Ono se to zdá jako sen. Kancelář je váš domov, můžete si uvařit kávu kdy chcete, přesnídávky máte ve vlastní ledničce a ten svatý klid! No, ne.
S prací z domova mám bohaté zkušenosti, proto se v době koronaviru, kdy má home office značná část národa, podělím o tipy, které mi zvyšují disciplínu a celkově zlepšují pracovní morálku; ono totiž jinak začne velmi rychle klesat.
- Robot AV ČR zvládne testovat 100 tisíc vzorků denně
- Elon Musk: Koronavirus se přeceňuje, horší jsou autonehody
- Česko a Slovensko byly evropským unikátem, roušky jsou stále spíše výjimečné
Tak jdeme rovnou na to, co říkáte?
1) Udělejte si vlastní kancelář
To je ideální, pokud na to máte v domě nebo v bytě místo. Uzavřená místnost, ideálně s tlumícími sluchátky, ve které se budete moci skutečně uzavřít. Mějte tam stejné nástroje, které používáte v práci, ideálně i s pracovními zařízeními, a nic, co vás bude rozptylovat. Pokud nežijete sami, vysvětlete dalším členům domácnosti, aby vás na tomto místě nerušili ničím, co skutečně nehoří.
Pokud takové místo mít nemůžete, snažte si najít jakékoliv jiné podobné místo, kde se budete moci opravdu soustředit bez rozptýlení.
Jestliže máte děti, bude pro vás home office takové malé peklo. I to se dá zvládnout, ale připravte se, že větší část práce uděláte ve chvíli, kdy budou spát; nebo kdy budou dobře zabaveny. Partnerská spolupráce je v tomto případě nesmírně důležitá, obzvláště v případě, kdy pracují oba dva.
2) Převlečte se do pracovního
Kdo by nechtěl pracovat v teplácích nebo ideálně ve spodním prádle? Představa je to skvělá, ale v praxi to tak bohužel nefunguje vždy. Krátkodobě to možné je, ale už při prvním týdnu vám pozornost začne rychle klesat a práci nahrazují YouTube videa, náhodné články na Wikipedii a prokrastinace na sociálních sítích – v horším případě pak dřepění před dávno zapomenutými videohrami.
Převléknout se do oblečení, které nosíte do práce (je jedno o jaké jde) vám pomůže lépe se soustředit, a hlavně si rozlišit hodiny, kdy doma jen tak lenošíte nebo se věnujete koníčkům a kdy vaší běžné práci. Zprvu si budete připadat trochu zvláštně, ale rychle si zvyknete.
3) Dělejte si časté přestávky
Možnost uvařit si doma kafe, odskočit si na pár minut něco povyprávět partnerovi nebo členům rodiny je lákavé, stejně jako rychlý zálet do ledničky. Nebraňte se tomu: Pokud jiným činnostem věnujete skutečně jen pár minut (řekněme maximálně čtvrt hodiny) mezi prací, není to na škodu, i kdyby to mělo být každou hodinu. Oči si odpočinou, stejně jako hlava, a na další práci budete soustředěnější a lépe naladění.
Naopak, dá se předpokládat, že vaše pracovní efektivita tím stoupne.
4) Změňte svoji pracovní dobu
Pokud vám to vaše práce dovoluje (rozhodně to není možnost u všech pozic), nebojte se upravit si pracovní dobu dle vašeho přirozeného rytmu. Lépe se vám pracuje, když všichni spí? Do toho, oblíbeným zvykem v naší redakci je odvést pořádný kus práce mezi 2. a 6. hodinou ranní.
Už jsme na to trochu narazili v bodě 1), ve chvíli, kdy máte děti. Poslouchat svoji hlavu a to, kdy se jí nejlépe pracuje, je důležité a umožní vám to home office lépe zvládnout. Zprvu můžete být trochu unavení, než se tělo přeorientuje na jiné vstávání a usínání, ale časem vám to pomůže.
5) Omezte chatování a volání
Je lákavé trávit většinu času na Messengeru nebo WhatsAppu, ale jste v práci: Omezte komunikaci v době, kdy děláte něco důležitého, a trochu se uzavřete. Potřebujete se soustředit, ne každých 5 minut odhlížet a psát zprávy o něčem absolutně nesouvisejícím.
Tahle prokrastinace je škodlivá hlavě v tom, že se pak vůbec nedokážete soustředit na práci, kterou chcete odvést, a neustále vás rozptyluje přemýšlením nad něčím úplně jiným.
Pamatujte, home office není jen radost, ale i nutnost disciplíny a snažení se.
6) Zkuste doma dodržovat návyky z práce.
Chození v 11 na oběd doma úplně dodržovat nejde, ale udělat si v dobu jídlo možné je. Pokud vám vaše standardní pracovní doba vyhovuje, klidně bod 4) ignorujte a držte se jí dál, ale v tom případě ji zkuste podpořit dodržováním vašich běžných zvyků.
Nebude to jednoduché, ale mohlo by vám to podpořit pracovní morálku a vydržet déle sedět u monitoru.
7) Při práci nepijte
Občas to může být více než lákavé, dát si k práci sklenku vína nebo lahvinku piva. Zkuste to nedělat, protože v tu chvíli vám začne hlava okamžitě vandrovat a chuť k práci se exponenciálně snižuje s každou další sklenkou či lahvinkou.
Kreativní povolání to ještě jakž-takž zvládnou, ale pokud jste třeba programátor, zapomeňte na to – neuděláte ten den už vůbec nic.
8) Zavolejte si s kolegy
Tohle může hodně pomoci. Pokud jste v práci zvyklí komunikovat s kolegy nebo potřebujete něco probrat, domluvte se a volejte si či pište. Mluvte spolu a řešte pracovní věci, pokud možno co nejnormálněji.
Zbytečně spolu neprobírejte věci z osobního života (pokud vám to nabourává pracovní činnost, jinak to problém ani není), věnujete se skutečně hlavně těm pracovním.
9) Oddělte si pracovní a osobní hodiny
Tohle blízce souvisí s bodem 2); někteří z nás tohle zvládají dobře a mohou průběžně obměňovat pracovní a soukromé hodiny, ale řada z nás potřebuje jasně oddělit a ohraničit, kdy jsou v práci a kdy se mohou věnovat svým věcem a domácnosti či rodině.
TIP: Domácí mazlíčci mohou povzbudit kreativitu a náladu ve chvíli, kdy se zrovna nedaří. Podrbejte psa, pohrajte si s ním a uvidíte, že práce půjde zase lépe.
Pokud vaše home office disciplína strádá, zaměřte se právě na toto. Jasně si stanovte, kdy budete pracovat a kdy dělat jiné věci a dodržujte to – s výjimkami popsanými třeba v bodě 3). Tím si zajistíte dostatek práce, ale i dost času na odpočinek. Tím, že nemusíte neustále někam cestovat, vám odpadá hodně ztraceného času stráveného v automobilu nebo hromadné dopravě.
10) Když to nejde, tak to nejde
I to se občas stane. Některý den se probudíte a víte, že dnes z toho nic nebude. Že nic kloudného neuděláte, že budete zírat do prázdné stránky na monitoru a vůbec nic kloudného se v práci nestane.
Pokud se takový den objeví, nelamte to přes koleno. Udělejte to nejnutnější, co musíte – vyřiďte e-maily, zajistěte chod služeb a podobně – a pak si prostě uvařte dobrý čaj a pusťte televizi. Po čase se třeba budete schopní k práci vrátit, a pokud ne, zítra je taky den.
Tyto chvíle bezradnosti člověk jednou za čas zažije, a dlouhodobé práci z domova je těžké je překonat. Počítejte s nimi a rozvrhněte si práci dobře – tak, abyste si mohli výpadek dovolit. Pokud nemůžete, nezbývá, než jen popřát tvrdé nervy: Budete muset svou nechuť překonat a nutnou práci odvést. A k tomu vám snad pomohou naše předchozí tipy.