Kyberbezpečnost v roce 2024: „Zlá“ AI bude bojovat proti „dobré“ AI

Jaké jsou trendy v oblasti kybernetické bezpečnosti pro rok 2024?  Budou jimi zejména směrnice NIS2 a s ní spojené povinnosti, vliv umělé inteligence (AI) a důraz na prediktivní bezpečnost. To se týká firem různých velikostí, státní správy a veřejných zadavatelů, kteří se už nyní musí přizpůsobovat dynamickému vývoji kybernetických hrozeb.

V roce 2024 se kybernetická bezpečnost ocitá na prahu zásadních změn. S příchodem směrnice NIS2 a vzrůstajícím vlivem umělé inteligence (AI) se otevírá nová kapitola v ochraně digitálních prostorů. Tento článek nabízí pohled na klíčové trendy, které formují kybernetickou bezpečnost v tomto roce, od zvýšených povinností podle směrnice NIS2 až po předvídání útoků založené na AI.

Obrázek: Kyberbezpečnost v roce 2024: „Zlá“ AI bude bojovat proti „dobré“ AI

Umělá inteligence bude mít v roce 2024 důležité místo i v oblasti kybernetické bezpečnosti. Foto: Redakce inSmart.cz

NIS2: Nová éra kybernetické bezpečnosti

S příchodem nového zákona NIS2 se očekává dramatický nárůst počtu povinných subjektů zajišťujících požadavky kybernetické bezpečnosti. Tomáš Hlavsa, ředitel oddělení BDS společnosti Eviden, zdůrazňuje klíčové aspekty tohoto nového nařízení: „NIS2 přinese násobné zvýšení počtu povinných subjektů, stejně tak i více povinností, kterým se celý dodavatelský řetězec bude muset přizpůsobit. Je nezbytné, aby dodavatelé splňovali nejen technická opatření, ale i organizační standardy. Firmy jakožto i veřejní zadavatelé budou muset na tyto nové povinnosti rychle reagovat.

Je nezbytné, aby se firmy i veřejní zadavatelé připravili na nové povinnosti zákona o kybernetické bezpečnosti tak, aby v případě auditu či kontroly ze strany Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nebyly nepříjemně překvapeni. Organizace tak musí nově dohlížet na dodržování nových opatření i u svých subdodavatelů a zajistit, že i oni splňují požadavky kybernetického zákona. Dodržování těchto opatření je naprostým základem pro bezpečnost v digitálním prostředí.

Implementace NIS2 vyžaduje nejen splnění nových požadavků, ale také změnu postojů a přístupů ke kybernetické bezpečnosti. I malé firmy budou muset najít efektivní způsoby, jak splnit nové povinnosti, což může na trhu vést k nucené konsolidaci a restrukturalizaci, upozorňuje Tomáš Hlavsa.

Bezpečnostní tým společnosti Eviden doporučuje firmám a organizacím provést důkladnou gap analýzu vůči NIS2 a připravit svou bezpečnostní strategii s dostatečným předstihem před působností nové legislativy.

AI vs. AI: Generativní AI jako zbraň i štít

V oblasti kybernetické bezpečnosti se očekává, že umělá inteligence (AI) bude hrát stále významnější roli. S rozvojem AI se útoky stávají rychlejšími a komplexnějšími, kdy dříve uplatňované detekční postupy založené na fixních pravidlech a šablonách přestávají stačit. Obrana vůči těmto hrozbám však může používat AI mechanismy tak, aby byla dostatečně pružná a zároveň odolná. AI přináší nové možnosti i hrozby v kyberprostoru. V roce 2024 se očekává popularita GenAI modelů, které budou schopné generovat i odhalovat teprve připravované útoky. AI rovněž pomůže vytvořit efektivní obranu, která bude předvídat a zabraňovat potenciálním kybernetickým incidentům dříve, než se stanou,“ říká Tomáš Hlavsa. Obranné mechanismy založené na AI modelech budou klíčové v boji proti stále sofistikovanějším hrozbám.

Obrázek: Kyberbezpečnost v roce 2024: „Zlá“ AI bude bojovat proti „dobré“ AI

AI může sloužit oběma stranám barikády. Foto: Bing AI

Prediktivní bezpečnost: V bezpečí ještě před samotným útokem

Firmy se s přechodem od reaktivního přístupu, který je založen na šablonách a pravidlech, k prediktivnímu, na GenAI založenému, přístupu budou více soustředit na shromažďování informací o potenciálních hrozbách a prevenci útoků. Prioritou pro rok 2024 by měla být prediktivní bezpečnost, která se zaměřuje na předvídání a prevenci útoků. Očekáváme, že organizace budou více investovat do prediktivní bezpečnosti, která využívá AI modely k predikci, kdo, jakým způsobem a s jakými daty útočí. Je však důležité, aby firmy nezanedbávaly základní bezpečnostní opatření, prováděly analýzy rizik a implementovaly odpovídající procesy,“ vysvětluje Tomáš Hlavsa, ředitel oddělení BDS společnosti Eviden.

TZ Eviden

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků