Kyberbezpečnost v roce 2024: „Zlá“ AI bude bojovat proti „dobré“ AI

Jaké jsou trendy v oblasti kybernetické bezpečnosti pro rok 2024?  Budou jimi zejména směrnice NIS2 a s ní spojené povinnosti, vliv umělé inteligence (AI) a důraz na prediktivní bezpečnost. To se týká firem různých velikostí, státní správy a veřejných zadavatelů, kteří se už nyní musí přizpůsobovat dynamickému vývoji kybernetických hrozeb.

V roce 2024 se kybernetická bezpečnost ocitá na prahu zásadních změn. S příchodem směrnice NIS2 a vzrůstajícím vlivem umělé inteligence (AI) se otevírá nová kapitola v ochraně digitálních prostorů. Tento článek nabízí pohled na klíčové trendy, které formují kybernetickou bezpečnost v tomto roce, od zvýšených povinností podle směrnice NIS2 až po předvídání útoků založené na AI.

Obrázek: Kyberbezpečnost v roce 2024: „Zlá“ AI bude bojovat proti „dobré“ AI

Umělá inteligence bude mít v roce 2024 důležité místo i v oblasti kybernetické bezpečnosti. Foto: Redakce inSmart.cz

NIS2: Nová éra kybernetické bezpečnosti

S příchodem nového zákona NIS2 se očekává dramatický nárůst počtu povinných subjektů zajišťujících požadavky kybernetické bezpečnosti. Tomáš Hlavsa, ředitel oddělení BDS společnosti Eviden, zdůrazňuje klíčové aspekty tohoto nového nařízení: „NIS2 přinese násobné zvýšení počtu povinných subjektů, stejně tak i více povinností, kterým se celý dodavatelský řetězec bude muset přizpůsobit. Je nezbytné, aby dodavatelé splňovali nejen technická opatření, ale i organizační standardy. Firmy jakožto i veřejní zadavatelé budou muset na tyto nové povinnosti rychle reagovat.

Je nezbytné, aby se firmy i veřejní zadavatelé připravili na nové povinnosti zákona o kybernetické bezpečnosti tak, aby v případě auditu či kontroly ze strany Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) nebyly nepříjemně překvapeni. Organizace tak musí nově dohlížet na dodržování nových opatření i u svých subdodavatelů a zajistit, že i oni splňují požadavky kybernetického zákona. Dodržování těchto opatření je naprostým základem pro bezpečnost v digitálním prostředí.

Implementace NIS2 vyžaduje nejen splnění nových požadavků, ale také změnu postojů a přístupů ke kybernetické bezpečnosti. I malé firmy budou muset najít efektivní způsoby, jak splnit nové povinnosti, což může na trhu vést k nucené konsolidaci a restrukturalizaci, upozorňuje Tomáš Hlavsa.

Bezpečnostní tým společnosti Eviden doporučuje firmám a organizacím provést důkladnou gap analýzu vůči NIS2 a připravit svou bezpečnostní strategii s dostatečným předstihem před působností nové legislativy.

AI vs. AI: Generativní AI jako zbraň i štít

V oblasti kybernetické bezpečnosti se očekává, že umělá inteligence (AI) bude hrát stále významnější roli. S rozvojem AI se útoky stávají rychlejšími a komplexnějšími, kdy dříve uplatňované detekční postupy založené na fixních pravidlech a šablonách přestávají stačit. Obrana vůči těmto hrozbám však může používat AI mechanismy tak, aby byla dostatečně pružná a zároveň odolná. AI přináší nové možnosti i hrozby v kyberprostoru. V roce 2024 se očekává popularita GenAI modelů, které budou schopné generovat i odhalovat teprve připravované útoky. AI rovněž pomůže vytvořit efektivní obranu, která bude předvídat a zabraňovat potenciálním kybernetickým incidentům dříve, než se stanou,“ říká Tomáš Hlavsa. Obranné mechanismy založené na AI modelech budou klíčové v boji proti stále sofistikovanějším hrozbám.

Obrázek: Kyberbezpečnost v roce 2024: „Zlá“ AI bude bojovat proti „dobré“ AI

AI může sloužit oběma stranám barikády. Foto: Bing AI

Prediktivní bezpečnost: V bezpečí ještě před samotným útokem

Firmy se s přechodem od reaktivního přístupu, který je založen na šablonách a pravidlech, k prediktivnímu, na GenAI založenému, přístupu budou více soustředit na shromažďování informací o potenciálních hrozbách a prevenci útoků. Prioritou pro rok 2024 by měla být prediktivní bezpečnost, která se zaměřuje na předvídání a prevenci útoků. Očekáváme, že organizace budou více investovat do prediktivní bezpečnosti, která využívá AI modely k predikci, kdo, jakým způsobem a s jakými daty útočí. Je však důležité, aby firmy nezanedbávaly základní bezpečnostní opatření, prováděly analýzy rizik a implementovaly odpovídající procesy,“ vysvětluje Tomáš Hlavsa, ředitel oddělení BDS společnosti Eviden.

TZ Eviden

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024