Jsou kvantové počítače novými vesmírnými závody? Pokud ano, USA prohrávají

Svět kvantové mechaniky a kvantové matematiky je tajemný, složitý a pro laického pozorovatele dost bláznivý. Jen ti největší odborníci dokáží trochu nahlédnout pod pokličku principům, jež popírají to, co si myslíme, že víme o fyzice a matematice.

Obrázek: Jsou kvantové počítače novými vesmírnými závody? Pokud ano, USA prohrávají

Jeden z takových lidí je i C. L. Max Nikia, president University of Southern California a člen National Academy of Engineering, který svůj náhled na věc shrnul v článku pro Washington Post.

Vývoj kvantových počítačů vnímá obdobně jako vesmírné závody během studené války: když Sověti v roce 1957 vypustili první Sputnik a Spojené státy investovaly do průmyslu a akademického vývoje, aby se postupu rudého východu vyrovnali, zdůraznil, že vítězství USA ve studené válce bylo i díky investicím do vědy a technologií.

Dnes je pro něj pokračováním tohoto globální konfliktu o technologickou nadvládu charakterizováno právě kvantovými počítači – neboť dnešní nejpokročilejší technologie lidstva jsou stále ještě definovány vynálezy studené války.

Jenže dnešními globálními hráči nejsou jen dvě země. Jistě, USA a Čína jsou významné, ale je tu také ve vědeckém bádání mocná Evropská unie, velmi bohaté ropné velmoci a také Indie, nepředvídatelný gigant s prestižními univerzitami a mnoha fantastickými mozky.

Kvantové technologie jsou o manipulaci s atomy a subatomárními částicemi, připomíná složitost výzkumu Nikia a dodává, že dnešní počítače jsou fyzicky limitovány tranzistory, které vykonávají jejich funkce – tranzistory jsou totiž v základu přepínače s funkcí on-off, tedy zapnuto nebo vypnuto, čímž řídí proudění elektronů v počítači. Obvykle se reprezentují jedničkami a nulami – bity.

O kvantových počítačích už jsme psali a do budoucna si dopodrobna poreferujeme i o tom, jak přesně fungují, ale prozatím se věnujme spíše těmto kvantovým zbrojním závodům.

Obrázek: Jsou kvantové počítače novými vesmírnými závody? Pokud ano, USA prohrávají

Rusko vs USA? Už dávno ne

Kvantové technologie zkrátka slibují obrovské možnosti – rychlejší a přesnější komunikaci, lepší bezpečnost a revoluci od kybernetické bezpečnosti přes měření klimatických změn až k novým objevům v oblasti medicíny.

Ten, kdo jako první přemění sny v realitu, dostane obrovskou moc – moc manipulovat globální ekonomikou.

A právě kvantové technologie musí zasadit do kontextu: před pár dny jsme psali o vzájemném ekonomickém a technologickém boji mezi USA a Čínou. Ten má hlubší kontext a kvantové technologie jsou jeho součástí i vyvrcholením.

I zde je totiž Čína nesmírně aktivní a za 10 miliard dolarů staví Národní laboratoř pro kvantovou informatiku, která se otevře už za dva roky.

A USA? Do kvantové technologie v roce 2016 vláda investovala 300 milionů dolarů.

Tintítko.

V roce 1958 USA překonal Sputnik, v roce 1962 byli Sověti dříve poslali člověka do vesmíru – a rozpočet NASA stoupl na 10 miliard.

Pokud chtějí Spojené státy i nadále platit za vedoucího hráče na poli informačních technologií, musí se zachovat jako v roce 1962. Napumpovat federální i soukromé společnosti penězi věnovanými na vývoj a výzkum, objevit nové pokroky, které umožní zemi zachovat si nadvládu nad technologiemi.

Jinak ji vystřídá Čína, a pro nikoho to nebude větším překvapením.

Obrázek: Jsou kvantové počítače novými vesmírnými závody? Pokud ano, USA prohrávají

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Solární generátor i rádio: Tyhle gadgety musíte doma mít pro případ dalšího blackoutu
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší