Jak správně skladovat elektroniku? Vybitý mobil do šuplíku nepatří, nabitá koloběžka nebrzdí

Jak skladujete elektroniku, kterou jste si za nemalé peníze pořídili? Hodíte ji bez přemýšlení do skříně a více to neřešíte? Chyba! Může se vám to šeredně vymstít. Poradíme vám, jak prodloužit život gadgetům a na co si dát pozor.

Elektronika a nejrůznější gadgety dnes nejsou zrovna levné. I přesto je však řada uživatelů skladuje v nevyhovujících podmínkách, kde postupně stárnou a ztrácí své vlastnosti natolik, že mohou přestat fungovat úplně. Přitom by stačilo elektronice při odkládání věnovat trošku péče a vydržela by o poznání déle.

Obrázek: Jak správně skladovat elektroniku? Vybitý mobil do šuplíku nepatří, nabitá koloběžka nebrzdí

Máte plný šuplík gadgetů? Pak si dejte pozor na jejich správné uložení. Foto: Unsplash

Přemýšlíte o koupi nového telefonu, sluchátek či třeba elektronické čtečky knih? Pokud vybíráte, čím staré gadgety nahradit, pomůže vám Smarty sleva, díky níž si je pořídíte levněji.

Jak skladovat elektroniku a mobily tak, aby dlouho vydržely?

Nejcitlivějším místem mnoha gadgetů a elektroniky obecně jsou baterie. Většina dnes používaných článků postupem čase ztrácí své vlastnosti a i v případě, že nejsou používány, dochází k jejich vybíjení.

Pokud tedy plánujete na nějaký čas odložit nepoužívaný notebook, dron, fotoaparát, bezdrátová sluchátka, tablet, chytré hodinky či mobil, měli byste si dát pozor na nabití baterie před odložením. Nikdy, a tady to zopakujeme: NIKDY byste neměli zařízení skladovat s vybitou baterií. V takovém případě by se totiž mohlo stát, že už za několik týdnů až měsíců už zařízení nedokážete znovu zapnout.

Obrázek: Jak správně skladovat elektroniku? Vybitý mobil do šuplíku nepatří, nabitá koloběžka nebrzdí

Baterii před uložením do skříně nabijte na 80 %. Foto: Unsplash

Platí to pro chytré hodinky, bezdrátová sluchátka, mobily, tablety, notebook, reproduktory… Jednoduše pro všechnu elektroniku, která v sobě ukrývá baterii. Jak tedy zařízení před uložením do skříně či odložením do šuplíku správně nabít?

Správně byste neměli zařízení skladovat s prázdnou, ale ani úplně plnou baterií. Obojí potenciálně škodí. Ideálem je podle výzkumů a studií hodnota kolem 80 %. Takto nabité zařízení vydrží bez újmy po dlouhou dobu.

Úplné nabití nemusí být vhodné i pro některé typy elektrických koloběžek, které k brzdění využívají elektromotor. Pokud byste totiž potřebovali ihned po vyjetí brzdit, nebude to možné. Energie z rekuperace se nebude mít kam uložit a ochranný obvod vám brzdění neumožní. Pokud chcete prodloužit životnost většiny moderní elektroniky, neměli byste ji nabíjet na více než 90 % a vybíjet na méně než 15 %.

Pozor na světlo a vlhkost

Důležité však není jen nabití. Důležitou roli hrají i další podmínky, jako je světlo či vlhkost. Pokud je to možné, měli byste elektroniku skladovat mimo sluneční paprsky, které dokáží zdegradovat plasty či nevratně poškodit displeje zařízení. Ideální je tedy již výše zmíněná skříň či skříň, kde je tma. Vystavovat elektroniku na poličkách, kde se na ni práší, není dobrý nápad. Pokud navíc zařízení vložíte do původního obalu, rozhodně tím nic nepokazíte a zvýšíte šanci, že nedojde k jeho poškození.

Obrázek: Jak správně skladovat elektroniku? Vybitý mobil do šuplíku nepatří, nabitá koloběžka nebrzdí

Ideální je vrátit elektroniku do původního obalu či alespoň krabice. Zabráníte tak možnému poškození. Foto: Unsplash

Velkým nepřítelem gadgetů je také vlhkost. Skladování elektroniky by mělo probíhat na suchém a teplém místě, kde nebude docházet k prudkým výkyvům teplot. Sucho navíc zajistí, že nedojde k navlhnutí a zničení citlivých součástek. Způsobit by u některých typů baterií mohla dokonce i požár.

Pravidelná kontrola a nabití baterie

Pokud jste zařízení ze skříně dlouho nepoužili, doporučujeme přibližně jednou za tři měsíce provést kontrolu, kdy se podíváte i na stav baterie. Tu v případě potřeby nabijte do cca 80 %. Možná budete překvapeni, o kolik procent baterie i při vypnutém stavu klesla.

Pravidelná kontrola má navíc další pozitivní dopady. Často úplně zapomínáme, že některou věc doma stále máme a při kontrole skříně se můžete rozhodnout, že je na čase ji prodat, nebo si místo ní koupit novou. Při nákupu z oblíbených českých i zahraničních e-shopů můžete využít slev, které najdete přehledně roztříděné na https://buykers.cz.

Správné skladování elektroniky je důležité pro zachování její funkčnosti a není dobré tento fakt ignorovat. Již po několika týdnech mohou špatně uložená zařízení a gadgety ztrácet vlastnosti a za několik měsíců může dojít k jejich nevratnému poškození. Myslete na to i vy, až příště budete dávat starý mobil do šuplíku.

Zdroj: Komerční sdělení

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3" OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
ASUS Zenbook S 13 OLED: Nejtenčí 13,3″ OLED notebook na světě míří do ČR za super cenu
Obrázek: Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Xiaomi Robot Vacuum X10+ je inteligentní robotický vysavač, který vydrhne podlahy a sám se vyčistí
Obrázek: Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Recenze elektrické koloběžky Vsett 10+: Dva motory hravě zvládnou i 70 km/h
Obrázek: Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Ford přechází na Tesla konektor: Začíná nová éra v dobíjení elektromobilů?
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny
Tajemství úspěchu na Twitteru: Zdrojové kódy odhalily, jaké příspěvky jsou algoritmem zvýhodněny