Ohnivá past: Jak se rychle dostat ven z hořící Tesly s nefunkční baterií?

Co dělat, když začne elektromobil hořet? A jak se dostat ven ve chvíli, kdy elektrické systémy nefungují? Rozbíjení okének je až poslední volbou, výrobci na riskantní situace myslí.

Internet obletělo video, kde majitel Tesly při pohledu na své hořící vozidlo vysvětluje hasičům, jak se vykopnutím bočního okénka dostal ven. Kvůli závadě se do kabiny elektromobilu Tesla Model Y začal valit kouř a zároveň přestalo fungovat elektrické otevírání oken a dveří. Vykopnutí však bylo v jeho případě zbytečné, zmiňují odborníci na elektromobily. Tesla i další značky na tyto scénáře myslí. Jak tedy otevřít dveře ve chvíli, kdy je elektromobil bez elektřiny?

Přední dveře nejsou problém

V případě nehody či závady, kdy by mohlo elektronické otevírání přestat fungovat, má posádka vozu několik možností, jak se dostat ven. Nejjednodušší je situace na předních sedadlech, kde je na loketní opěrce ukrytá mechanická páčka na otevírání dveří.

Způsob nouzového otevírání se liší v závislosti na konkrétním modelu. V modelech Tesla Model 3 a Model Y se páčka pro mechanické otevření dveří nachází přímo nad tlačítky pro stahování oken. Stejná je situace v případě Tesla Model X.

V případě Tesla Model S je vpředu dokonce k dispozici klasické madlo pro mechanické otevření dveří. Nachází se hned u palubní desky přímo na dveřích.

Otevření zadních dveří je složité

Horší je situace u zadních dveří. Ty je oficiálními postupy velmi těžké otevřít, navíc pak v situaci, kdy např. dojde k nehodě.

Chcete-li otevřít zadní dveře Tesla Model X, opatrně sejměte mřížku reproduktoru ze dveří zasunutím prstů za kryt a zatáhněte za mechanické uvolňovací lanko dolů a směrem k přední části vozidla. Po uvolnění západky zvedněte dveře ručně. Zde je nicméně vedle komplikovaného postupu ještě ten problém, že jsou dveře velmi těžké a zvedají se nahoru. Dobrou zprávou je, že po zvednutí dveře nemají tendenci padat zpět.

V Tesla Model S jsou vzadu pod sedačkou ukrytá u země mechanická uvolňovací lanka. Najdete je ve výřezu v koberci. Po zatáhnutí za lanko dojde k otevření dveří.

Nebezpečné jsou v tomto směru Tesla Model 3 a Model Y, které mechanické otevírání zadních dveří vůbec nemají. Existují sice návody, jak tuto funkci doplnit, ale samotná automobilka s manuálním otevíráním zadních dveří nepočítá.

Obrázek: Ohnivá past: Jak se rychle dostat ven z hořící Tesly s nefunkční baterií?

Hořící elektromobily nejsou zas tak časté, jak mnozí předpokládají. Častější je např. porucha 12V baterie a z toho plynoucí problémy s elektronikou a otevíráním dveří. Foto: Se souhlasem Fort Washington Fire Company

Poslední možnosti: Rozbití okna a útěk kufrem

Pokud není situace kritická, můžete zkusit z Tesly utéct kufrem, kde je z vnitřní strany připravena páčka pro jeho manuální otevření. Nezbytné je v takové chvíli sklopení sedaček, což je další zdržení.

Poslední možností, která připadá v případě ohrožení života v potaz, je rozbití okna buďto speciálním kladívkem, nebo vykopnutím. Kladívko je v mnoha ohledech rychlejší a praktičtější, proto jej lze doporučit jako doplněk výbavy.

Zdroj: Manuály Tesla

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Co dokáže domácí robot Optimus od Tesly? Elon Musk představil podrobnosti
Co dokáže domácí robot Optimus od Tesly? Elon Musk představil podrobnosti
Obrázek: Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Obrázek: Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Obrázek: Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Obrázek: BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
Obrázek: Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?
Jak zmizet z internetu beze stopy?