Sluchátka úplně jinak: Recenze Huawei FreeClip aneb když má výrobce odvahu zkoušet nové věci

Bezdrátová sluchátka s otevřenou konstrukcí, která se nevkládají do ucha, vypadají jako šperk, využívají vojenské materiály a vydrží hrát dlouhé hodiny? Huawei FreeClip jsou na první pohled úplně jiná, než je tomu v případě běžně dostupných produktů. Jaká jsou v praxi a jaké jsou naše zkušenosti?

 • Sluchátka se v ČR začínají prodávat 29. ledna za cenu 4 999 Kč
 • Dostupné jsou v tmavě šedé a fialové barvě
 • Na jedno nabití vydrží hrát sympatických 8 hodin a nabít je lze po kabelu i bezdrátově

Huawei představil sluchátka FreeClip v polovině prosince v Dubaji, kde jsme měli možnost novinku vyzkoušet a spatřit na vlastní oči. Krátký pohled dával tušit, že jde o něco dosud nevídaného, ale bez hlubšího testu nešlo nový koncept sluchátek příliš hodnotit. Po několika týdnech testování však pro vás máme zasvěcenější pohled.

Obrázek: Sluchátka úplně jinak: Recenze Huawei FreeClip aneb když má výrobce odvahu zkoušet nové věci

Pouzdro ve tvaru oblázku ukrývá netradiční sluchátka. Foto: Redakce inSmart.cz

Huawei FreeClip přichází s designem, který osloví zejména milovníky sportu a aktivního života. Díky své open-ear konstrukci nechávají sluchátka uši volné, což je velkým plusem např. při sportovních aktivitách či na dalších místech, kde chcete vnímat své okolí. Oproti špuntům a peckám zkrátka neuzavírají zvukovod. Takový design umožňuje uživatelům zůstat v kontaktu s okolním prostředím, což je neocenitelné při běhání venku a při dalších outdoorových aktivitách. Na druhou stranu vás však okolních ruchů nezbaví a pokud rádi posloucháte nahlas, nějaký ten šum uslyší i vaše okolí. Zapomenout také musíte na funkce typu ANC, které se u běžných sluchátek o aktivní potlačení okolního hluku snaží.

Obsah balení a netradiční konstrukce

Hned po rozbalení na vás vykoukne matné pouzdro ve tvaru oblázku ukrývající dvojici bezdrátových sluchátek s lesklým povrchem. Pouzdro s indikační diodou a logem Huawei slouží pro přenášení a nabíjení sluchátek. Ta vydrží díky integrované baterii reálně hrát cca 8 hodin a díky pouzdru pak celkem kolem 34 hodin. Nabíjet můžete pouzdro bezdrátově díky podpoře Qi či prostřednictvím USB-C.

Obrázek: Sluchátka úplně jinak: Recenze Huawei FreeClip aneb když má výrobce odvahu zkoušet nové věci

Balení je minimalistické. Najdete v něm sluchátka v pouzdru, návody a USB-C kabel. Foto: Redakce inSmart.cz

Každé ze sluchátek má pouze 5,6 gramu, díky čemuž o něm na uchu prakticky nevíte. Dobrou zprávou je, že nemusíte přemýšlet nad rozdíly levého a pravého sluchátka. Jsou totiž identická a sluchátka sama detekují, na kterém uchu jsou nasazená a přepnou si tak kanály. Pokud tuto funkci aktivujete v aplikaci, stačí po nasazení jen předklonit hlavu dopředu a zpět. Při nasazování tak nad ničím nemusíte přemýšlet. Užitečné!

V krabičce vedle pouzdra se sluchátky naleznete také návody a USB-C kabel. To je vše. Žádné náhradní náušníky či velikosti špuntů nejsou díky unikátní konstrukci zapotřebí.

Na první pohled si lze na těle sluchátka všimnout stříbrných plošek pro nabíjení baterie, čtveřice otvorů s mikrofony a mřížky k měniči. Stejně tak nelze přehlédnout, že se sluchátko prakticky skládá z dvojice hlavních částí. Nutno zmínit, že konstrukce odolá vodě dle normy IP54.

Sluchátka se připojují prostřednictvím Bluetooth 5.3 a nechybí jim podpora kodeků AAC, SBC a LC3.

Jako náušnice? Design na prvním místě

Sluchátka FreeClip se netají svým apelem na design. Huawei se chtěl odlišit a oproti běžným sluchátkům, která značka také vyrábí, jsou naprosto odlišná. A je to dobře. FreeClip mohou být pro řadu lidí zajímavým módním doplňkem. Nasazují se na ucho podobně jako naušnice a zcela jinak, než jste nyní od sluchátek na trhu zvyklí.

Huawei použil do svých FreeClip sluchátek pružný drát z nitinolu (slitina niklu a titanu), který má paměťové vlastnosti a zachovává si svůj původní tvar, aby zvýšil odolnost a flexibilitu výrobku. Tato vlastnost je zvláště důležitá kvůli C-bridge konstrukci sluchátek, kde je centrální část, spojující prvky nazvané Comfort Bean a Acoustic Ball, vystavena opakovanému ohybu a zkroucení. Zatímco většina materiálů s paměťovou schopností postupně ztrácí své vlastnosti, nitinol, použitý v těchto sluchátkách, je výjimečný svou dlouhodobou odolností. Podle testů výrobce odolá nitinol až 20 000 ohnutím a zkroucením, aniž by došlo k jeho poškození.

Obrázek: Sluchátka úplně jinak: Recenze Huawei FreeClip aneb když má výrobce odvahu zkoušet nové věci

Na fotografii můžete spatřit část Comfort Bean, na které se nachází dotyková ploška pro ovládání gesty. Uvnitř je také baterie, nabíjecí plošky, mikrofony a další elektronika. Acoustic Ball, kulička na druhé straně, ukrývá měnič a mikrofony. Foto: Redakce inSmart.cz

Dojmy ze zvuku? Jako z reproduktorů

Jak sluchátka zní, když slyšíte vedle přehrávaného obsahu také své okolí? I přes svou open-ear konstrukci Huawei FreeClip nabízejí velmi dobrou zvukovou kvalitu. Ačkoliv nedosahují úrovně sluchátek s ANC, jako jsou třeba špunty Huawei FreeBuds Pro 3, tak jsou ideální pro poslech hudby nebo podcastů během sportování a na cestách. Výrobce se zaměřil na vyvážený zvuk s důrazem na čistotu a přirozenost.

Obrázek: Sluchátka úplně jinak: Recenze Huawei FreeClip aneb když má výrobce odvahu zkoušet nové věci

Foto: Redakce inSmart.cz

FreeClip mohou být ideální volbou pro ty, kteří trpí častými záněty uší nebo jinými problémy spojenými s tradičními in-ear sluchátky. Tento typ sluchátek totiž nevstupuje přímo do zvukovodu, což snižuje riziko podráždění a infekcí, které mohou být způsobeny dlouhodobým nošením běžných špuntů. Oproti bone conduction technologii je však zvuk kvalitnější a je pocitově srovnatelný s poslechem z kvalitních reproduktorů.

Nasazování se bát nemusíte. Stačí pár pokusů a zvyknete si. Díky automatickému přepínání pravého a levého sluchátka navíc nemusíte řešit, na které ucho sluchátko nasazujete. Foto: Redakce inSmart.cz

Výdrž a nabíjení

Výdrž baterie je silným bodem novinky, s až 8 hodinami na jedno nabití a 34 hodinami s pouzdrem. Jde o reálné hodnoty a naštěstí se výrazněji neliší při různorodém používání, jako tomu bývá např. u ANC sluchátek, kdy je zásadní rozdíl se zapnutým a vypnutým ANC.

Obrázek: Sluchátka úplně jinak: Recenze Huawei FreeClip aneb když má výrobce odvahu zkoušet nové věci

Sluchátka není jednoduché vybít. Pokud vyrazíte na víkendový pobyt, stále budete mít dostatek baterie pro poslech. 34 hodin je prostě víc než dost. Pouzdro nabijete do 2 hodin. Foto: Redakce inSmart.cz

Aplikace a nastavení

Párování sluchátek je jednoduché a stačí pro jeho iniciaci podržet tlačítko na boku sluchátek. Aplikace Huawei AI Life je dostupná pro Android i iOS a poskytuje uživatelsky přívětivé rozhraní pro správu sluchátek, včetně nastavení dotykového ovládání a sledování stavu baterie. Funkce jako detekce nasazení a nízká latence jsou samozřejmostí. Aktivovat či vypnout lze také automatické přepínání levého a pravého sluchátka.

Obrázek: Sluchátka úplně jinak: Recenze Huawei FreeClip aneb když má výrobce odvahu zkoušet nové věci

Funkce jako vypnutí přehrávání po vyjmutí sluchátka či prohození kanálů a tedy levého a pravého sluchátka lze snadno vypnout či zapnout v aplikaci. Foto: Redakce inSmart.cz

FreeClip využívá dotykové ovládání. Gesta jsou přizpůsobitelná a umožňují snadné ovládání přehrávání, telefonních hovorů a hlasového asistenta.

Závěr

Huawei FreeClip jsou sluchátka, která se hodí pro sportovce a uživatele, kteří hledají pohodlné a funkční řešení pro poslech hudby bez izolace od okolního prostředí. Design sluchátek může předcházet zdravotním problémům spojeným s tradičními modely, kterými někteří mohou trpět, a zároveň nabízí dobrý zvuk a pohodlné ovládání.

Obrázek: Sluchátka úplně jinak: Recenze Huawei FreeClip aneb když má výrobce odvahu zkoušet nové věci

Huawei FreeClip je open-ear designovka. Pokud hledáte sluchátka, která vám umožní slyšet okolí a chcete dlouhou výdrž na baterii, může jít o ideální volbu. Foto: Redakce inSmart.cz

Přestože mají určité limity ve kvalitě zvukového výstupu při vyšších hlasitostech a neobsahují ANC, dokáží zaujmout vysokou výdrží baterie, odolností vůči vodě a netradičním designem. Věřím, že se budou líbit i všem, kteří chtějí vyniknout a potrpí si na designovou stránku věci.

Jde o sluchátka pro každého? Určitě ne. Pokud se vám však líbí, rozhodně jejich pořízením neprohloupíte. Za cenu kolem 5 000 Kč nabídnou unikátní otevřenou konstrukci, skvělou kvalitu hovorů díky integrovaným mikrofonům a oceníte je především tehdy, pokud chcete i při poslechu slyšet své okolí.

 • Zpracování a vzhled - 90%
  90%
 • Kvalita zvuku - 75%
  75%
 • Výdrž baterie - 95%
  95%
 • Funkce - 80%
  80%
 • Cena - 85%
  85%
85%

Závěr

Jsou Huawei FreeClip sluchátka pro každého? Určitě ne. Pokud se vám však líbí, rozhodně jejich pořízením neprohloupíte. Za cenu kolem 5 000 Kč nabídnou unikátní otevřenou konstrukci, skvělou kvalitu hovorů díky integrovaným mikrofonům a oceníte je především tehdy, pokud chcete i při poslechu slyšet své okolí.

Klady

 • Kvalitní zpracování.
 • Solidní zvuk.
 • Výdrž na jedno nabití 8 hodin.
 • Výdrž kolem 34 hodin s pouzdrem.
 • Bezdrátové nabíjení pouzdra.

Zápory

 • Omezené funkce ekvalizéru.
 • Okolí může v omezené míře slyšet co posloucháte.
 • Zvuk, ač kvalitní, je kvalitou omezený zvolenou konstrukcí.
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Opisování čísel z platebních karet skončí do roku 2030: Mastercard věří v tokenizaci
Obrázek: Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Zvykejte si. Nové AI tlačítko brzy najdete na každé klávesnici. ASUS představil novou generaci PC s Copilot+
Obrázek: Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Spíte špatně? Nechte si poradit od chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3
Obrázek: Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Chytrý fotbalový míč pro EURO 2024: S čipy uvnitř dokáže sledovat každý pohyb
Obrázek: Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Konec pirátů v Česku, nebo začátek cenzury? Soud nečekaně zablokoval alternativy Ulož.to
Obrázek: Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Jak efektivně využít chytré hodinky? Trenér, hudební přehrávač a svítilna na ruce
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte