eSIM umožňují výrobu menších a tenčích zařízení, do kterých nebude nutné vkládat speciální kartu. Máte ale i své nevýhody. Jednou z těch největších je fakt, že svoboda spojená s přehazováním karet je tatam. Od roku 2013 navíc neexistovala jasně daná specifikace, která by zákazníkům pomohla zodpovědět na důležité otázky. To se minulý rok díky GSMA změnilo a výrobci tak mohli začít vyrábět první zařízení s integrovanou kartou operátora. Nyní jich začne přibývat.
Díky partnerstvím mezi společnostmi Intel, Microsoft či Qualcomm je nová generace zařízení s integrovanou SIM doslova za humny. Podle některých je vkládání SIM karet archaické a zbytečné. eSIM to elegantně řeší a je integrována rovnou v procesoru či modemu samotném.
SIM karta je zkratka pro Subscriber Identity Module. Dnes jí můžeme spatřit jako malý čip na kusu plastu, na němž je uložen údaj, který identifikuje daného zákazníka. Operátor tak ví, jaké služby vašemu zařízení dovolit a jak je správně účtovat. Vedle toho také dokáže nést uložená čísla a SMS zprávy.
U Intelu je vše podporováno ve stávajícím modemu s označením XMMTM 7260 a chystaném XMM 7360. Qualcomm zase eSIM podporuje např. v čipsetu SoC Snapdragon 835. Majitelé zařízení s klasickými kartami se nemusí obávat a mohou nadále využívat karet, na českém trhu se odhaduje definitivní přechod na eSIM do roku 2026.
eSIM má podobu malého čipu, který plní stejnou funkci jako stávající SIM. Rozdíl je v ukládání informací, kdy je do eSIM možné uložit vícero profilů a žádný zde není „pevně“ daný.
Co když se vám rozbije telefon? Kartu jen tak nepřendáte, informace ano
Bát se prý uživatelé nemusí ani uzamčení pro jednoho operátora. Díky nové verzi RSP (remote SIM provisioning) bude moci eSIM ukládat vícero profilů a účtů. Přepínání operátorů by tak mělo být možné snadnou volbou v zařízení bez nutnosti přehazovat karty. Pokud tak pojedete do zahraničí, bude si stačit koupit přes internet speciální kód, který opíšete či naskenujete do zařízení a nový profil je na světě. Jednoho dne by vše mohlo být tak jednoduché, jako je přepínání mezi WiFi.
Organizace GSMA, která zastupuje na 800 operátorů z celého světa, aktualizovala RSP letos v březnu. Mezi prvnímu využil eSIM Samsung ve svých chytrých hodinkách, což mu umožnilo nabídnout nepřetržitou konektivitu při zachování malých rozměrů. eSIM musí být podporována ze strany operátora. V ČR zatím standard podporuje T-Mobile.
Ačkoliv to tak nevypadá, stávající SIM měly přeci jen pár výhod. Snadné přehazování mezi zařízeními, které se hodilo nejen když se vám rozbil telefon, zatím u eSIM možné není.