Stojí svět na prahu nové pandemie? Pokud ano, nemáme se čím pořádně bránit, ukázala nová studie. Hlavní lék pro léčbu nemoci mpox (dříve opičí neštovice) zvaný tecovirimat, který se prodává pod názvem TPOXX, má totiž stejné účinky jako placebo. Nejlepší možností je nechat se očkovat.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila světový nejvyšší stav varování poté, co zdravotnická agentura Africké unie vyhlásila nejvyšší stupeň ohrožení veřejného zdraví. V afrických zemích prudce stoupá počet případů nákazy virem mpox.
WHO se obává rozšíření nemoci, dříve známé jako opičí neštovice, do zbytku světa. První případ už byl zaznamenán ve Švédsku a další tři případy hlásí Pákistán. Léčba zatím neexistuje, pouze přípravky pro mírnění příznaků.
Nadějí měl být tecovirimat od firmy Siga Technologies. Nasazen byl v USA a Evropě během epidemických vln v letech 2022 a 2023. Jenomže přípravek schválený v roce 2018 americkým Úřadem pro kontrolu a prevenci léčiv (FDA) nefunguje.
O nové studii a jejích výsledcích informoval americký Národní institut zdraví (NIH) a napsal o tom server Contagion Live. Vědci podali pacientům v Kongu zajištěným v nemocnici, infikovaným virem mpox, zmíněný lék a některým placebo.
Výsledky zklamaly
Ke zklamání expertů se pacienti s lékem uzdravili stejně rychle jako ti s placebem. Přípravek je však alespoň bezpečný a nezpůsobuje vedlejší účinky. Společnost Siga Technologies pouze prohlásila, že u všech pacientů došlo k významnému zlepšení.
Úmrtnost mezi nakaženými virem mpox je kolem 3,6 procenta. Úmrtnost v obou skupinách byla 1,7 procenta. Za to však nezískává plusové body tecovirimat, ale kvalitní nemocniční péče. Lék na tom žádný podíl neměl.
„Tyto výsledky jsou zklamáním, ale poskytují nám zásadní informace o posilují potřebu identifikovat další kandidáty na léčbu mpox,“ uvedla Jeanne Marrazzová, ředitelka Národního ústavu pro alergie a infekční nemoci.
Použití léku podle ní bude testováno na dalších pacientech. Problém je, že tecovirimat vznikl původně na léčbu pravých neštovic. Testován byl pouze na zvířatech. Mpox navíc zmutoval z kladu II na nebezpečnější klad I.
Mezi hlavní příznaky nemoci mpox patří horečka, bolest hlavy, svalů, zad, dostavuje se vyčerpání a zduření lymfatických uzlin. Na kůži se objevují bolestivé vyrážky. Příznaky přetrvávají mezi dvěma až čtyřmi týdny.