1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu

Stáhnout celý Netflix 30x za sekundu? Nebo celou anglickou Wikipedii pětkrát za sebou. To není jen bláznivý sen, ale díky japonským vědcům z Národního institutu informačních a komunikačních technologií (NICT) realita.

Výzkumný tým přenesl data rychlostí 1,02 petabitu za sekundu na vzdálenost 1 808 kilometrů. To je zhruba jako autem z Prahy do Barcelony. Vytvořili tak nový světový rekord v rychlosti přenosu dat.

Abychom si dokázali představit tuto neuvěřitelnou rychlost, je třeba si uvědomit, že petabit se rovná miliardě megabitů. Zatímco běžně měříme rychlost internetu v megabitech za sekundu (Mbps), japonský rekord dosáhl hodnoty 1 020 000 000 Mbps.

Obrázek: 1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu

Foto: Unsplash

Pro srovnání: s touto rychlostí by se dalo stáhnout archiv Netflixu 30krát za pouhou jednu sekundu. Milovníci her by zase ocenili možnost stáhnout celou herní knihovnu platformy Steam za pouhých 10 sekund.

Za rekordem stojí speciální optický kabel

Klíčem k úspěchu se stal speciálně navržený optický kabel s 19 jádry a standardním průměrem pláště 0,125 mm. To je stejná tloušťka, jakou používají současné sítě po celém světě. Revoluční na tomto řešení je, že místo použití jedné světelné dráhy využívá 19 různých drah pro přenos dat naráz.

Za výrobou kabelu stojí společnost Sumitomo Electric, zatímco NICT vyvinul přenosový systém schopný současně zesilovat signály všech 19 jader. Celý systém využíval 180 vlnových délek v pásmech C a L.

Domácí internet s rychlostí 10 gigabitů?

Vědci chtějí výsledky výzkumu prakticky implementovat. Důležité je, že použili optické kabely kompatibilní se současnou infrastrukturou. Nebylo by tedy třeba kompletně předělávat stávající síť podvodních kabelů o délce více než 870 000 mil, které propojují globální internet.

Podle Nielsenova zákona, který platí ve světě síťových technologií od roku 1983, roste maximální komerčně dostupná rychlost připojení o zhruba 50 % ročně. Při současné rychlosti dva gigabity za sekundu, kterou nejnáročnějším uživatelům v ČR nabízí Vodafone, si není těžké představit, že za dekádu to bude klidně i 10 gigabitů za sekundu.

6G sítě na obzoru

Technologie se sice zatím nachází ve výzkumné fázi, ale její dopady by mohly být obrovské. Průlom by mohl výrazně urychlit stávající 5G sítě a připravované 6G sítě.

Pro běžné uživatele by to znamenalo konec čekání na načtení obsahu při streamování, možnost okamžitého stahování i těch největších her nebo aplikací. Pozitivní by mohly být i dopady na firmy a mezinárodní spolupráci.

Výsledky experimentu byly prezentovány na 48. konferenci Optical Fiber Communication (OFC 2025). Japonští vědci nyní plánují další vylepšení efektivity optických zesilovačů a optimalizaci digitálního zpracování signálu. Jejich cílem je přiblížit se praktickému nasazení technologie.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší