Jaká je cena použitého mobilu? Po 2 letech skoro nulová

Kdy se vyplatí telefon prodat a jakou hodnotu má po roce používání? Podle zajímavého průzkumu méně než poloviční. Podařilo se také zjistit, jaké značky ztrácí na hodnotě nejrychleji a jaké naopak nejpomaleji. 

Stejně jako nové auto začíná ztrácet hodnotu ve chvíli, kdy s ním vyjedete z prodejny, i telefony se začnou znehodnocovat, jakmile je vybalíte z krabice. Jen některé se znehodnocují mnohem rychleji než jiné.

Výroční zpráva o znehodnocení telefonů, kterou připravila britská služba MusicMagpie zabývající se prodejem použitých věcí, porovnává hodnoty u nejoblíbenějších smartphonů od společností Apple, Samsung, Google, OnePlus a Huawei po dobu tří let od data uvedení zařízení na trh.

Obrázek: Jaká je cena použitého mobilu? Po 2 letech skoro nulová

Zajímavé je také zjištění, že dražší modely s cenovkou nad 20 000 Kč si svou hodnotu drží déle a lépe, než je tomu v případě levných kousků. Foto: redakce inSmart.cz

Během 16 měsíců přijdete o 50 % hodnoty

Z průzkumu vyplynulo, že se 61 % lidí nezbaví svého starého zařízení současně s upgradem a na prodej čeká přibližně šestnáct měsíců. Během této doby jejich zařízení ztratí 50 % své hodnoty.

16 % lidí, kteří s výměnou starých telefonů otálejí, si neuvědomuje, jaký vliv to bude mít na hodnotu jejich telefonu, a další desetina (10 %) si myslí, že za svůj telefon dostane více peněz, čím déle bude čekat.

Třetina (33 %) majitelů telefonů ve Spojeném království své staré telefony vůbec neprodává, což znamená, že jim leží doma a dále ztrácejí na hodnotě dokud neskončí na skládce. Tato čísla se zvyšují u starších generací – 42 % majitelů telefonů ve věku 45 let a více se vůbec nezbavuje svých starých telefonů.

Jaké značky ztrácí na hodnotě nejrychleji?

Z údajů o prodaných zařízeních můžeme zjistit, které značky telefonů si udržují svou hodnotu nejlépe. Pro fanoušky iPhonů máme dobrou zprávu, Apple si stále drží první místo. Průměrně ztrácejí iPhony 41 % své hodnoty během 12 měsíců po uvedení na trh a 60 % do konce dvouletého záručního období.

Na druhém místě je Samsung, jehož telefony ztratí během 12 měsíců od uvedení na trh v průměru 64 % své hodnoty, přičemž po 24 měsících se toto číslo zvýší na 77 %.

Telefony OnePlus ztrácejí po 24 měsících v průměru 78 % své hodnoty a telefony Google ztrácejí po 24 měsících od uvedení na trh v průměru 83 % hodnoty, čímž poráží Huawei s 87 %. Nutno podotknout, že Huawei má pravděpodobně čísla zkreslená kvůli probíhající obchodní válce mezi USA a Čínou. Pro poslední roky jsou však čísla nepochybně platná.

Obrázek: Jaká je cena použitého mobilu? Po 2 letech skoro nulová

Jak se změní cena modelu po 12 měsících používání? Apple v tomto směru nemá konkurenci. Foto: Se souhlasem musicMagpie

Kdy prodat starý mobil?

Podle zveřejněných dat je nejlepší prodat staré zařízení hned jak je to možné. To určitě není překvapivé zjištění. Po 3 letech používání je už cena použitého telefonu spíše symbolická. Stále platí, že modely od Apple lépe prodáte i po několika letech používání, což o Android zařízeních nehledě na výrobce nejde říct.

Vliv na cenu má samozřejmě i uvedení nových modelů. Kdo chce z hodnoty vytěžit maximum, měl by starý telefon vydat ještě před uvedením nového modelu na trh. Modelový příklad ukazuje, že v posledních čtyřech letech klesla při uvedení nového iPhonu na trh hodnota jeho předchůdců jen během prvního měsíce přibližně o 10 % a po třech měsících v průměru o 23 %. Když byl v roce 2020 uveden iPhone 12, způsobil pokles hodnoty iPhonu 11 o 16 % za pouhý 1 měsíc a iPhonu 11 Pro o 22 % po 3 měsících.

Obrázek: Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
Obrázek: 18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu