Jaká je současná úroveň radiace ve světě a v České republice? Česká služba Windy.com nově ukazuje vedle počasí, srážek a proudění vzduchu také informace o aktuálním stavu radiace z více než 5 000 kontrolních stanic.
Radiace je v přírodě běžně přítomná. Neměla by však přesáhnout určité hranice, které dokáží být pro člověka nebezpečné a způsobit rakovinu či dokonce smrt. I proto je hladina radiace v civilizovaných zemích nepřetržitě sledována a vyhodnocována. Pokud hledáte přehledné informace o úrovni radiace v Evropě, pomůže vám nově i aplikace Windy.com. Více o původem české službě jsme psali v článku: Rychlost větru a nejlepší předpověď počasí online?
Novou vrstvu s úrovní radiace lze aktivovat na Windy.com kliknutím na tlačítko „Více vrstev“ v dolní části obrazovky. Následně z menu stačí vybrat vrstvu „Radiace“. Informace jsou zatím dostupné pouze ve webové aplikaci, do mobilní se podle zakladatele Seznam.cz podívají až při nejbližší aktualizaci.
Super počin! Jednoduše dostupné, hned i s informací o směru větru. Krása. https://t.co/psvY7Yh0Jn
— Dana Drábová #KeepCalmAndCarryOn (@DrabovaDana) March 14, 2022
Jaké záření je nebezpečné?
Mapa je sice užitečným nástrojem, ale které hodnoty jsou již nebezpečné a které nestojí za zmínku? Na mapě jsou hodnoty uvedené v nanoSv za hodinu. Jednotka sievert (Sv) udává, jaký vliv má ionizující záření na buňky v těle.
Pro srovnání:
- Konzumace jednoho banánu vystaví vaše tělo 0,1 mikroSv.
- Rentgen paže jednorázově 1 mikroSv. Co se týče rizik, nejnižší dávka radiace za rok, která podle výzkumů zvyšuje riziko rakoviny, je 100 mSv.
- Za smrtelnou dávku radiace je považována hodnota 8 Sv.
- Po výbuchu reaktoru v Černobylu byli zasahující hasiči a vojáci vystaveni hodnotám až 50 Sv za deset minut.
Z mapy tak lze vyhodnotit, že současná situace v Evropě i v České republice v normě. V případě případného úniku radiace má pak Evropa velkou výhodu v podobě husté sítě detekčních stanic, které včas zachytí, že k úniku došlo. Výhodou Windy.com je i informace o směru větru, která je pro případ úniku zásadní. Dokáže totiž napovědět, zda se radioaktivní částice blíží vaším směrem, nebo nikoliv.
Není to zatím v nabídce ani na webu.
Kecám, už to tam je, jen se k tomu musí objížďkou 🙂 Sorry.
jak ? ať hledám jak hledám i přes lupu nic ?
Autor, expert by si měl zjistit, že to zatím funguje jen na desktopu… A to i na webu… Já to na mobilu taky nemůžu za boha najít…. Ale o tom desktopu jsem našel na výše uvedené Twitter příspěvku…
Zadej pokin nastaveni webu, „zobrazit pro desk top“
vpravo dole kliknout na více vrstev – https://ibb.co/RC6rBtp
Dobry den. Nejsem fizik, ale na zaklade clanku jsem udelal jednoduchy vypocet ze rizikovy uroven 100mSv za rok prepocitany na hodinu cini vlastne 11.42 (nano) nSv/h. Ale na fotce Windi.com udaje dosahujou az 108 nSv/h. Jak, prosim vas, muzete oznacovat tohle za „normalne“?
Nejspíš to „n“ znamená předponu „nano-„, což je mnohem méně než „m“ („mili-„)…
10 na−3 = mili „m“ tisícina 0,001
10 na−6 = mikro „µ“ miliontina 0,000 001
10 na−9 = nano „n“ miliardtina 0,000 000 001
Dobrý den, z aktuálního popudu hledám onu vrstvu v aplikaci a na webu a nevidím ji. Je možné, že by mezitím zase byla odstraněna?
To by byla škoda…
Do článku jsem přidal screenshot, kde je znázorněné, kde volbu najít. Mají bohužel v rozhraní 2x stejně nazvané tlačítko. Nyní už to najdete.