Vlivem globální pandemie koronaviru mluvíme o představě digitálních kanceláří a budoucnosti práce stále častěji. Obvykle se však tyto představy omezují na to, že budeme používat software, cloudové nástroje a pokud je to možné, budou lidé pracovat převážně na počítači. To je ale zjevné. Důležitější spíš bude praktická podoba kanceláří budoucnosti a nová pravidla, která v důsledku proměny světa vzniknou.
Shrnout by se vše dalo do tří klíčových bodů, které se nám možná nebudou zprvu líbit, ale budeme si na ně muset zvyknout ve většině klasických provozů. Dopady na pracující jsou v mnohém pozitivní. O jaké body jde a jaké technologie vidí odborníci jako zásadní pro svět zasažený pandemií koronaviru?
1. Méně kancelářského posezení
Když budete nemocní, zůstanete doma na home office nebo sick days. Nepůjde o výjimku nebo takovou poloviční dovolenou, ale skutečně využití těchto dvou principů k tomu, aby nemocní lidé nechodili do práce a nešířili tak nemoci dál. Je to logické, ale ještě dnes se tomu hodně firem brání. Budoucnosti neujdou – přizpůsobí se, nebo zaniknou. Zaměstnanci si mohou vybírat více, než si myslí, a nebudou zůstávat ve společnostech, které odmítají jít s dobou.
S tím souvisí i častější home office celkově. Obzvláště kancelářské práce, které půjde vyřešit doma, se také doma vykonávat budou. Poskytnutí potřebných nástrojů, jako je licence Office365 pro zaměstnance a častější využívání cloudových služeb jako Google Docs, se pomalu stává samozřejmostí a trend bude pokračovat.
„Snažíme se inspirovat zákazníky, aby změnili své zažité pracovní rutiny. Dokud budou firmy a uživatelé trvat na tradičních postupech, nevyužijí nikdy naplno potenciál moderních technologií. Vedeme proto své zákazníky celým procesem přechodu na cloudové služby. Snažíme se je inspirovat, podporovat a učit, jak dělat dosavadní práci jinak pomocí nových nástrojů. Tak, aby maximálně využili jejich klíčové benefity, jako jsou mobilita, jednoduchost, bezpečnost a agilita při jejich vývoji a implementaci. Nové způsoby komunikace, intenzivní spolupráce a masivní sdílení informací mění naše pracovní prostředí i naše návyky,“ zmínil Michal Hanko, Business Development Manager divize ITS Konica Minolta Business Solutions Czech (KMBCZ).
Svým způsobem se také navrátí dřívější zvyk kupování elektroniky zaměstnancům při nástupu. Princip BYOD – Bring Your Own Device – je zastaralý. Místo toho firmy zajistí, aby její pracovníci měli moderní notebook a byli tak jednoznačně schopni pracovat kdykoliv a odkudkoliv. Tím zvýší produktivitu i spokojenost.
Lze počítat s tím, že ještě více peněz připadne softwarovým společnostem, které se orientují na produkty pro produktivitu. Microsoft Power Platform, která umožní určovat flexibilní a agilní vnitrofiremní politiku, mezi ně patří, stejně jako různé velké cloudové platformy ve stylu AWS nebo Azure.
2. Více virtuální komunikace
Mileniálové a mladší ročníky už jsou na tento typ změny dobře připraveni. Instant Messaging služby budou hrát velkou roli a očekávat lze přechod ke komunikaci po vzoru Slacku; vzniknout ale nové formáty a koncepty, které budou lépe odpovídat požadavkům moderního pracovníka. E-mail v současné podobě je v mnohém zastaralý.
Lze očekávat, že aplikace budou propojeny s klasickým SaaS konceptem. Word s chatem vedle nebo možností rychlého videohovoru? Něco takového jde do příštích 5 let snadno očekávat – krátké, produktivní schůzky nahradí dlouhá, několikahodinová setkání, která často k produktivnímu výsledku nevedou. Ne, že by se bez nich firmy obešly úplně, ale jejich formát se hodně promění, což je dobře.
S tím souvisí i nový typ infrastrukturních nástrojů, jako je třeba KM Flows od japonsko-českých expertů z Konica Minolta. Software, který je něco mezi digitalizačním nástrojem, cloudovým úložištěm a kontextovým adresářem, je obrazem doby: Ukazuje snahu, kterou jsou firmy ochotny vynaložit na to, aby se digitální budoucnost přiblížila a stala realitou.
3. Na bezpečnost si zvykneme
Ustupuje bezpečnost pohodlnosti? Dnes jistě. Přesvědčit zaměstnance k dvoufázové autentizace je leckdy nadlidský úkol a vysvětlit méně technicky zdatným jedincům, že napsat si heslo na papír a přilepit si ho na monitor není dobrý nápad, je prakticky nemožné.
Proto do budoucna uvidíme způsoby, jak zabezpečení zjednodušit a takříkajíc zlidštit pro každého – bezpečnost přestane být jakousi pozdní myšlenkou při vývoji softwaru, ale klíčovou, integrální součástí jakéhokoliv nového nástroje, něco, co bude implementováno v programu tak přirozeně, že uživatel ani nepostřehne, jak dobře je chráněn a nebude mu to způsobovat žádné omezení.
Spolu s tím uvidíme značný vzestup v e-learningu a digitálních školeních i pro provozy, kde by to dříve bylo spíš nepředstavitelné: U sestřiček v nemocnici, dělníků na stavbě a rozhodně u učitelů ve školství. Nepůjde o výjimku, ale nový standard, kdy podniková sféra vyspraví chyby, které způsobuje naše nedokonalé školství.
Naše budoucnost bude digitální, bezpečnější, softwarová a mnohem pohodlnější, taková, která umožní daleko lépe dodržovat rovnováhu osobního, sociálního a pracovního života.
Digitální svět získal vlivem pandemie na důležitosti a během několika měsíců udělalo v tomto směru pokrok, jako jindy za několik let. Budoucnost je tu a vracet se do starých kolejí pravděpodobně nebudeme. Vítejte ve světě technologií.
Zdroj: Komentář autora