Lidský mozek, pro vědce stále tajemný, je velice efektivní nástroj. A mohl by vylepšit efektivitu AI algoritmů.
Průzkumem dat z archivu Open Science, konkrétně snímků lidského mozku z magnetické resonance, kanadský tým vědců stvořil propojený, umělý vzor lidského mozku a aplikoval jej na umělou neuronovou síť (ANN).
Výpočetní model umělých neuronových sítí pracuje na vzorech biologických struktur; jinak řečeno, vzorem fungování modelů jsou propojené neurony neustále si předávající signály. Neurony ANN mají neomezený počet vstupů, ale jen jeden konečný výstup.

Zdroj: Pixabay
Efektivní mozek
Vědci následně trénovaný model ANN použili na řešení kognitivního úkolu a pozorovali, jak se budou algoritmy chovat.
Výzkumem mozku a aplikací jeho principů v IT praxi se zabývá konektomika. Mapuje kupříkladu, jak jsou vzájemně pospojovány neurony v mozkové kůře. Dle současného poznání je pravděpodobné, že mozek funguje spíše na principu několika různých menších sítí komunikující s jednou větší – hodně zjednodušeně řečeno.

Zdroj: Pixabay
ANN využívající za vzor lidský mozek, jinak známá také jako neuromorfní síť, řeší kognitivní úkoly flexibilněji a efektivněji než tradiční neuronové sítě. Neuromorfní sítě lze také snáze přizpůsobovat různým úkolům, což byl jeden z cílů experimentu.
Účinek je ale dvojí. Nejen, že nově získané poznatky mohou vést k efektivnějším a přizpůsobitelnějším výpočetním modelům, ale také nám mohou pomoci pochopit, jak vůbec lidský mozek přesně funguje. Ačkoli toho o lidském těle už víme poměrně dost, mozek je z nemalé části pro nás stále záhadou.

Zdroj: Freepik
Studie o tématu se objevila 9. srpna v prestižním peer-reviewed magazínu Nature (sekce Machine Intelligence).
Zdroj: McGill University, studie