Zázračný lék na Alzheimera se do ČR zatím nepodívá. Lecanemab neuspěl u evropských regulačních úřadů

Nový lék Lecanemab, známý také pod svým obchodním názvem Leqembi, považují mnozí za revoluci v léčbě Alzheimerovy choroby. Navzdory loňskému schválení v USA však léčivo neprošlo schvalovacím procesem v Evropě, jelikož jeho přínosy nedostatečně převažují rizika spojená s užíváním.

Lecanemab byl jedním z nejvíce sledovaných kandidátů na nové léčivo poslední doby. Látka vyvíjená společnostmi Eisai a Biogen byla jednou z mála biologicky aktivních molekul vykazujících slibné výsledky i ve třetí fázi klinických studií prováděných na pacientech s raným stádiem Alzheimerovy choroby. Tajemstvím jeho úspěchu byla schopnost odstraňovat z mozku amyloidy, nerozpustné fragmenty bílkovin, jejichž koagulace je jedním z charakteristických znaků tohoto závažného onemocnění.

Obrázek: Zázračný lék na Alzheimera se do ČR zatím nepodívá. Lecanemab neuspěl u evropských regulačních úřadů

Alzheimerova choroba postihuje převážně centrální nervový systém. Lék lecanemab by mohl být nadějí k její léčbě, i tak se ale potýká s problémy. Foto: Unsplash

Plusy nedokázaly překonat mínusy, tvrdí odborná komise

Lecanemab se stal vůbec první látkou, která prokazatelně zpomalila proces zhoršování paměti a myšlení a pacientům trpícím Alzheimerovou chorobou usnadnila každodenní fungování v běžném životě. Jeho úspěch byl považován za historický milník v rámci moderní neurologie. Lék byl na základě výsledků klinických studií postupně schválen ve Spojených státech, Japonsku, Číně, Jižní Koreji, Hongkongu a Izraeli. Při pokusu prorazit na evropský trh však společnost Eisai narazila na nesouhlasné stanovisko Výboru pro humánní léčivé přípravky (CHMP) spadajícího pod Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA). To úřad vydal 26. července letošního roku, přičemž v něm zdůraznil, že ačkoliv byl rozdíl ve zhodnocení skóre CDR-SB (klinického ukazatele indikujících pokrok demence) mezi kontrolní a léčenou skupinou znatelný, nebyl stále dostatečně velký na to, aby vyvážil riziko vedlejších účinků, které jeho užívání potenciálně vyvolává. Ty zahrnují například možnost otoků či krvácení do mozku, které výbor agentury EMA považuje za natolik závažné, že kvůli nim nedoporučuje lecanemab propustit na evropský trh.

Psali jsme na téma: Umělá inteligence umí odhalit Alzheimera roky před lékaři. Nový lék na Alzheimera? Donanemab uspěl v klinických testech, jeho nasazení v léčbě však může narazit

Neziskové společnosti jsou rozhodnutím zklamány

K situaci se již vyjádřily některé evropské organizace zaštiťující pomoc pacientům s Alzheimerovou chorobou. Například společnost Alzheimer Europe na svém webu uvedla, že je „hluboce zklamána tím, že lidé s Alzheimerovou chorobou v Evropě budou nyní vyloučeni z přístupu k lecanemabu, aniž by měli možnost individuální volby na základě osobní analýzy rizik a přínosů léčby“. Odmítnutí ze strany EMA pak považují za diskriminující i vzhledem k tomu, že je lék dostupný mimo jiné i ve Spojených státech, kde jsou regulační úřady ve srovnání s Evropou zpravidla přísnější.

V návaznosti na rozhodnutí EMA se pak zástupci společnosti Eisai nechali slyšet, že budou usilovat o přehodnocení stanoviska hodnotící komise, a budou se ve spolupráci s příslušnými orgány snažit hledat řešení. Alzheimerova choroba je stále jednou z neprogresivnějších neurodegenerativních onemocnění současnosti, a dříve či později se tak nejspíš budeme muset uchýlit k inovativním léčebným možnostem, která sice představují určité riziko, ve světovém měřítku však možná skutečně jsou onou nadějí, na kterou pacienti s dosud neléčitelnou nemocí tak dlouho čekají.

Zdroje: 1, 2, 3, 4

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Brněnské výstaviště bude již po osmé hostovat herní konferenci Game Access
Brněnské výstaviště bude již po osmé hostovat herní konferenci Game Access
Obrázek: Velký návrat Intelu? Intel 18A má objednávku od Microsoftu, zájem má i Google
Velký návrat Intelu? Intel 18A má objednávku od Microsoftu, zájem má i Google
Obrázek: Jsou Pražáci opravdu atraktivnější než Brňáci? Experiment, kterému nevěříme
Jsou Pražáci opravdu atraktivnější než Brňáci? Experiment, kterému nevěříme
Obrázek: Květen plný slev u Xiaomi: Vybíráme nejzajímavější produkty
Květen plný slev u Xiaomi: Vybíráme nejzajímavější produkty
Obrázek: Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat
Jak poznat, že vám někdo naboural WhatsApp? Varovné signály, které byste neměli ignorovat
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Češi, neklikejte na WhatsApp odkazy: Zákeřný typ podvodu se vydává za žádost o půjčku od kamaráda
Češi, neklikejte na WhatsApp odkazy: Zákeřný typ podvodu se vydává za žádost o půjčku od kamaráda
Obrázek: Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem