Rozvod, který může změnit svět: Bill a Melinda Gatesovi se rozvádí

Bill Gates rozvod oznámil na svém profilu na sociální síti Twitter. Po 27 letech tak končí manželství, které doslova vzniklo v Microsoftu a dalo světu jednu z nejvlivnějších nadací historie.

Většina rozvodů zasáhne jen přímé účastníky a jejich rodiny. U Gatesových by to však mohlo být jinak. Pár má prostřednictvím své nadace zásadní vliv na vědu, technologie i lidská společenství po celém světě. Bill Gates oznámil rozvod 3. května 2021 na svém profilu na sociální síti Twitter. Majetek Billa Gatese je v současné době agenturou Bloomberg odhadován na 148 miliardy amerických dolarů a stále patří mezi nejbohatší muže planety.

Po dlouhém přemýšlení a úsilí věnovanému práci na našem vztahu jsme se rozhodli ukončit naše manželství. Za posledních 27 jsme vychovali trojici skvělých dětí a založili nadaci, která pomáhá, aby lidé z celého světa mohli žít zdravé a produktivní životy,“ vysvětluje Gates. „Nadále sdílíme víru v toto poslání a budeme pokračovat ve společné práci v nadaci, ale už nevěříme, že můžeme společně růst jako pár v další fázi našeho života. Žádáme o prostor a soukromí pro naši rodinu, až se začneme orientovat v novém životě.

Nadace Gatesových chce vymýtit nemoci

Nadace Billa a Melindy Gatesových (The Bill and Melinda Gates Foundation) vznikla v roce 1998, ale oficiálně byla založena až v roce 2020. Za poslední dvě dekády vyrostla firma na 1 600 zaměstnanců po celém světě a na své projekty vynaložila kolem 54,8 miliardy dolarů (cca 1,17 bilionu korun).

Nadace si pod vedením manželů Gatesových dala mj. za cíl vymýtit nemoci po celém světě, především pak v rozvojových oblastech a chudých zemích 3. světa kde provádí masové očkovací kampaně. Vedle toho pracuje na projektech z oblasti životního prostředí, výživy, zemědělství, vzdělávání, hygieny, očkovacích látek a mnoho dalších. Kolem nadace a jejích aktivit koluje řada konspiračních teorií. Vzhledem k rozsahu aktivit však nejde o nic překvapivého.

Obrázek: Rozvod, který může změnit svět: Bill a Melinda Gatesovi se rozvádí

Dvojice se seznámila koncem 80. let, kdy Melinda nastoupila do Microsoftu. Foto: Kjetil Ree, Wikimedia Commons

Z posledních aktivit nadace lze mj. zmínit granty na vývoj očkování proti koronaviru či vypuštění geneticky modifikovaných komárů na území USA. Zmínění komáři by měli zredukovat přemnožené populace tzv. egyptských komárů, kteří šíří nebezpečné nemoci jako je horečka dengue a malárie. Známý je i projekt na přeměnu odpadních splašků na pitnou vodu a palivo.

Bude mít rozvod dopad na fungování nadace?

Pár zmínil, že nadaci bude nadále řídit společně a na jejím směřování by se nemělo nic změnit. Obě strany požádaly o prostor a soukromí. Kvůli rozsahu majetku Gatesových půjde o jeden z nejsledovanějších rozvodů historie, který může mít skutečné dopady na obrovské množství lidí po celém světě. Pokud vše dopadne dobře a na straně nadace se nic nezmění, bude to v mnohém dobrá zpráva.

Po rozvodu MacKenzie Bezosové a Jeffa Bezose (zakladatele Amazonu) jde o další rozvod bohatého páru. V případě Bezosových však nebyl vliv páru na svět kolem tak zásadní.

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Gret

Pozerá z toho nejaká daňová úľava alebo presun majetku. 🙂

Obrázek: Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Propouštění u technologických gigantů pokračuje: PayPal propustí až 2 000 lidí
Obrázek: Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Krizi překonáme díky umělé inteligenci a zelené energii, tvrdí český podnikatel
Obrázek: Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Recyklovatelný dům z 3D tiskárny? Chystá se revoluce v bydlení
Obrázek: Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Android AirTag: Google chce vlastní sledovací přívěsek, má být přesnější než Apple
Obrázek: Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
93%
Recenze: Česká čistička vzduchu GARNI 45T OneCare obstála na výbornou
Znečištěný vzduch
Čistíte si doma vzduch? Co znamená PM 2.5 a jaký mohou mít nečistoty vliv na vaše zdraví?
Obrázek: Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Blíží se kometa, kterou můžete vidět pouze jednou za 50 000 let. Jak ji sledovat?
Obrázek: Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním
Konec složitostem. Novinka ve WhatsAppu ušetří hodiny se zálohováním