Vědecká obec je aktuálně rozdělena na dvě části. Jedna skupina odborníků tvrdí, že je schopna zrekonstruovat dinosauří kůži a vyrábět z ní módní doplňky, druhá prohlašuje projekt za zavádějící a volá po návratu do reality.
Světová média nedávno obletěla zpráva o tom, že vědci pracují na vytvoření luxusních módních doplňků z kůže dávno vyhynulého tyrannosaura. Za ambiciózním projektem stojí skupina společností v čele s americkou marketingovou agenturou VML. Ta ve svém prohlášení uvádí, že kůže ikonického dinosaura bude vyrobena v laboratoři, přičemž nabídne přirozený vzhled, odolnost i možnost opravy. Výchozí surovinou pro materiál bude zkamenělý kolagen druhu Tyrannosaurus rex, který syntetické kůži dodá potřebnou strukturu.
Purses made from T. rex? This company claims leather made from 66 million-year-old dinosaur DNA is coming https://t.co/F25lMDdSOM pic.twitter.com/nlgFY73rMs
— New York Post (@nypost) May 1, 2025
Odborníci na dinosaury jsou však k celému konceptu skeptičtí a uvádějí věci na pravou míru. VML totiž ve výše uvedeném vyjádření tvrdí, že klíčem k úspěchu vytvoření tyrannosauří kůže je DNA prehistorického predátora. Ta se však po smrti organismu začne okamžitě rozkládat, což je také důvod toho, proč vědci dosud žádnou zachovanou dinosauří DNA nenašli. Nejstarší vzorek je datován do doby před 2 miliony let, což je stále mnoho let později po smrti posledního dinosaura.
Syntetický materiál má s původní kůži pramálo společného
Vědcům tedy nezbývá nic jiného než použít uměle vytvořenou DNA. V tomto případě již ale nepůjde o autentický materiál odpovídající původní kůži T-rexe. Kolagen, který chtějí výzkumníci k výrobě kůže využít, se navíc nachází pouze v kostech, nikoliv v kůži, a jeho použití pro tyto účely tedy postrádá logiku i smysl. Akademická vědecká obec tak tvrdí, že marketingová kampaň založená na vytvoření pravé tyrannosauří kůže je přinejmenším zavádějící.

Tým vědců tvrdí, že dokáže v laboratoři vyrobit kůži vyhynulého tyrannosaura. Foto: Unsplash
Pro případnou rekonstrukci původní kůže by vědci potřebovali mít k dispozici vzorky měkkých tkání, které se ale ve fosiliích zachovávají jen zřídka. Ve finále tak toho o vlastnostech kůže tyrannosaura víme jen velice málo, a přirovnávat tak syntetický materiál k tkáni dinosaura je skutečně přitažené za vlasy.