Vláda Velké Británie představila svoji novou strategii pro budoucnost letecké dopravy v zemi. Plán počítá s prvními pilotovanými taxíky v horizontu následujících dvou let, bezpilotní přepravy bychom se pak mohli dočkat ještě do roku 2030.
Létající taxislužba byla ještě donedávna považována za prakticky nereálnou záležitost. Nejenže jsou stávající létající vozidla v drtivé většině stále ve své testovací fázi, a sériová výroba se teprve plánuje, pro osobní leteckou dopravu stále chybí potřebná infrastruktura a systémy pro její řízení. I přesto však přichází Velká Británie s nemalým závazkem, který by mohl tuto problematiku pomoci vyřešit, a to v horizontu několika let.
Velká Británie chce jít příkladem celému světu
Podle nového plánu britského ministerstva dopravy by se první komerčně užívané eVTOL (elektrická letadla se schopností kolmého vzletu a přistání) nad územím Velké Británie mohly objevit do roku 2026. Iniciativa tamní vlády tak nemá být pouze krokem vstříc futuristické dopravě, ale také programem cílícím pro využívání pilotovaných letadel a později i bezpilotních dronů k posílení dopravní infrastruktury.
Flying taxis will take to the skies of Britain by 2028 and drones will be used to fight crime, the government says https://t.co/GVy6g0scdS pic.twitter.com/GZ7AtNK0lV
— Daily Mail Online (@MailOnline) March 18, 2024
V první fázi projektu, která je již prakticky v procesu a vyvrcholí právě v roce 2026, je zavedení létajících taxi řízených lidskými piloty. Předpokládá se, že toto postupné rozšíření eVTOL do systému osobní dopravy pomůže změnit pohled na svět mobility nejen v rámci Velké Británie, ale postupně i po celém světě. Zavedení nového systému totiž – v případě, že se podaří jej zavést – způsobí poměrně velkou revoluci ve stávajících možnostech přepravování nejen nejrůznějších komodit, ale také osob.
Nejprve piloti, později drony
Pokud se systém osvědčí, počítá se i s vybudováním infrastruktury bezpilotních letounů. Ty by se už nemusely omezovat pouze na taxislužby, ale postupně by mohly být schopny pokrýt například služby veřejné bezpečnosti či zdravotnickou péči. Ambiciózní plány pak předpovídají, že by se Velká Británie mohla do konce desetiletí dočkat dronů potlačujících zločin či nahrazujících ambulanční vozy. Zavedením těchto bezpilotních letounů se infrastruktura země vyvine opět o úroveň výš. Podaří se britské vládě smělé cíle naplnit?