Japonský technologický gigant Toshiba se v posledních několika letech zmítal ve vážné krizi, která vyústila v ukončení jeho působení na trhu. Co bude se společností dál a jaké plány mají investoři s firmou do budoucna?
Elektronika značky Toshiba si našla své spokojené zákazníky téměř po celém světě. V posledních letech se ale společnost utápí v přetrvávajících problémech, které eskalovaly ve středu 20. prosince 2023 v oficiální ukončení kótování akcií na tokijské burze. Cenné papíry tak mizí z trhu a nebude s nimi možné dále obchodovat.
Toshiba was delisted after 74 years on the Tokyo exchange, following a decade of upheaval and scandal that brought down one of Japan's biggest brands and ushered in a buyout and an uncertain future https://t.co/A2cnS5EbZH
— Reuters (@Reuters) December 20, 2023
Po akvizici zůstala Toshiba veskrze japonskou
Odchod společnosti Toshiba Corporation z burzy je vyústěním zhruba deseti let skandálů a kompromitujících odhalení, které přivedly jednu z největších japonských značek k prakticky totálnímu kolapsu. Technologický gigant je aktuálně ve vlastnictví soukromé kapitálové společnosti Japan Industrial Partners (JIP), který jej koupil letos v březnu za více než 15 miliard dolarů (bezmála 336 miliard korun). Součástí JIP jsou pak kromě Toshiby také společnost Orix nabízející služby v oblasti financí, energetická společnost Chubu Electric Power či výrobce polovodičů Rohm. Akvizicí se tak Toshiba dostala do rukou domácích investorů, a obchodem bylo také ukončeno vleklé vyjednávání s aktivistickými investory v zahraničí, které do značné míry ochromilo světový technologický trh.
Společnost čekají velké změny a nejistá budoucnost
Budoucnost značky Toshiba je pro veřejnost stále velkou neznámou. Experti předpokládají, že generální ředitel Taro Shimada, který zůstává ve své funkci i po akvizici, bude směr firmy udržovat na kurzu poskytování digitálních služeb. Společnost si však pravděpodobně nebude moci sáhnout na státní dotace, o které v minulosti usilovala. Přesto zůstávají některé závody klíčové pro zajištění japonské národní bezpečnosti, a tamní vláda si tak nenechá Toshibu snadno proklouznout mezi prsty. S přihlédnutím ke skutečnosti, že gigant aktuálně zaměstnává více než 100 000 pracovníků, je zjevné, že se tato světová značka ze dne na den nemůže rozplynout jako pára nad hrncem.
Je však zřejmé, že podniková obchodní strategie se dočká zásadních změn. Toshiba tak bude muset v rámci soukromého sektoru s velkou pravděpodobností opustit méně výnosné projekty, a zaměří se spíše na vývoj pokročilých technologií. Díky propojení s JIP se nabízí například možnost spolupráce s již zmiňovanou firmou Rohm na vývoji energetických čipů, ve hře jsou ale i jiné možnosti. Zda-li se ale Toshibě podaří na tomto dnes již poměrně přesyceném trhu prorazit, zůstává otázkou.