Používáte WhatsApp ke komunikaci s přáteli, rodinou či kolegy? Nejste sami, uživatelů po celém světě jsou miliardy – právě proto se tato aplikace stala oblíbeným terčem hackerů. Odborníci zaznamenali v posledních letech zvýšený počet útoků cílících právě na WhatsApp. Pojďme se podívat, jak poznat, že se někdo dobývá do vašeho účtu nebo ho už ovládá.

WhatsApp je v Česku velmi oblíbený. Pro útočníky tak jde o lákavou platformu. Foto: Unsplash
Varovné signály, které byste rozhodně neměli přehlížet
1. Zprávy, které jste nikdy neodeslali
Když vám někdo odpovídá na konverzaci, kterou si nepamatujete, zpozorněte. „Nedávno mě kontaktoval kamarád Tomáš, který se divil, proč mu neodpovídám na dotaz ohledně dovolené v Řecku. Problém? O žádném Řecku jsem s ním nikdy nepsal! Trvalo nám dobrou půlhodinu, než jsme zjistili, že můj účet někdo zneužívá,“ zmínil pro redakci čtenář Martin S., který nás oslovil skrze e-mail podvody@insmart.cz, kde můžete sdílet své konverzace s podvodníky a zkušenosti.
2. Přátelé hlásí divné zprávy od vás
Až vám někdo napíše, „Proč mi posíláš odkazy na nějakou loterii?“ nebo „Opravdu potřebuješ těch 30 tisíc?“, pravděpodobně jde o scénář, kdy reaguje na nějakou z vašich předchozích zpráv. A pokud jste žádnou neposílali, máte jasno – někdo rozesílá zprávy vaším jménem.

Podvodníci se snaží zprávy z napadených chatů mazat. Občas jim může ale nějaká proklouznout a ukázat vám, že se něco děje. Foto: Unsplash
3. Mizející zprávy v konverzacích
Podívejte se do vašich chatů. Vidíte tam smazané zprávy, které jste sami neodstranili? Smazané zprávy (šedivé bubliny s textem „Tato zpráva byla odstraněna“) mohou signalizovat, že útočník se snaží zamést stopy.
4. Nečekané ověřovací SMS
Stalo se vám, že vám přišla SMS s kódem pro přihlášení do WhatsAppu, i když jste o nic takového nežádali? WhatsApp posílá tyto kódy jen ve dvou případech: buď se přihlašujete na novém zařízení vy sami, nebo se o to pokouší někdo jiný.
Podvodníci často lidi přesvědčí, aby jim kód nadiktovali. Typicky volají a vydávají se za technickou podporu nebo blízkého přítele v nouzi. Když kód získají, mohou dokončit převzetí účtu.
5. Tajemné statusy nebo příběhy
Prošli jste svůj profil a narazili na status nebo příběh (Stories), o kterém nevíte? Nezřídka dojde k tomu, že podvodníci publikovali status o „výhodné investiční příležitosti“ – samozřejmě s podvodným odkazem.

Důležitou prevencí je i používání nejnovější verze WhatsAppu. Foto: Redakce inSmart.cz
6. Změny v profilu
Tady je to jasné – změněný profilový obrázek, popis nebo dokonce jméno účtu. Když se jednoho rána probudíte a zjistíte, že máte najednou jinou fotku profilu, víte, že máte problém.
7. Účast v neznámých skupinách
Objevit se v chatovacích skupinách, do kterých jste se nikdy nepřihlásili značí, že je něco špatně. Hackeři přidávají ukradené účty do různých skupin, aby rozšířili dosah svých podvodů.
8. Nemůžete se přihlásit
Nejhorší scénář? Otevřete WhatsApp a vidíte: „Váš účet je používán na jiném zařízení.“ V tu chvíli už je pozdě – útočník váš účet převzal přeregistrací na své zařízení.
V tomhle případě začíná závod s časem. První 2-3 hodiny jsou podle odborníků kritické – útočník v této době dokáže přesvědčit některé z vašich kontaktů k nějaké akci, typicky k poslání peněz.
První 3 signály jsou nejdůležitější
Jak ukazují statistiky antivirové společnosti Kaspersky, právě první tři příznaky – odpovědi na zprávy, které jste neposlali, stížnosti přátel a chybějící zprávy – nejčastěji předcházejí vážným incidentům. Pokud zaznamenáte kterýkoliv z nich, neotálejte a situaci řeště. Pár hodin váhání stálo řadu lidí desetitisíce.

Napadli vám účet? Důležité je jednat rychle. Foto: Freepik AI
Co dělat, když máte podezření na napadení účtu?
Prevence je samozřejmě nejlepší, ale co když už je pozdě? Tady je plán, který vám může pomoci:
- Okamžitě se pokuste získat zpět kontrolu na účtem
Spusťte WhatsApp a zkuste přeregistrovat svůj účet. Budete potřebovat přístup k telefonnímu číslu (pro příjem SMS s novým ověřovacím kódem). - Stáhněte si antivirový software
Sáhněte po některém z antivirů. Doporučit můžeme např. český Avast či slovenský ESET, které mají základní mobilní aplikaci zdarma. - Nastavte si dvoufázové ověření
Tohle je krok, který opomíjí většina. Přitom je to nejúčinnější ochrana! Najdete ho v Nastavení > Účet > Dvoufázové ověření. Nastavte si PIN, který znáte jen vy. - Varujte své kontakty
Oznamte lidem, s nimiž běžně komunikujete, že váš účet byl napaden. Ideálně použijte jiný kanál – telefonát, SMS, e-mail nebo jinou formu. - Zkontrolujte propojená zařízení
Jděte do Nastavení > Propojená zařízení – tam vidíte, kde všude je váš účet aktivní. Našli jste něco podezřelého? Okamžitě odpojte všechna připojená zařízení.
Pokud jste zatím žádné problémy nezaznamenali, doporučujeme i tak nastavit dvoufázové ověření. Zabere to sotva minutu, ale ochrání vám nervy, soukromí a často i peníze. Čísla, která zveřejnila společnost Microsoft naznačují, že uživatelé, kteří povolili vícefázovou, nebo také dvoufaktorovou autentizaci, nakonec odolali asi 99,9 % automatizovaných útoků.
Pokud se stanete obětí podvodu, neváhejte kontaktovat policii. V závažnějších případech se vám bude věnovat i NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost).