Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení

Hranice a limity 3D tisku se posouvají každým dnem. Projekt BioHome nedávno přišel s další inovací – domem z 3D tiskárny, na jehož stavbu je použito 100 % přírodních a recyklovatelných materiálů.

Popularita 3D tiskáren v průběhu posledních 10 let exponenciálně narostla, stejně jako sféry aplikace těchto všestranných zařízení. 3D tisk se dnes již běžně využívá nejen v elektrotechnice, ale také v designu, šperkařství či medicíně. Poměrně mladým odvětvím využívajícím této techniky je pak také stavebnictví. Dnes tak již není problém nechat si z 3D tiskárny vytvořit kompletní dům, který bude navíc tvořen recyklovatelným materiálem.

Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení

3D tiskárny sloužící k „tisku“ domů mají do běžných kancelářských tiskáren daleko. Zdroj: Se souhlasem Wikimedia Commons

Za nápadem stojí vědci z americké University of Maine, kteří s touto novinkou přišli koncem roku 2022. Zatím se tedy nejedná o projekt, který by rovnou mířil na trh s nemovitostmi, jeho účelem je spíš ukázat veřejnosti různé aspekty této stavby a zdůraznit tak její hlavní výhody.

Těch má projekt BioHome 3D hned několik. V první řadě by měla stavba s pomocí 3D tisku řešit problematiku nedostatku kvalifikovaných pracovníků na stavbě. Ruku v ruce s tímto mnohdy palčivým problémem jde také otázka stavebního materiálu. Poslední léta ukázaly, že se řada zemí dlouhodobě potýkala s nedostatkem nejrůznějšího zboží díky výpadkům dovozu ze zahraničí, ale také narůstajícím nákladům tuzemských výrobců. V neposlední řadě by pak měl nově navržený dům poskytnout poměrně levnou alternativu ke klasickým stavbám, které si spousta domácností jednoduše nemůže dovolit.

Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení

Na domu BioHouse 3D byste na první pohled jen stěží poznali, že byl vyroben metodou 3D tisku. Zdroj: Se souhlasem University of Maine

Ráno začnete stavět, večer již bydlíte

Samotný dům je tak postaven z kompozitu tvořeného dřevovláknem a přírodní pryskyřicí. Z tohoto materiálu jsou postaveny podlahy, zdi i střecha. Kompozit je výsledkem dlouhodobého vývoje společnosti NatureWorks, jež se zaměřuje právě na výrobu biopolymerů a jiných recyklovatelných materiálů. Celkově se stavba skládá ze čtyř velkých modulů, které byly vytisknuty zvlášť a následně převezeny na samotné staveniště. Kompletace domu na místě pak zabrala zhruba půl dne.

Problém zde přitom není ani při řešení rozvodů elektřiny. Za pouhé dvě hodiny při práci jednoho elektrikáře bylo možné zavést elektrickou energii do všech místností. Kromě standardního vybavení je na síť navíc napojena také řada senzorů, které monitorují nejen klasické hodnoty jako teplotu či vlhkost, ale také sledují vliv vnějších podmínek na samotnou konstrukci a integritu celé stavby.

Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení

Po stránce designu se jedná o velmi útulné bydlení, kde lze zakomponovat moderní i retro styl. Zdroj: Se souhlasem University of Maine

Vědcům z Maine se zatím podařilo sestavit jeden veřejnosti přístupný prototyp domu BioHome 3D, který čítá zastavěnou plochu zhruba 56 metrů čtverečních. Tato stavba je aktuálně k vidění před institutem Advanced Structures and Composites Center, jenž je součástí univerzity.

Zda-li bude prezentovaná stavba skutečně tím klíčovým stupněm, který odstartuje revoluci udržitelného, recyklovatelného a nízkonákladového bydlení, ukáže až čas. Zatím se však jedná o poměrně lákavou možnost, zejména v dobách, kdy je lidská síla či prostředky často nedostatkovým zbožím.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Obrázek: Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Obrázek: Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Obrázek: Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Obrázek: Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Obrázek: Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Obrázek: Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Obrázek: Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?
Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?