Jak zlepšit výdrž baterie v telefonu a co dělat, když se rychle vybíjí?

Krátká výdrž baterie může být způsobena opotřebenou či poškozenou baterií. Vliv ale mohou mít i běžící aplikace a nastavení zařízení. Jak zjistit zbývající kapacitu baterie a velikost jejího opotřebení u mobilu a notebooku?

Krátký výdrž zařízení na jedno nabití může být způsobena mnoha faktory. Vliv má počet spuštěných aplikací na pozadí, zapnutá Wi-Fi i špatně nastavené nasvícení displeje. Poradíme vám, jak zjistit, kdy už je baterie na pokraji své životnosti a také několik tipů, jak zlepšit výdrž baterie.

Krátká výdrž telefonu? Zjistěte, jak je na tom baterie

Pro chytré telefony s Androidem a iOS jsou k dispozici bezplatné aplikace, které poradí, jak na tom vaše baterie je. Stačí je stáhnout, nainstalovat a aplikace sama poradí, jak na tom vaše baterie je. Běžná životnost moderních baterií je kolem 500 nabíjecích cyklů. Vše se ale odvíjí od způsobu nabíjení (rychlonabíječky ničí baterii rychleji) a zároveň na používání zařízení.

Obrázek: Jak zlepšit výdrž baterie v telefonu a co dělat, když se rychle vybíjí?

Female hands with mobile battery charging electro car

Pro Android je populární aplikace Ampere, která poskytuje velmi detailní informace o baterii včetně teplot, napětí a použité technologie.

Ampere
Ampere
Tvůrce: Brain_trapp
Cena: Zdarma

Pro iPhone či iPad dobře poslouží bezplatná aplikace Battery Life, která rychle zobrazí informaci o stavu baterie. Je sice jednodušší, než Ampere, ale rychle odpoví na otázku, jak na tom vaše baterie je.

‎Battery Life
‎Battery Life
Tvůrce: RBT Digital LLC
Cena: Zdarma+

Jak zjistit opotřebení baterie notebooku?

Opotřebení baterie na počítači s Windows lze zjistit i bez instalace dalších programů. Jak vygenerovat report s informacemi o baterii?

  1. Otevřete příkazovou řádku z menu Start jako administrátor, případně ji aktivujte stisknutím kláves Windows + R.
  2. Do příkazové řádky napište příkaz „POWERCFG/BATTERYREPORT“ bez uvozovek a stiskněte Enter.
  3. Dojde k vygenerování reportu a zobrazí se vám informace, kde jej otevřít. Cestu k souboru, v našem případě C:\Users\Petr\battery-report.html můžete vložit do adresního řádku v prohlížeči a stisknout Enter.
Obrázek: Jak zlepšit výdrž baterie v telefonu a co dělat, když se rychle vybíjí?

Zde jde o poměrně nové zařízení používané cca 6 měsíců.

Zajímat vás bude tzv. počet cyklů a opotřebení baterie. To zjistíte pohledem na řádky „Designed capacity“ a „Full charge capacity“. Pokud se hodnoty liší o více než 1/3, jde o opotřebenou baterii, kterou je dobré, v případě, že nejste spokojeni s výdrží, vyměnit. Standardně udávaná životnost akumulátorů je cca 500 nabíjecích cyklů.

Jak zvýšit výdrž baterie?

Pokud je stav vaší baterie dobrý, ale výdrž i tak neodpovídá běžnému stavu, zkuste následující tipy a triky. Většina z nich je jednoduchá a funguje pro telefony, notebooky, chytré hodinky či tablety.

1. Upravte jas displeje

Podsvícení displeje a obrazovka jako taková má velký vliv na výdrž baterie. Snížením jasu dokážete snadno prodloužit výdrž na baterii. Ideální je správné využívání automatického senzoru jasu, který se snaží o co největší úsporu baterie při co nejlepší čitelnosti displeje. Některé modely mohou mít nastavení senzoru nevhodné a pak je naopak lepší sáhnout po manuální změně jasu. Jak na změnu jasu v telefonu?

Obrázek: Jak zlepšit výdrž baterie v telefonu a co dělat, když se rychle vybíjí?

2. Zkraťte dobu pro zhasnutí displeje

Dobré je v nastavení displeje  mj. nastavit také dobu, po které dojde k vypnutí obrazovky při nečinnosti a v případě notebooků pak třeba i k uspání zařízení. Vhodná doba je individuální a platí, že čím kratší bude, tím více budete šetřit baterii.

3. Vypněte Wi-Fi, Bluetooth i GPS

Máte celý den zapnutou Wi-Fi, Bluetooth či GPS i přes fakt, že je právě nepoužíváte? Jde o žrouty baterie, kteří vám zbytečně zkracují již tak krátkou výdrž baterie. Obecně platí poučka – vypínejte vše co zrovna nepotřebujete. Vypnutí či zapnutí provedete na Androidu i iOS stažením horní lišty či v nastavení zařízení.

Obrázek: Jak zlepšit výdrž baterie v telefonu a co dělat, když se rychle vybíjí?

4. Vypněte nepoužívané funkce

V nastavení naleznete i další funkce, jako je např. NFC pro platby a bezkontaktní přenos, které ne každý využívá. Žroutem baterie se mohou stát také různé widgety na ploše zobrazující zprávy a počasí apod. Pokud je aktivně nepoužíváte, vypněte je či odinstalujte.

5. Používejte úspornější aplikace

Některé aplikace zatěžují baterii více než jiné. Dané to může být tím, jaké senzory a hardware zařízení využívají, ale také kvalitou naprogramování od tvůrců. Android uživatelům už delší dobu sám hlásí aplikace náročné na baterii. V nastavení v sekci baterie lze navíc také zjistit, které aplikace a hardware vaši baterii zatěžují nejvíce. Pokud mezi nimi naleznete některou, která baterii zatěžuje více, zamyslete se nad tím, zda ji neodinstalovat a nenahradit jinou alternativou (ne vždy je to samozřejmě možné).

Obrázek: Jak zlepšit výdrž baterie v telefonu a co dělat, když se rychle vybíjí?

Mezi nejkritizovanější aplikace, co se do náročnosti na baterii týče, patří aplikace sociálních sítí typu Messenger, WhatsApp, Tik Tok, Facebook, Snapchat či třeba aplikace pro sledování videa YouTube a Netflix.

6. Upravte nastavení mobilního hotspotu

Pokud používáte mobilní hotspot pro sdílení internetového připojení, upravte v nastavení jeho parametry. Jedním z těch důležitých je doba, po které se má hotspot v nečinnosti vypnout. Nastavte ji na kratší interval, ideálně max. 5 minut. Pokud se od hotspotu odpojí všechna připojená zařízení, nebude zbytečně dlouho vyčkávat a spotřebovávat baterii a vypne se.

7. Nastavte si tmavý režim

Možná jste zaznamenali zvýšenou popularitu tzv. dark/tmavých/černých režimů aplikací a systémů. Tmavý režim lze zapnout v Messengeru, mnoha dalších aplikacích i samotném systému Android či iOS na iPhonu.

Výhodou není pouze příjemnější čtení v noci, ale jak potvrdil sám Google, u moderních OLED displejů dokonce dochází k citelnému prodloužení výdrže na baterii.

8. Restartujte telefon a počítač pravidelně

Během používání se na pozadí spouští mnoho procesů a jejich správa je pro zařízení energeticky náročná. Občas se přes všechna opatření také stane, že proces zůstane zbytečně běžet na pozadí. Jednoduchý restart mnohdy pomůže více, než kdejaké čištění a optimalizace. Na mobilu stačí podržet vypínací tlačítko a vybrat volbu Restart. Alternativou je běžné vypnutí a zapnutí, které poslouží stejně.

9. Vypněte animace a animovaná pozadí

Jsou pěkné, ale zatěžují zařízení a snižují výdrž. Animovaná pozadí plochy i animace oken snižují výdrž na baterii a pokud je vašim cílem maximální úspora baterie, raději je nevyužívejte a nastavte si statickou tapetu. Na počítači, podobně jako na telefonu, můžete vypnout animované přechody a animace oken.

10. Vyčistěte cache a nepořádek v telefonu

Mnozí výrobci do svých telefonů ukrývají nástroje na čištění dočasných souborů a optimalizaci zařízení. Jednou za čas je skutečně dobré toto vyčištění provést, nicméně nemá smysl jej dělat častěji než jednou za několik týdnů. Efekt by pak mohl být opačný. Pokud hledáte nástroj pro optimalizaci Androidu a Windows, sáhněte např. po oblíbeném CCleaneru.

Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Co se starými kryty na mobil? Česká značka FIXED dokáže, co jiní ne a vyrábí z nich nové
Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu