Jeden z nejbohatších mužů planety a zakladatel úspěšné společnosti Oracle se stal součástí představenstva Tesly; od října se totiž jedná o jeho druhou největší finanční investici. Vlastní 3 miliony akcií společnosti.
Tesla do svého představenstva musela dva nové nezávislé členy zařadit, šlo o součást dohody Muska s Komisí pro kontrolu cenných papírů Spojených států amerických (SEC). On sám musel odstoupit jako ředitel představenstva (zůstal však CEO společnosti); druhým novým členem komise se stala bývalá členka nejvyššího managementu americké společnosti Kellogg Kathleen Wilson-Thompsonová.
Zakladatel Oraclu dodává představenstvu relevanci
Musk a SEC se rozhádali v době nechvalně známého tweetu, ve kterém popsal plány pro přetvoření Tesly v soukromě vlastněnou společnost a sdělil, že již má zajištěno financování; nešlo však o skutečnost. S SEC se však brzy dohodl na dalším postupu.
Kritikům se představenstvo Tesly nikdy příliš nezamlouvalo – ve většině jsou v ní osobnosti s personálními nebo profesními vazbami na Muska (což se dost možná nezmění ani s nástupem Ellisona, který je dle CNBC blízkým přítelem excentrického miliardáře). Podle SEC to však nijak Ellisonovu nezávislost neohrožuje, a protože je velkým akcionářem, patří mezi vhodné členy představenstva, případně i jejího ředitele.
Podle odborníka Stephena Diamonda, který se pro The Verge k situaci vyjádřil, je však problematická neznalost automobilového průmyslu; v představenstvu nesedí nikdo, kdo by se v automobilismu aktivně pohyboval. To jim podle něj znemožňuje Muska podrobněji kontrolovat.
Nově také mají být Muskova veřejná prohlášení týkající se Tesly – včetně tweetů – kontrolovány a schvalovány společností. On sám řekl, že se tak neděje, ovšem podle Tesly je vše v pořádku. Právě veřejná komunikace Muska je zřejmě jeho největším problémem. Američan se s ní příliš nepáře, což ovšem nutně není dobrý nápad vzhledem k jeho reputaci vizionáře a majitele několika úzce sledovaných firem.