Americká Sněmovna reprezentantů v sobotu schválila návrh zákona, který by mohl vést ke konci čínské sociální sítě TikTok v USA. Tedy za předpokladu, že ji společnost ByteDance, jež ji vlastní, do jednoho roku neprodá. Otázky kolem TikToku v USA vzbuzují vášnivé debaty a rozdělují společnost.
Mimo tohle nařízení počítá návrh zákona s novými sankcemi vůči íránskému režimu a využitím zmrazených ruských aktiv k podpoře Ukrajiny. Text prošel v poměru 360 ku 58 hlasům, pro tedy byla většina kongresmanů.
Nyní návrh podle agentury AP poputuje do Senátu, kde mají většinu demokraté, a poté ho bude muset podepsat prezident Joe Biden. Od té doby bude mít ByteDance na prodej TikToku devět měsíců. Původně se počítalo jen s šesti měsíci.
Pokud již bude prodej platformy v procesu, dostane společnost tři měsíce navíc. Akvizice se však zřejmě ještě protáhne. V případě, že zákon vejde v platnost, se totiž ByteDance hodlá obrátit na soudy.
„Nepřestaneme tvrdě bojovat a svou sociální síť obhajovat,“ reagoval na sobotní výsledky ve Sněmovně šéf TikToku Shou Zi Chew, opakovaně popírající prohlášení kongresmanů o špehování uživatelů a přístupu čínské vlády k datům.
Porušování svobody projevu?
„Je nešťastné, že Sněmovna reprezentantů využívá krytí důležité zahraniční a humanitární pomoci k tomu, aby znovu prosadila zákon o zákazu, který by pošlapal práva na svobodu projevu 170 milionů Američanů,“ řekl v neděli mluvčí TikToku.
Návrh zahrnuje, mimo finanční pomoc Ukrajině a Tchaj-wanu, i peníze pro Izrael a humanitární pomoc pro region. Nehlasovalo se však pro jeden balíček pomoci, rozdělen byl na několik návrhů, o nichž se rozhodovalo odděleně.
Dění kolem TikToku vyvolalo v americké společnosti bouři. Vláda se obává čínské špionáže, mladí lidé to ale vidí jinak. Zatímco platforma proti legislativě usilovně lobbovala, mladí Američané volali do Kongresu s výzvami ke zrušení hlasování.
Proti návrhu zákona se postavila i řada občanskoprávních organizací, upozorňuje televize Al-Džazíra, které hovoří o porušování svobody lidského projevu. Vládě nepomáhá ani skutečnost, že veřejnosti nepředložila žádné důkazy o špionáži.
Jaké dopady bude mít případný prodej na uživatele?
Prodej TikToku v USA by mohl mít širší dopad na technologický průmysl a geopolitické vztahy. Mohlo by to vést k většímu dohledu nad čínskými technologickými společnostmi v USA a k rostoucímu napětí mezi USA a Čínou v oblasti technologií.
Prodej TikToku americké společnosti je cestou, jak může dojít k zachování této oblíbené platformy v USA, mírnějším regulačním omezením kvůli obavám ohledně shromažďování dat a možným inovacím pod novým vlastníkem. Prodej by také mohl způsobit změnu zaměření platformy a algoritmů na pozadí, což by z pohledu popularity na druhou stranu mohlo TikToku spíše uškodit.