V některých ohledech je život v Číně podobný dystopickému románu George Orwella 1984. Přinejmenším v oblasti sledování je totiž asijská velmoc bezkonkurenční: kamerový systém je úplně všude a využívá i pokročilé technologické novinky.
Velmi populární jsou například biometrické technologie, a to nejen otisky prstů, ale také sken obličeje nebo, duhovky oka nebo dlaně.
Zpět však ke kamerám: ty právě spoléhají na umělou inteligenci a rozpoznávání obličeje. Technologie však zatím zdaleka není dokonalá, jak ilustruje nedávná událost z čínského přístavního města Ning-po s 3,5 miliony obyvatel.
Pro lepší pochopení kontextu: policie ve větších městech v Číně využívá systém, kdy neukáznění chodci (přechází mimo přechod, narušují provoz a podobně) jsou pomocí záznamu z kameru veřejně vyobrazeni na velké tabuli, kde je k nim automaticky připojeno jejich jméno, příjmení a popis domnělého pochybení.

Takový systém na trestání neukázněných chodců mají v čínském Šen-čenu. Zdroj: China Foto Press, Abacusnews.com
Porušení pravidel je trestáno veřejným zostuzením, ale co když systém chybuje?
Právě to se přihodilo místně známé podnikatelce Dong Mingzhu. Mělo to však drobný problém: na místě vůbec nebyla.
Kamera zachytila kolem projíždějící autobus, na jehož boku se nacházela její fotografie jako součást reklamy.
Přestože policie brzy chybu opravila s tvrzením, že svůj systém na rozpoznávání obličejů vylepšila a policejní záznam Mingzhu odstranila, faktem zůstává, že technologie nejsou ani zdaleka neomylné a to může představovat problém. Obzvláště v zemi, kde se inovace běžně využívají k represím, jak by mohla doložit také menšina Ujgurů.

Projíždějící autobus a obličej z reklamy na tabuli. V Čínštině je navíc uvedeno jméno a přijmení osoby. Zdroj: Weibo
V tomto případě navíc problém z části zažehnalo i to, že šlo o poměrně dobře známou osobnost. Zda by došlo k napravení chyby u řadového čínského občana? O tom lze pouze spekulovat.
Zatímco systém v Nang-po uveřejňuje na velký displej jak fotografii, tak osobní údaje neukázněného chodce, jiná města se tomu z technických nebo jiných důvodů vyhýbají.
Pokud bychom chtěli na incidentu najít něco pozitivního, tak snad jen to, že současnému systému skutečně neujde žádný obličej – ani ten vytištěný na autobusu.