoliv se tak budete moci vrátit k původnímu záběru a dále s ním pracovat.

6. Chcete fotky dále upravovat? Aktivujte si režim RAW

Pokud chcete mít více kontroly nad finální podobou svých snímků, vyzkoušejte režim RAW. Vivo X90 Pro umožňuje v profesionálním režimu fotografování do RAW formátu. Snímky jsou tedy uloženy ve formátu, který zachovává všechny detaily a data ze snímače. Aplikace z dat následně dokáží vytáhnout nečekané výsledky.

Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa

Foto: Redakce inSmart.cz

Rada profesionála:Fotografování v RAW formátu vám umožňuje zachovat veškeré data z obrazového snímače. Ideální situace pro použití RAWu jsou ty, kdy očekáváte náročné světelné podmínky, jako je například fotografování při východu nebo západu slunce, nebo kdy potřebujete maximalizovat dynamický rozsah snímku. RAW také vyniká v situacích, kdy je důležitá přesná kontrola bílé barvy, jako je studiová fotografie. Pamatujte, že RAW vyžaduje více úložného prostoru a následné zpracování na počítači či v aplikaci vám chvíli zabere.

7. Experimentujte

Fotografie je umění, takže nebojte se experimentovat. Zkuste různé úhly, perspektivy a techniky. Vivo X90 Pro s jeho mnoha funkcemi nabízí bezpočet možností pro kreativitu.

Rada profesionála:Uvědomte si, že celý prostor kolem nás je 3D. Objektiv z tak malého a pohodlného fotoaparátu, jakým je mobil, můžete umístit téměř kamkoli. Přikládejte ho ke sklu, k zemi, zdvíhejte ho, utíkejte, tančete, hrajte si a hlavně se radujte!“ usmívá se Varga.

Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa

Kvalitní fotomobil dokáže v mnoha situacích nahradit fotoaparát. Výsledky stojí díky kvalitním snímačům a optice za to. Foto: Redakce inSmart.cz

Fotografování s chytrým telefonem je zábava a s několika tipy a triky můžete dosáhnout skvělých výsledků. Vivo X90 Pro s jeho pokročilými funkcemi je skvělým nástrojem pro každého, kdo chce vstoupit do světa mobilní fotografie.

Zdroj: Redakce inSmart.cz, Peter Varga, fotograf

Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte