Jupyter: Nový trojský kůň krade přihlašovací údaje

Nový malware cílí na podniky a vysoké školy, snaží se krást uživatelská jména, hesla a osobní informace, přičemž se aktivně snaží získat trvalý přístup do systému skrze backdoor.

Kybernetické bezpečnostní hrozby se vyvíjí permanentně, a ačkoli Jupyter na první pohled připomíná ostatní malware, odlišuje se svými schopnostmi. Dokáže toho až překvapivě hodně, pokud se mu podaří do systému uživatele proniknout.

Obrázek: Jupyter: Nový trojský kůň krade přihlašovací údaje

Na trojský kůň se zaměřila společnost Morphisec, která se kybernetickým hrozbám věnuje. Zatím Jupyter řádí hlavně v USA, dle tradičního postupu malwaru je tak pravděpodobné, že v příštích měsících pronikne také do Evropy včetně Česka. České vysoké školy bývají na kybernetické útoky připraveny poměrně dobře, podniky na tom v celosvětovém porovnání rovněž nejsou tragicky.

„Běžný“ malware

Jupyter útočí skrze zranitelnosti v jádře Chromium, na kterém staví prohlížeče jako Chrome, Opera nebo Vivaldi, dokáže však zneužít též Firefox. Na kompromitovaných systémech dokáže vytvořit backdoor, který útočníkovi umožní využívat PowerShell scripy a příkazy včetně schopnosti stáhnout a spustit dodatečný malware.

Instalátor malwaru se tváří jako .zip soubor, často využívá ikony Microsoft Wordu a názvy souborů, které vypadají jako důležité, kupříkladu se schovává za zdánlivě důležité dokumenty nebo třeba informaci o zvýšení platu.

Obrázek: Jupyter: Nový trojský kůň krade přihlašovací údaje

Instalátor, v případě spuštění, nainstaluje legitimní nástroje; infikované soubory instaluje skrytě do dočasných složek v pozadí, dnes populární model instalace malwaru.

Ruský původ

Po instalaci se Jupyter snaží ukrást osobní informace, mezi nimi přihlašovací jména a hesla na různé webové stránky, historii prohlížení a cookies; však pak pošle na vzdálený server. Analýza malwaru ukázala poměrně schopný program, který neustále mění kód, čímž docílí sběru vyššího množství informací a stíží detekci.

Není jasné, jaký motiv konkrétně se za Jupyterem skrývá, ale pravděpodobně jde o prostý prodej uživatelských jmen a hesel pro použití dalšími zločinci; kvalitní a platné loginy mají na černém trhu relativně nízké ceny, ve vyšších počtech však dosáhnou částek přinejmenším dostačujících na to, aby se zločinci krádež vyplatila.

Obrázek: Jupyter: Nový trojský kůň krade přihlašovací údaje

Jupyter zřejmě pochází z Ruska, což není překvapivé, země je plodným rodištěm mnoha nepříjemných virů. Další šíření malwaru lze očekávat, ačkoliv kontrolní servery jsou zatím neaktivní. Pokud přijde nová vlna, je možné, že bude zacílena právě na Evropu – USA jsou často tím prvním terčem, poté až se útoky v pozměněné podobě přesunou do evropského prostředí.

Zdroj: ZDnet

Obrázek: Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo... Motorola slaví 95. výročí
Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo… Motorola slaví 95. výročí
Obrázek: Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Obrázek: Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Obrázek: Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?