Kdy volit internet po kabelu a kdy raději sáhnout po WiFi?

Jak a jaké vybrat připojení k internetu? Někdo preferuje stolní počítač, jiný volí mobilitu. Každý máme jiné představy o tom, jak by měla domácí síť vypadat. Kdy je ale pro připojení k internetu výhodnější zvolit kabelový Ethernet a kdy zase WiFi? Jak se to s latencí a stabilitou? A co třeba bezpečnost? V článku se na tyto otázky zaměříme a poradíme, jakou variantu zvolit u vás doma.

Volba mezi připojením přes kabel či přes WiFi patří mezi jednu z nejzákladnějších otázek, jaké musí uživatel internetu v domácnosti řešit. Obě technologie mají svá pro a proti. Pro někoho je klíčová mobilita, kterou poskytuje WiFi, jiní zase preferují stabilitu a rychlost.

Obrázek: Kdy volit internet po kabelu a kdy raději sáhnout po WiFi?

Připravili jsme sérii tipů, které vám pomohou vybrat vhodné řešení pro rozvod internetu v domácnosti. Pokud již tedy máte internetové připojení od poskytovatele zapojené a přemýšlíte jak jej dostat do všech místností, v článku se dozvíte čím se při výběru řídit.

Jak vybrat internet podle vašich představ?

Existuje několik specifických vlastností, kterými se oba nejpoužívanější způsoby připojení k internetu odlišují. Nikdy nepůjde obecně říci, který způsob je lepší či výhodnější: každý si však v domácnosti můžeme určit preference a následně se pomocí nich rozhodnout, zda sáhneme spíše po krouceném LAN kabelu, nebo po WiFi.

1. Rychlost připojení k internetu

Pokud využíváte počítač takříkajíc „napevno“, bude pro vás nejspíše praktičtější kabel. Ačkoli i WiFi může dosahovat závratných rychlostí, liší se tato rychlost poměrně výrazně dle standardu (IEEE 802.11) v různých verzí (a/b/c/g/n). Záleží tedy hodně na tom, jaké standardy vaše zařízení podporuje.

Nejrozšířenějším standardem ještě chvíli zůstane 802.11ac, který je tu s námi již od roku 2013. WiFi 802.11ac nabízí rychlosti kolem 1 Gb/s a měla by být naprosto dostačující pro většinu uživatelů.

Obrázek: Kdy volit internet po kabelu a kdy raději sáhnout po WiFi?

WiFi se nadále vyvíjí a spolu s tím postupně roste i její teoretická rychlost. Na letošní rok se kupříkladu chystá nový standard 802.11ax, který je určen pro spotřebitelská zařízení, má nižší latenci a rychlost dosahující až 10 Gb/s. Protože mu však nebudou uzpůsobeny současné routery, masového osvojení se dočkáme nejdříve v roce 2019.

U routerů nekoukejte pouze na rychlosti uvedených standardů: ty jsou vždy teoretické a v reálu bývají z vícero důvodů o dost menší. U WiFi je to nejen ztrátou rychlosti vlivem vzdálenosti od routeru, ale také tím, že router značnou část dostupné šířky pásma využívá i pro jiné účely.

WP DataTables

TIP: vždy se ujistěte, jaký standard podporuje váš router a používaná zařízení. Právě to rozhoduje o maximální možné rychlosti, jaké budete schopni dosáhnout. I když router podporuje nejnovější standard připojení, nemusí jej podporovat vaše domácí zařízení a naopak.

Ethernet se řídí dle standardu IEEE 802.3 a vyvíjí se od roku 1973. Liší se od sebe (pro účely domácností) především možnou maximální rychlostí přenosu dat. V současnosti může dosáhnout rychlosti až 100 Gb/s, ke konci letošního roku se chystá dokonce až 400 Gb/s. Reálná rychlost sice je o něco nižší, ale nemusí být o moc – záleží na způsobu připojení a využívaných síťových prvcích.

Shrnutí je tedy jasné: záleží-li vám na extrémně vysoké rychlosti, Ethernet je vhodnou volbou. Pokud vám stačí „běžné“ rychlosti, a i s 1 Gbit/s toho uděláte skutečně hodně, pak není nic rozhodnuto. Nevýhodou Ethernetu je nutnost vést kabely do jednotlivých místností, což může být problém především u starších domů a bytů, kde se na podobnou možnost při návrhu nemyslelo. WiFi naopak poskytuje pohodlnost a mobilitu, která je pro většinu uživatelů zásadní. Nutné je také brát v potaz fakt, že přestože je rychlost Ethernetu vyšší, stále jste limitováni rychlostí od svého poskytovatele, které zřídkakdy přesahuje možnosti WiFi routeru.

2. Latence aneb sekání her kvůli internetu

Latence je klíčová především pro ty, co se rádi oddávají počítačovým hrám. Pro hráče je utrpením, když jejich dovednosti přijdou vniveč z důvodu, že datům trvá déle, než se ze zařízení dostanou do svého cíle. V online světě se latenci často říká „ping“ a čím nižší je, tím lépe.

Zde je doporučení jednoduché: jste-li velký hráč, používejte pro připojení k internetu Ethernet. Ten rozdíl je opravdu znát, a přestože můžete sedět hned vedle routeru, spolehlivost a stabilita kabelu vítězí.

Obrázek: Kdy volit internet po kabelu a kdy raději sáhnout po WiFi?

Pokud však „jen“ surfujete po internetu, pracujete, posloucháte hudbu nebo koukáte na filmy, latence vás nemusí nijak stresovat a WiFi vám bohatě postačí.

TIP: Latenci lze snadno odzkoušet příkazem „ping“ v příkazové řádce. Pokud jej otevřete (do vyhledávání napište cmd.exe a potvrďte enterem) a pingnete adresu vašeho routeru (např. „ping 10.0.0.1“ bez uvozovek), tak zjistíte, jak vysokou latenci máte. Pokud to samé provedete během připojení skrze Ethernet a skrze WiFi, poznáte rozdíl mezi oběma způsoby připojení.

3. Rušení signálu WiFi v zástavbě

Interference je jedním z největších problémů WiFi a přestože se s každým standardem zlepšuje, pořád jde o problematickou záležitost. Protože WiFi operuje na pásmech 2.4 GHz a 5 GHz, sdílí je i s dalšími zařízeními. Ty mohou do toku dat zasahovat a dočasně jej rušit nebo zpomalovat. V místech, kde je příliš mnoho zařízení, která spolu komunikují (např. panelových domech), pak může být WiFi problematická. U Ethernetu tento problém zcela odpadá.

Obrázek: Kdy volit internet po kabelu a kdy raději sáhnout po WiFi?

4. Bezpečnost WiFi je o něco nižší

Ethernet je bezpečnější z jednoho prostého důvodu: k WiFi se dá dostat vzdáleně, ke kabelu se lze dostat jen stěží. „Dnešní WiFi standardy jsou již mnohem bezpečnější než dříve, přesto by však na to uživatel neměl bezpodmínečně spoléhat. Základem je klást důraz na bezpečné, neuhodnutelné heslo,“ zmiňuje odborník Pavel Ježdík z Eurosignalu.

WiFi je důležitá i z jiného důvodu: do chytrého telefonu zkrátka LAN kabel jednoduše nepřipojíte.

Ethernet je spolehlivost a rychlost, WiFi pohodlí a dostupnost

Jak vyplývá z výše popsaných bodů, Ethernet je obecně stabilnější, spolehlivější a rychlejší. Pokud jste hráč nebo disponujete stolním počítačem, který často používáte, nemáte prakticky nad čím přemýšlet.

WiFi sítě jsou naopak vhodné pro každého, kdo v domácnosti provozují vícero mobilních zařízení, jako jsou notebooky, tablety, chytré telefony apod. Dostačující jsou, zjednodušeně řečeno, pro každého, vyjma zarytých hráčů online her. Zprovoznit WiFi router je obecně otázka několika minut a již nikdy vás nebude trápit otázka kudy vést kabely.

Nezapomeňte na chytrou domácnost. Existuje řada zařízení, která ke svému fungování WiFi potřebují. Jde o hlasové asistenty, chytré vysavače i mnohé další. Pokud tedy plánujete chytrou domácnost, WiFi je jasná volba.

Odbornou konzultaci poskytl Eurosignal, poskytovatel internetového připojení v Praze a ve středních Čechách:

Obrázek: Kdy volit internet po kabelu a kdy raději sáhnout po WiFi?

Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu