Sen Steva Jobse: Hodinky Apple Watch budou měřit cukr v krvi ze zápěstí

Chytré hodinky se stále více přibližují zdravotnickým zařízením, která přesně sledují hodnoty jako EKG či tlak. Apple chce k tomu všemu přidat i měření hladiny glukózy v krvi. Pro pacienty s cukrovkou by šlo o skvělou zprávu.

Zdá se, že dlouholetá snaha společnosti Apple o implementaci sledování hladiny glukózy v krvi do hodinek Apple Watch pokročila. Agentura Bloomberg tvrdí, že monitorování bez nutnosti vpichu a kapky krve je nyní ve fázi „proof-of-concept“ a je dostatečně dobré na to, aby mohlo být uvedeno na trh, jakmile bude potřebný senzor menší.

Technologie, která využívá laser k měření koncentrace glukózy pod kůží, měla dříve velikost stolního počítače, ale údajně pokročila do té míry, že se pracuje na prototypu nositelného zařízení o velikosti iPhonu. K hodinkám tak sice ještě kus chybí, ale inženýři jsou o poznání blíže.

Systém by nejen pomáhal lidem s cukrovkou monitorovat jejich stav, ale v ideálním případě by upozornil i lidi, kteří jsou tzv. prediabetiky. Ti by pak mohli provést změny, které by zabránily vzniku diabetu 2. typu (u dospělých).

Obrázek: Sen Steva Jobse: Hodinky Apple Watch budou měřit cukr v krvi ze zápěstí

Hodinky Apple Watch se čím dál více posouvají směrem k medicínskému zařízení. Foto: Unsplash

Projekt odstartoval ještě za Steva Jobse

Apple na projektu údajně pracuje již delší dobu. Vývoj začal v roce 2010, kdy nemocný Steve Jobs nechal svou společnost koupit startup RareLight, který se zabývá monitorováním hladiny glukózy v krvi. Apple prý tuto snahu tajil tím, že ji provozoval jako zdánlivě izolovanou firmu Avolonte Health, ale začlenil ji do dříve neznámé skupiny Exploratory Design Group (XDG). Do projektu byli zapojeni generální ředitel Tim Cook, Eugene Kim, vedoucí hardwaru Apple Watch, a další vrcholní představitelé.

Finální produkt dělí od vstupu na trh ještě několik let. Vývoj je drahý a ne vždy dopadá dobře. Např. v roce 2018 dceřiná společnost Verily, která je součástí společnosti Alphabet a která se zabývá zdravotnictvím, zrušila plány na inteligentní kontaktní čočky, které měly sledovat glykémii pomocí slz. Jinými slovy, ani velké značky s rozsáhlými zdroji nemají zaručený úspěch a není jasné, jak přesné řešení společnosti Apple bude.

Je velmi lákavou myšlenkou, aby se tato technologie dostala do nositelných zařízení. Hodinky Apple Watch jsou často prodávány jako zdravotní zařízení a dokáží rozpoznat příznaky fibrilace síní, nízkou hladinu kyslíku v krvi a (od řady 8) ovulační cykly. Díky neinvazivnímu monitorování glukózy by se mohly stát nepostradatelným nástrojem pro osoby s cukrovkou – nepotřebovali byste speciální zařízení, které potřebuje k fungování kapku krve či je nutné jej nosit po kůží, jako je například kontinuální snímač glukózy, který posílá informace z pod kůže do externího přijímače.

Zdroje: 1, 2

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Eva

No tak to by byla bomba! Ani by mne cena moc nezajímala, je pro mne veledůležité držet cukr pod kontrolou a toto by mi určitě moc pomáhalo. Už ať jsou v prodeji!!!!

Obrázek: Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Žijeme v Matrixu? Vědci odhalili, jak z případné simulace uniknout
Obrázek: Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Důležitý průlom: Vědci z ČVUT úspěšně uložili elektřinu v kamenném prachu
Obrázek: Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Zemřel Gordon Moore, otec mikroprocesorů a architekt digitálního věku
Obrázek: Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Ambiciózní plán dostat raketu z 3D tiskárny na oběžnou dráhu selhal. Jakou budoucnost má projekt amerického startupu?
Obrázek: Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Co dokáže umělá inteligence? Vyfotíte obsah chladničky a ona připraví recepty
Obrázek: Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Podvodníci jsou v okrádání lidí čím dál lepší: Už se naučili česky a vytváří pěkné kopie webů
Obrázek: Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Jak nainstalovat Windows 11 bez Microsoft účtu? Pomůže chytrý trik
Obrázek: Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?
Tajné kódy na Netflix: Jak najít a sledovat skryté filmy a seriály?