Každou 5. fotografii máte v telefonu zbytečně: Češi pokažené fotky nemažou

Když fotíte a některé fotky se nepovedou, vymažete je hned, nebo později? Uděláte to vůbec? Výsledky výzkumu s téměř třemi miliardami fotografií mluví jasně. Vyplývá z nich, že náš fotografický “balast” zabírá zbytečně až 20 procent kapacity telefonů. Každou 5. fotografii tak můžete smazat.

Avast sám uvádí, v zastoupení na blogu produktovým manažerem Sandrem Villingerem, že k tomuto výzkumu je vedla zvědavost. Co se stane s fotografií, kterou bezděky vyfotíme? Nebo s těmi nepovedenými? Tyto otázky odstartovaly projekt výzkumu fotografií.

Jaké národy šetří místem v telefonu a které jím plýtvají? A co Češi?

Tým české antivirové společnosti použil k analýze software Avast Cleanup pro Android. Získali tak relevantní informace. Vše anonymně. Například tak víme, který z národů nejvíce šetří místem, kolik našich vyfocených fotografií je špatné, či velmi špatné kvality, a nebo který software za nás nejvíce ukládá fotografie do mobilních zařízení.

Obrázek: Každou 5. fotografii máte v telefonu zbytečně: Češi pokažené fotky nemažou

6 % fotek jsou špatné kvality, duplicita se objevuje ve 16 % případů

Důležité bylo určit, co se považuje za špatné fotografie. Aplikace do této kategorie zahrnula fotografie špatně osvětlené, rozmazané, či přesycené. Do kategorie nepovedených snímků jsou také zařazeny fotky vyfocené v kapse, režimem série fotek, kdy je velké množství duplicitních fotografií. Této analýze bylo podrobeny necelé tři miliardy snímků od více než šesti milionů uživatelů. Časový úsek je od prosince 2018 do června 2019.

V průměru máme v telefonu 952 fotek

A nyní trocha čísel. V průměru měl jeden uživatel v telefonu 952 fotek a více. Z toho přibližně 22 %, tedy 212 fotografií bylo označeno za špatné. Z celkového počtu nekvalitních fotek bylo 58 z nich nízké kvality a 154 duplikátů. V průměru se počítá s velikostí fotografie 3 MB. Tedy celkem 636 MB prostoru je zabráno zbytečně. Toto číslo poroste samozřejmě s kvalitou fotoaparátů dnešních smartphonů. Rozhodně nechcete mít na úložišti 50 krát 12megapixelovou fotku své kapsy.

Obrázek: Každou 5. fotografii máte v telefonu zbytečně: Češi pokažené fotky nemažou

Japonci šetří místem nejméně. Špatné fotografie jim zabírají přes 30 % kapacity úložiště telefonu.

Úložištěm neplýtváme jen my

WhatsApp ukládá fotografie do našich telefonů a mnohdy tomu nevěnujeme pozornost. To je ovšem, jak se zdá, chyba. Většina uživatelů možná dokonce ani neví, že aplikace WhatsApp, kdykoliv obdržíte gif, nebo fotografii, ukládá tato data okamžitě do zařízení. Průměrně tak uživatel má ve svém telefonu 292 obrázků z aplikace WhatsApp.

Chování k datům se mění nejen podle země

V průměru jsou naše zařízení zaplněná zhruba na 70 % co se do paměti týče. Toto vychází z průměrné velikosti úložiště 10 GB. A pokud vám zbývají 3 GB, není to nic, co byste chtěli plnit špatnými fotografiemi.

Jinými slovy: „S průměrnou velikostí fotky okolo 3 MB, může tisíc fotografií – zejména duplicitní a rozmazané – zbytečně rychle zaplnit paměť telefonu,“ zmiňuje výzkum.

Pokud rozdělíme údaje výzkumu dle zemí, vychází nám, že nejméně mažou své špatné fotografie v Japonsku, Jižní Koreji a na Filipínách. Slovensko je na devátém místě s průměrným zaneřáděním telefonu 26 %. Česká Republika obsadila příčku číslo 13. A to s 24 %.

Ženy vs. muži a starší vs. mladší. Kdo fotí více?

Neméně zajímavé porovnání. Asi každý tuší, že ženy pořídí více fotografií. Kupodivu ale není rozdíl tak velký. Muži pořídí jen o 20 % méně fotografií. Zajímavé překvapení se nachází v dalším grafu. Dalo by se čekat, že nejvíce fotek mobilním telefonem udělá generace, která se s telefonem v ruce prakticky narodila, ale nejaktivnější skupinou jsou lidé mezi 25 a 44 lety. Aktivnější než nejmladší skupina jsou překvapivě i lidé mezi 45 a 54 lety.

Zdroj: Avast part 1, Avast part 2

Obrázek: Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu