Voda je pro člověka životně důležitou tekutinou. Dokážeme přežít týdny bez jídla, ale bez vody jen maximálně 3 dny. Kolik tekutin bychom tak měli denně vypít?
Určitě jste slyšeli o orientační teorii, že bychom měli každý den vypít až osm sklenic vody. Jak však objasňuje video americké redakce The Verge, tato teorie se nezakládá v podstatě na žádných racionálních faktech.
V úvodu je nutné podotknout, že v podstatě neexistuje žádné množství vody, které by lidé potřebovali denně vypít. Samotná potřeba vody je pro každého člověka ryze individuální: liší se v závislosti na jeho zdraví, tělesné velikosti a hmotnosti, stravě (například čerstvá zelenina a ovoce je mnohdy tvořena až z 80 procent vodou), vyloučeném potu a sbírce dalších proměnných, které ale i tak v žádném případě nedají dohromady až osm sklenic vody denně.
Opomíjet by se neměl také fakt, že existuje spousta příležitostí v denním životním rytmu člověka, kde může získat vodu jinak než pouhým přímým napitím. Například i alkohol a kofeinové nápoje přispívají ke každodennímu příjmu vody.
Důležité je také podotknout, že člověk v konečném důsledku nepotřebuje do sebe nalít celou svou „tělesnou“ vodu. I u jídla nám v celkovém možném množství stačí přijmout okolo 20 procent.
Dokonce i kdyby vědecká obec podporovala ono „osmičlenné pravidlo“, ve skutečnosti většina lidí nemusí aktivně sledovat svůj denní příjem vody, aby zůstala hydratovaná.
„Velké většině zdravých lidí přiměřeně vyhovuje ke každodenní potřebě hydratace to, že nechá svou žízeň jako ukazatel potřeby doplnit tekutiny,“ zaznívá od amerických akademiků. Tímto výrokem se nám snaží v podstatě říci, že máme-li žízeň, naše ústa jsou suchá nebo je moč spíše temnější barvy, pijme více. Nemusíme počítat litry a hlídat striktně svůj denní příjem tekutin, protože naše tělo nás sleduje nejlépe samo.