Čínští vědci dosáhli milníku v medicíně. Vyléčili pacientku z cukrovky transplantací přeprogramovaných kmenových buněk. Žena je zdravá, jako by nikdy omezující nemocí netrpěla, její život nezávisí na inzulínu a může jíst cokoli včetně cukru. Tým ještě čeká na výsledky dalších dvou pacientů.
Budoucnost pacientů s cukrovkou bez inzulínu je na dosah. Vědcům z Číny se podařil historický průlom v medicíně, když dokázali vyléčit pacientku trpící těžkou formou diabetu 1. typu transplantací upravených kmenových buněk.
Pětadvacetiletá žena o tom promluvila pro odborný časopis Nature. „Už mohu normálně žít. Už mohu jíst i cukr,“ svěřila se teď už bývalá pacientka. Bývalá, protože už vůbec nepotřebuje brát inzulín, aby svůj stav přežila, napsal server Futurism.
Žena, která nechtěla prozradit svoje jméno, přiznala štěstí z toho, že může ignorovat jakékoli omezení co se jídla týče. Její případ dává naději lidem s cukrovkou. Jednoho dne by se mohli od tohoto omezujícího onemocnění a diety osvobodit.
O tom ale rozhodne úspěšnost studie, jejíž výsledky týkající se vyléčené ženy zveřejnil časopis Cell. Zúčastnila se jí ještě se dvěma dalšími pacienty, v jejichž případě se očekávají výsledky v listopadu, kdy uběhne rok od zákroku.
Cukrovka 1. typu je autoimunitní onemocnění, při kterém tělo neprodukuje inzulín. Pacienti s tímto typem potřebují dodávat chybějící inzulín zvenčí, což je jediná možnost léčby bez komplikací. Naproti tomu cukrovka 2. typu je civilizační onemocnění, které se obvykle vyskytuje u lidí středního a staršího věku. U tohoto typu pacientovo tělo sice inzulín produkuje, ale nedokáže na něj dostatečně reagovat. Léčba cukrovky 2. typu je rozmanitější a zahrnuje různé moderní léky, přičemž inzulín je jen jednou z možností. Tento typ cukrovky se často pojí s dalšími civilizačními onemocněními jako obezita, vysoký tlak a kardiovaskulární problémy.
Jak zákrok probíhal
Žena a další dva anonymní pacienti podstoupili proceduru, během které jim odborníci odebrali ostrůvky kmenových buněk. Ty následně přeprogramovali a vrátili zpět do jejich organismu. Terapie u ženy začala zabírat okamžitě.
Její tělo samo vyrábělo inzulín už po třech měsících. Dvanáct měsíců po zákroku je úplně zdravá, její organismus totiž stabilně produkuje inzulín bez výkyvů úrovně jeho hladiny. Nedochází tedy ani ke kolísání glukózy v krvi, píšou odborníci.
Pokud experti uspějí také se zbylými dvěma pacienty, bude výzkum pokračovat s účastní více pokusných osob. Není to poprvé, co čínští vědci vyléčili pacienta z cukrovky. Trpěl však diabetem druhého typu, postup byl tedy snazší než u prvního typu.
Kmenové buňky se testují pro léčbu diabetu už delší dobu, nikoli však vypěstované (což už vědci taky umí) nebo přeprogramované, ale odebrané zdravým dárcům. Tady však medicína čelí stejným problémům jako v oblasti transplantace orgánů.
Proces je to příliš náročný a drahý, přičemž dárců je nedostatek. Pacienti navíc po transplantaci musí užívat léky, které jim poškozují imunitu. Tělo totiž ve většině případech cizí kmenové buňky, stejně jako darované orgány, odmítá.
No fakt super. Jen by mě zajímalo, jak dlouho může trvat, než to budou moci využít i obyčejní lidi jako jsem třeba i já
Mno minimálně ještě tak 10 let….