40 balíčků každou sekundu. Takové množství běžně dorazí do EU z Číny a číslo dlouhodobě roste. EU se po vzoru některých zemí rozhodla situaci řešit. Hrozí tak, že nákupy v příštích letech citelně podraží.
Do Evropské Unie každý rok zamíří přes 4 miliardy balíčků v hodnotě pod 150 EUR. Právě pod touto hranicí není nutné platit clo a zboží je od něj osvobozeno. Problémem se však stává množství levných balíčků, které do Evropy míří. Od roku 2022 se množství ztrojnásobilo a nadále roste.
„Dle novely zákona o DPH platí povinnost uhradit DPH u každé zásilky se zbožím, které si fyzická osoba objedná a které přijde do EU zpoza jejích hranic (výjimkou je zboží, u něhož bylo DPH zaplaceno již na e-shopu). Neplatí žádný limit pro osvobození od DPH,“ zmiňuje Celní správa ČR na svých webových stránkách. U cla to až doposud bylo jinak a u zboží v hodnotě do 150 EUR nebylo nutné clo platit.
Temu, Shein a Aliexpress v hledáčku EU
Evropská Unie není schopna ohromné množství balíčků efektivně kontrolovat. Produkty v cenové hladině pod 150 EUR tak neprochází např. kontrolami na toxické látky, což se týká i dětských hraček a oblečení. Naproti tomu evropské produkty musí splňovat přísné normy podle směrnice 2009/48/ES o bezpečnosti hraček. Hračky podle ní musí být chemicky, mechanicky i mikrobiálně nezávadné.
Například studie Evropské agentury pro chemické látky (ECHA) zmiňuje, že 20–30 % levných produktů z Asie nesplňuje limity pro nebezpečné chemikálie, a to včetně hraček. Není tedy překvapením, že chce EU svůj trh chránit a přemýšlí nad omezením v podobě poplatku za každý příchozí balíček či nad zavedením speciální daně na čínské e-commerce platformy.
Jak tyto kroky řeší problém s padělky a kvalitou zboží? Přeprodejcům a zákazníkům by se zkrátka nemělo čínské zboží vyplatit pořizovat. Úředníci předpokládají, že tak dojde k poklesu zájmu a zákazníci budou dávat přednost kvalitnějším lokálním produktům. Lze očekávat, že podobný krok vzbudí u zákazníků vlnu nevole.
Evropská Unie není jediná, neregulovaná přítomnost Shein a Temu vadí i jiným
Oblíbené fast fashion platformy Shein a Temu byly donuceny vietnamskou vládou k registraci u vietnamské Agentury pro elektronický obchod a digitální ekonomiku a Ministerstva průmyslu a obchodu, aby získaly povolení k prodeji v zemi. Na základě toho došlo k dočasném zákazu obou platforem v zemi. Zástupci obou firem potvrdili, že registrace již probíhá a mají zájem ve Vietnamu i nadále pokračovat. Důvodem je taktéž boj s padělky a agresivními cenovými praktikami obou platforem.