Satelitní internet Starlink útočí na české operátory: Nyní je ještě levnější

Satelitní internet Starlink od SpaceX Elona Muska je nyní ještě levnější. Pomalu tak začíná být atraktivní alternativou k často předraženým službám operátorů. Díky předplatnému hardwaru nově v Česku ušetříte přes 7 000 Kč, které byste jinak museli utratit za nákup drahého routeru.

Satelitní internet Starlink patří mezi jednu z tzv. disruptivních technologií, které mohou změnit současný trh. Nedotknutelná pozice mobilních operátorů a poskytovatelů internetu by se v nejbližších letech mohla sesypat jako domeček z karet. Jak potvrzuje náš starší článek, cena satelitního připojení Starlink už delší dobu klesá. Nově odpadá i překážka v podobě nutné investice do drahého hardwaru pro připojení k internetu.

Obrázek: Satelitní internet Starlink útočí na české operátory: Nyní je ještě levnější

Tisíce satelitů na oběžné dráze vytváří téměř globální pokrytí rychlým internetem. Foto: Unsplash

Pronájem hardwaru snižuje vstupní náklady

Starlink nyní v Česku přichází s dalším snížením ceny. Konkrétně zde jde o možnost pronájmu hardwaru, který tak nemusí uživatel kupovat.  Zákazníci si mohou nový hardware pro Starlink navíc koupit levněji, a to za 7 360 Kč (dříve 9 100 Kč), nebo pronajmout za sympatických 370 Kč/měsíc. Připojení k internetu od Starlinku vychází na 1 400 Kč měsíčně.

WP DataTables

Proč má Starlink šanci porazit operátory?

Na řadě míst v České republice nedokáží místní poskytovatelé internetu Starlinku konkurovat. Nabízí pomalejší rychlosti připojení, se kterými zákazník až doposud nemohl nic dělat. V odlehlých oblastech není výjimkou, že zde své služby nabízí jen jeden jediný poskytovatel internetu. Tomu je s příchodem dostupného satelitního internetu konec.

Obrázek: Satelitní internet Starlink útočí na české operátory: Nyní je ještě levnější

Měsíční pronájem odstraňuje překážku v podobě nutné investice do relativně drahého hardwaru. Na obrázku můžete spatřit anténu, která je součástí Starlink Kitu. Foto: Redakce inSmart.cz

Cena je sice zatím ještě vyšší, ale postupně klesá. Rychlost internetu je navíc více než solidní. U Starlinku se v ČR pohybuje kolem 150-300 Mbit/s pro download a 30-50 Mbit/s pro upload. To jsou hodnoty, na které v tuto chvíli dosáhne jen zlomek domácností.

Je tak jen otázkou času, než lidé začnou hojněji využívat satelitního internetu na úkor širokopásmových Wi-Fi sítí a přetížených služeb operátorů. Když nic jiného, agresivní vstup Starlinku na trh by je mohl donutit snížit ceny za nabízené služby.

Zdroj: Starlink

50 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kokoro

Realnou cenu kdy se to opravdu bude kupovat v CR vidim nekde kolem 500 Kc.

tlacic

přesně jak říká Kokoro, pak teprve stávající poskytovatelé začnou čarovat s cenou a rychlostí…ale aby nebylo pozdě jako to dojebala telefonika….každý měl pevnou a dnes???? chtěli velký nájem a nic jako přidanou hodnotu, tak jednoduše lidé pevnou zrušily…

tlacic

i

Jan

Rušení pevných linek je běžné všude ve světě… co s pevnou když má každý mobil.

tusset

Kabel je kabel…. !!!!!!!!!!!

a je to

A mobil je mobil.

ldx

Ale jen pro rychlé služby typu multimedia, hry, virtuální realita atp.
Pro primitivní věci jako je hlasový přenos je to naprosto přerostlý způsob, to dneska přenesete libovolným bezdrátovým protokolem (od bluetooth přes wifi nebo různé lokální protokoly typu wusb, nemluvě o klasickém GSM).

Jiří

Myslíš? Kabel mám,pomalé sem daleko od ústředny a vítr nejde to,bouřka nejde to,déšť nejde to,tak kabel je úplně naprd jen reklama a lež ?

karel

souhlas

Jaroslav

Žiji na samotě a stárlink mám skoro rok a je to paráda, běhá tak jak má a zatím nebyl žádný problém.

Pavel

Zdravím. Prosím ,kde jste službu objednal a jak se to chová za špatného počasí, děkuji.

jan

Starlink už používáme skoro rok v Beskydech kde je prostě černá díra, ani mobilní pokrytí ani lokální wifi … Funguje skvěle, reálná rychlost kolem 100 down , 30 up. Na hlavní Starlink router mám připojené další 3 zařízení od Tp-Linku v režimu access point a živím tím cca 35 zařízení… Číst více »

Tomus

A co odezva (ping) není příliš vysoká nejsou s ní problémy, například při hraní her nebo internetové telefonii ?

Milan

Speedcheck již od loňského prosince až do července měřil kvalitu internetu Starlink a došel k zajímavým číslům – rychlost stahování 50,5 Mb/s, rychlost odesílání 14 Mb/s a latence 52,5 ms. Měřilo se v USA a Kanadě.

Jarda

Pink mám kolem 20 konečně si zahrají i online 😀 s Vodafonem jsme měl pink kolem 70 a od 20:00 se Sekala i TV. Co je HD jsme si mohl nechat jen zdát. Starlink je opravdu pro všechny kdo už má dost stávajících poskytovatelů a jsou odsouzení k mobilním OP

jan

Ping je do 100ky většinou … telefonie přes whatsapp na mobilu uplně v pohodě .
Sem tam je výkyv , bouřkové mraky, nebo sníh …
Nad českem přimo neprolétají satelity zatím, nejbližší jsou za hranicema s polskem takže až bude sít hustější čekam zlepešní .

David

Mohu se zeptat jak jsou daná 3 zařízení připojená? vzduchem nebo nějak ethernetem?

jan

Všechno kabel, v česku starlink dováží tu starši kulatou verzi kde je možné rozšířit ethernet kabelem na přímo , k té nové hranaté verzi je potřeba od starlinku koupit ještě další zařízení …

Rada

Bral bych to, mám 3 místa na Moravě a 1 v Chorvatsku, kdyby se to dalo vozit sebou….

DenisKafka

je i verze která, je přenositelná

Jaryn

Dobrý den, mohu se zeptat, s tou anténou asi budu muset na střechu, když to vyžaduje odstínění od překážek, no a když bydlím paneláku v přízemí pak mám problém.

Petr

Kdyz jste v panelaku, tak je pravdepodobnost rychle VDSL, optiky, kabelovky za mnohem mnohem mene penez. Proc resite Starlink?

Jaryn

No já jsem chtěl něco extra, páč stávající poskytovatelé nabízejí pomalé připojení, které je poměrně drahé.

JirkaJJ

Dražší než 1400 Kč měsíčně? V paneláku? Já nebydlím na nijak velkém městě a za optiku s mnohem lepšími parametry než Starlink platím 349 Kč.

Honza

Měl jsem dřív hloupé zábrany. Teď mám italskou předplacenou SIM kartu, funguje i tady. 70 GB za cca 210 Kč. 4G mi zatím stačí a tam, kde se pohybuji, signál mám (problém je jen pár míst na německé straně Šumavy). Na dovolenou do ciziny jezdí každý druhý Čech. Tomu bude… Číst více »

Josef

Můžete upřesnit o jakou kartu a tarif se jedná?

Jarys

Mám od O2 100 giga za 299,- měsíčně na kredit bez závazků. Funguje všude, není problém. Spokojenost.

Petr

Ale jen v Česku-zahraničí bez signálu.

jarek

Satelitní internet Starlink útočí na české operátory: Nyní je ještě levnější——————————————————————————————– Starlink nyní v Česku přichází s dalším snížením ceny. Konkrétně zde jde o možnost pronájmu hardwaru, který tak nemusí uživatel kupovat. Zákazníci si mohou nový hardware pro Starlink navíc koupit levněji, a to za 7 360 Kč (dříve 9 100… Číst více »

Pevy

Při té rychlosti ideální pro menší bytový dům, kdy se účastníci podělí o náklady. Už při čtyřech abonentech není ohledně ceny co řešit.

Karlo

A co odezva. Ping bude asi dlouhý, že?

Miroslav Játro

Brzo baby budou budit brouky

Starship

1400- je masakr. pro obyčejného smrtelníka na samotě. Cena okolo 500,- by byla přijatelná. Pořizovací naklady jsou taky celkem raketa.

Martin

a jakej to ma ping`?

Karel

To je fakt hloupá reklama. Někde na samotě možná…. Tak cca 10 % populace.
V ostatních případech je to děsně předražené.
Na většině území je pokrytí mobilním internetem a ve větších aglomeracích i kabelem.
Rychlosti i ceny jsou nesrovnatelně lepší….

David

jsem 50 km od Prahy a 12km od Kolína. Kabel tu nemá nikdo, 4G/5G mi nabízí max 50/5. To v dnešní době je bída, která pro domácnost, kde je IPTV, nějaké streamovaní a podobně srandy nepoužitelné. Lokální provider je taky zoufalství. Takze buď si připlatit a nebo platit za nefunkční… Číst více »

Milouš

Žiji v hadí prdeli jen s jedním poskytovatelem.
Starling by byl fajn ale…
Platím 290 Kč za měsíc a internet docela běhá.
Musc by musel ještě hodně slevit aby to bylo zajímavé.

ldx

Za mně pokud by cena klesla pod 1000 a byla možnost zároveň globálního nebo aspoň evropského roamingu (např. instalace jednotky na loď, offroad, karavan nebo obytňák) tak by to bylo bezkonkurenční. Pokud jde ovšem o licenci, která je vázaná na konkrétní místo tj. nahrazuje pevnou linku, tak je to zatím… Číst více »

MiŠi

Starlink poráží naše mobilní operátory? Tak to je zbožné přání. A ještě dlouho zůstane. Terminál Starlinku je cca stejně drahý jako dobrý 5G router. Ale cena 1400 Kč/měsíc je pořád o cca 50-150% vyšší než srovnatelná nabídka mobilních operátorů a to nemluvím o levnějších lokálních poskytovatelích. Nepravdivé je také tvrzení,… Číst více »

Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte