Jak správně nabíjet mobil? 5 častých mýtů o nabíjení telefonu

Jak nabíjet telefon tak, aby baterie vydržela co nejdéle? Asi každý chce, aby akumulátor jeho telefonu vydržel co možná nejdéle. I z toho důvodu existuje nekonečný seznam všemožných fíglů a rad, jak nejlépe prospět životnosti smartphonů. Bohužel spousta z nich jsou zároveň bludy, které uživatele zbytečně straší. Podíváme se na nejčastější mýty, které se nabíjení mobilů týkají.

1. Úplné vybití a nabití baterie

Správný čas pro nabíjení telefonu je teprve tehdy, až nebohý přístroj hlesne z posledního a s posledním procentem energie zhasne i jeho displej. A pak hurá z nuly na sto, protože jedině tak se vrátí baterie do plné parády. Poznáváte se? Možná byste měli své „nabíjecí“ návyky změnit.

Obrázek: Jak správně nabíjet mobil? 5 častých mýtů o nabíjení telefonu

Tato fáma totiž pochází z dob rozšířeného užívání niklových baterií, u nichž byl právě tento postup doporučován. U lithiových baterií může úplné vybití naopak uškodit. Doporučuje se zlatá střední cesta – ideálně nenechat klesnout stav energie pod 20 % a zároveň ho zbytečně nenechávat šplhat až ke stovce. Ne že by to přímo škodilo, na životnost některých typů baterií to ale lehce negativní vliv mít může.

2. Nabíjení telefonu přes noc

Asi každého při doteku na nabíjením rozehřátý telefon napadlo, zda je vhodné, aby se mobil nechával připojený k zásuvce třeba přes noc, čímž se několikanásobně překročí běžná doba nabíjení. Ty největší plašany možná dokonce napadlo, jestli telefon nad ránem vlivem nabíjení neexploduje. Pokud se řadíte do této skupiny, můžete si v oddychnout (a v klidu zapojit mobil před spaním do nabíječky).

Přehřátí telefonu totiž nehrozí, byť se to z jeho zvýšené teploty může jakkoliv zdát. Moderní přístroje obsahují čipy, které nabíjení při dosažení 100% hodnoty zastaví, a jakmile desetinky procenta energie ubydou, zase je doplní. A takhle až do odpojení kabelu.

3. Nesahat, nabíjí se!

Další z populárních, leč nepravdivých teorií je o tom, že by se telefon neměl během nabíjení používat. I zde má být důvodem přílišné přehřívání baterie způsobené zvýšeným výkonem mobilu.

Ani v tomto případě to není (doslova) zas tak horké. U chytrých telefonů při běžném fungování ani během nabíjení rozhodně přehřátí nehrozí, i když se teplota pochopitelně o něco zvýší. Ale jinak může být používání telefonu během dobíjení naopak přínosné, obzvlášť vezmeme-li v potaz energetickou spotřebu některých náročnějších aplikací. Po odpojení pak budete rádi, že se vám velký objem vydané energie do mobilu vrátil.

4. Cizí nabíječky škodí

Tvrzení, že telefon by se měl zapojovat jen s nabíječkou, která s ním byla v původním balení, má původ spíše v marketingovém záměru prodejců. Pravda je ovšem jinde; k nabíjení vám v každém případě naplno poslouží jakýkoliv kabel s příslušným konektorem, tudíž se nemusí jednat ani o totožnou značku s nabíjeným telefonem.

Obrázek: Jak správně nabíjet mobil? 5 častých mýtů o nabíjení telefonu

Neznamená to však, že „vlastní“ nabíječka není nejlepším řešením. Zaprvé s ní najisto víte, že má náležitou kvalitu originálního produktu (naopak nebezpečné mohou být levné nabíječky nejasného původu), a zadruhé se může stát, že díky ní se váš telefon nabije o něco rychleji než se zapůjčeným příslušenstvím.

5. Aplikace na pozadí = žrout baterie

Většina uživatelů chytrých telefonů má povědomí o tom, že v pozadí viditelných procesů běží celá řada dalších aplikací, které si odebírají různé množství energie a dat. Ti zdánlivě nejpečlivější jedinci chod těchto aplikací pravidelně ukončují, aby zvýšili životnost svého telefonu na úkor zdánlivě zbytečných procesů.

Jenže opak je pravdou. Ačkoliv už existují i aplikace, které slibují „úklid“ na pozadí vašeho telefonu, může být takový přístup spíše kontraproduktivní. Některé procesy a aplikace jsou totiž pro chod telefonu nezbytné, a po jejich ukončení je telefon následně automaticky zase spustí, což stojí víc energie, než kdyby zůstaly běžet. Ukončit ihned po použití lze doporučit hry nebo aplikace využívající navigaci, které spotřebovávají nejvíce.

Návod: Jak zlepšit výdrž baterie v telefonu a co dělat, když se rychle vybíjí?

Telefon s dlouhou výdrží jako řešení

Teď už víte, jak je to s těmi nejčastějšími mýty o nabíjení telefonu. Těmi se však nebudete muset zabývat příliš často s novým smartphonem Huawei P smart 2021, který díky velkokapacitní 5000 mAh baterii vydrží i v rukou náročnějšího uživatele na jedno nabití až tři dny. K dostání je za 5 499 Kč u běžných prodejců a na shop.huawei.com.

Obrázek: Jak správně nabíjet mobil? 5 častých mýtů o nabíjení telefonu

Zároveň jde o „mladšího bratra“ vlajkové lodi společnosti Huawei, smartphonu Huawei Mate 40 Pro, který bude oficiálně představen ve čtvrtek 22. října. Huawei Mate 40 Pro, tak jako předchozí telefony řady Mate, bude představovat technologickou špičku v oblasti fotoaparátů, tvorby videí, výkonu i využití umělé inteligence.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Obrázek: Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Obrázek: Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Obrázek: Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Obrázek: Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: eRouška hlásí rizikové setkání i těm, kteří nevyšli z domu: Stáhněte si aktualizaci opravující chybu
eRouška hlásí rizikové setkání i těm, kteří nevyšli z domu: Stáhněte si aktualizaci opravující chybu

eRouška řadu uživatelů nemile překvapila, když jim vyskočila notifikace upozorňující na setkání s nakaženou osobou i přes fakt, že byli...

Zavřít