Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?

Před koncem televizního DVB-T vysílání a finálním přechodem na DVB-T2 bude a již bylo učiněno několik kroků. Co očekávat, jaký set-top-box či televizi vybrat a jak plynule přejít?

Prvním z kroků bylo spuštění tzv. přechodové sítě, realizované společností České Radiokomunikace (CRA). Ke spuštění došlo 1. března 2017 a část obyvatel Česka z oblasti Prahy a středních Čech, konkrétně 69 % populace ČR, díky tomu mohla začít sledovat 11 programů hlavních televizních stanic v novém digitálním standardu DVB-T2.

CRA zahájily vysílání přechodové vysílací sítě z vysílačů Praha Žižkov a Cukrák. Následně došlo k rozšíření pokrytí na Ostravsku a na Brněnsku. Nově vzniklá síť bude vysílat i po roce 2020, kdy by mělo dojít k předpokládanému vypnutí současných DVB-T sítí.

Kdy dojde k vypnutí DVB-T?

Vypínání prvních DVB-T sítí začne 27. listopadu 2019. Na konci listopadu skončí vysílání České televize v rámci stávající DVB-T sítě v Praze a ve středních Čechách. Konkrétně půjde o vysílače Cukrák a Žižkov.

Od 9. ledna 2020 budou postupně vypínány další vysílače. Půjde nejen o vysílače v síti ČT, ale také v síti Českých Radiokomunikací a dalších operátorů. Vysílání DVB-T sítí bude definitivně a celoplošně ukončeno 24. června 2020.

Obrázek: Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?

Pro naladění signálu bude poté nutný set-top-box s tunerem DVB-T2. U společných antén budou nezbytné úpravy televizních antén. Konkrétní harmonogram přechodu pro jednotlivé kraje naleznete na oficiálních stránkách.

Jak vybrat DVB-T2 set-top-box a televizi?

Kvůli přechodu není nezbytné kupovat novou TV. Pokud máte novější model a chybí vám pouze podpora nového standardu, bohatě postačí nákup set-top-boxu. Kolik takový set-top-box stojí? Ceny začínají už na rozumných 500 Kč. Pokud vám právě dosluhuje starší TV, může jít o ideální čas pro nákup nové.

Podle čeho DVB-T2 set-top-box vybírat?

  1. Koukejte po modelech se zmínkou DVB-T2 v parametrech.
  2. Nezbytné je, aby TV či set-top-box podporovala kodek HEVC (H.265).
  3. Při nákupu hledejte kulaté zlaté samolepky s logem DVB-T2 ověřeno. Všechny takto označené modely byly otestovány v české síti.

Proč se přechází na DVB-T 2 a kdy musíme koupit nové set-top boxy či TV?

Přechod na DVB-T2 je vynucen z důvodu odebrání části televizních kmitočtů, které budou po roce 2020 alokovány pro mobilní datové sítě „5G“. Digitální pozemní vysílání je jedinou oficiální cestou, jak bezplatně sledovat TV. Lidé díky přechodové síti mají dostatek času na nákup nového přijímače až do roku 2020.  Do jara roku 2018 chtějí CRA pokrýt dalšími částmi přechodové sítě více než 99 % území naší republiky.

Regionální sítě DVB-T, konkrétně 20 z nich, má oprávnění pro využívání kmitočtů jen do konce roku 2017. Přestože se někteří provozovatelé snaží o prodloužení vysílání, pravděpodobně kvůli nutnosti využít jejich kmitočty pro vznikající DVB-T2 sítě neuspějí a budou muset ukončit vysílání k letošnímu Silvestru.

Co jsou to přechodové sítě? Už běží a umožní vám přejít na DVB-T2 dříve

Důvodem pro spuštění tzv. přechodových sítí je snaha o plynulý přechod na nový vysílací standard. České Radiokomunikace spustili své první vysílání DVB-T2 v České republice v květnu roku 2010 z Žižkovského vysílače. Technické testy pokračovaly i na konci roku 2011 a trvaly do prosince 2011.

Výsledkem testování bylo zveřejnění tzv. D-Booku, což je souhrn minimálních požadavků na specifikaci, vybavení a technické parametry DVB-T2 u přijímačů a set-top-boxů. Na základě dokumentu mohli výrobci začít připravovat první zařízení a televizory, které budou skutečně kompatibilní s pozemním vysíláním DVB-T2 v České republice.

Při vysílání se CRA zaměřily i na vysílání ve vysoké kvalitě ULTRA HDTV (4K) kvalitě za využití kódování HEVC/H.265, které proběhlo v roce 2014. Testy ukázaly, že díky efektivnímu využití frekvencí může jeden multiplex (viz výše) přenášet až 20 programů v běžném SD rozlišení, nebo 5 HD programů. Technologie tak pomáhá ušetřit kmitočtová pásma.

Obrázek: Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?

Přechodová síť CRA odstartovala na jaře roku 2017 a poběží vedle stávajících sítí DVB-T. Celoplošného pokrytí ČR se dočkáme do konce roku 2017. Ve stejnou dobu budou ukončovány regionální sítě DVB-T, ze kterých se postupně bude sestavovat síť DVB-T2. Plošně se bude jednat o 5-6 sítí, všechny z nich budou celoplošné, přičemž dvojice z nich nabídne možnost tzv. regionalizace, tedy vysílání regionálních stanic pro danou oblast.

Po kompletním přechodu v letech 2020/21 dojde k vypnutí DVB-T a definitivnímu přechodu na DVB-T2. V danou dobu by již zákazníci měli mít nainstalované nové přijímače, jinak nebudou schopni přijímat televizní signál. V daném období je očekáván zvýšený zájem populace o nové televizory a set-top-boxy.

Podobně jako u současného DVB-T bude ladění probíhat jednoduchým automatickým vyhledáváním, které uloží nalezené kanály do paměti zařízení. Vše se odvíjí od signálů dostupných v dané lokalitě.

Konec DVB-T vysílání se blíží, zbývají měsíce

Konec vysílání DVB-T sítí je naplánovaný na 1. února 2021. U některých domácností a sdílených anténních systémů se přechod neobejde bez úprav televizních antén, většina diváků by však neměla mít se stávajícími anténami problém.

Už v červnu 2017 mohlo skrze DVB-T2 sledovat 69 % obyvatel Česka 11 programů hlavních televizních stanic. Spuštěná přechodová DVB-T2 síť bude ve svém provozu pokračovat i po finálním přechodu po roce 2021.

Obrázek: Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?

Přestože se přechod na digitální vysílání DVB-T2 nesetkává s nadšenými ovacemi, měli bychom jej brát jako krok ke kvalitnějším sítím, které uspokojí uživatele toužící po kvalitnějším obrazu a většímu množství kanálů. Ve spojení s podporou placených kanálů by mohlo DVB-T2 přinést do ČR placený obsah i do míst, kde to zatím bez satelitního připojení nebylo možné.

Bude zajímavé sledovat, zda na začátku roku 2021 skutečně dojde k finálnímu vypnutí DVB-T sítě. Vše bude záviset na rychlosti digitalizace a flexibilitě státního aparátu při řešení důležitých rozhodnutí. Zatím vše nasvědčuje, že by měla Česká republika digitalizaci stihnout včas.

Obrázek: Ani Izrael nedokáže zařídit, aby vám telefon explodoval v kapse: Co se s pagery Hizballáhu doopravdy stalo?
Ani Izrael nedokáže zařídit, aby vám telefon explodoval v kapse: Co se s pagery Hizballáhu doopravdy stalo?
Obrázek: Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Lockdown během pandemie COVID-19 u dětí zapříčinil předčasné stárnutí mozku, potvrzují vědci
Obrázek: Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru
Exploze kosmické lodi Starship vytvořila v atmosféře obrovskou 2000 km širokou díru
Obrázek: Český vynález 369Sonic: Ultrazvukový nůž je extrémně ostrý a nakrájí dort i maso jako máslo
Český vynález 369Sonic: Ultrazvukový nůž je extrémně ostrý a nakrájí dort i maso jako máslo
Obrázek: Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Zaplavila vám elektroniku voda? Do rýže ji nestrkejte. Jak zachránit velké domácí spotřebiče?
Obrázek: Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Kudy k vám může přitéct velká voda? Unikátní online mapa ukáže, jaká místa může zalít
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu
Kód, který ochromil svět: Microsoft svolává rivaly, aby odvrátil budoucí kybernetickou apokalypsu