Jak vybrat elektrokolo? Přehledný průvodce výběrem

Jak vybrat elektrokolo, po jakých parametrech koukat a podle čeho se rozhodovat? Výběr elektrokola může být komplikovaný, stačí se však držet několika jednoduchých rad a nevybírat naslepo. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce.

I když to na první pohled zrovna nevypadá, široká populace České republiky skutečně aktivně sportuje. K jedné z nejoblíbenějších pohybových aktivit patří cyklistika. V našich zeměpisných šířkách, patří jízda na kole k dlouhodobému fenoménu a lze ji provozovat až devět měsíců v roce. Především v letních měsících, nejeden z nás usedne na své oblíbené kolo a vyrazí za svým cílem.

Důvodů, proč využívat tohoto dopravního prostředku, dá-li se to tak říci, je skutečně mnoho. Pro některé lidi je to pouze zdroj relaxace a odpočinku, pro jiné každodenní doprava do zaměstnání či za nákupy, někteří se jízdou na kole živí a jiní touto cestou zdolávají nejrůznější krkolomná místa naší země nebo vzdálenosti, u nichž lámou úctyhodné rekordy.

Co je to elektrokolo?

Jako každé sportovní odvětví, tak i cyklistika se v posledních letech značně změnila. Vstupují do ní prvky moderního pojetí, přičemž tou nejvýraznější proměnou je přechod z klasických jízdních kol na elektrokola. Ta se na první pohled liší především tím, že mají ve své konstrukci zabudován elektromotor, mají baterii, řídící jednotku a různá čidla pohybu, která v neposlední řadě předávají výsledné údaje k zobrazení na displeji.

Obrázek: Jak vybrat elektrokolo? Přehledný průvodce výběrem

Elektrokola mají spoustu variant a podob. Důležitá je dostatečná kapacita baterie a typ kola podle typu používání. Foto: Freepik

Samozřejmostí, jako u každého jiného kola, jsou doplňky či jiné příslušenství. Je pouze na majiteli, co všechno bude chtít sebou vozit nebo na co konkrétně dané elektrokolo využije. Může tedy mít nosný košíček, cyklosedačku nebo například záchytný systém na postranní brašny.

Proč si pořídit elektrokolo místo klasického?

Bezpochyby tou největší předností je skutečnost, že elektrokolo ušetří každému jezdci tolik potřebné síly. Pro každého není jednoduché zvládnout náročnou kopcovitou krajinu.

  • I méně zdatní cyklisté dokáží díky pomoci elektromotoru zvládnout složitá stoupání. Překonání výškových metrů, obtížného terénu a dosažení nejrůznějších vrcholků bude nyní mnohem snazší. Další výhodou, kterou musíme zmínit, je zvýšení rychlosti.
  • Opět díky pomocnému pohonu, můžeme docílit především ve městech s hustou dopravou toho, že bez většího úsilí předjedeme dlouhé kolony vozidel.
  • Zároveň dovedeme zkrátit dobu mezi určenými body, což ocení především ti, kteří by elektrokolo využívali k dopravě do zaměstnání.
Obrázek: Jak vybrat elektrokolo? Přehledný průvodce výběrem

Na první pohled jsou elektrokola velmi podobná klasickým bicyklům. Liší se především přítomností motoru. Foto: Unsplash

Z hlediska ekologie jsme znovu na vrcholu. Elektrokolo nevypouští žádné zplodiny, neznečišťuje životní prostředí, a proto každého, kdo se alespoň trochu snaží o ochranu přírody, musí tento dopravní prostředek velmi těšit.

Nikdo si však nesmí myslet, že se na elektrokole nemusí šlapat do pedálů. To by byl skutečně na omylu. Pořád se jedná o kolo, i když s již zmíněnou pomocí. Cyklistika je pořád jedním z ideálních způsobů, jak si zlepšit osobní kondici a formovat svoji postavu.

Druhy elektrokol a na jaké parametry koukat?

Nejdůležitější otázka zní, kdo bude na elektrokole jezdit? Základní rozdělení rámů je v provedení dámské, pánské, univerzální či případně se sníženým nástupem. Dále musíme brát v potaz výšku postavy, délku nohou, hmotnost a neopomíjejme ani zvyklosti každého jezdce. Pro usnadnění výběru existují velikostní tabulky, z nichž je patrné po zadání uvedených parametrů, jaký rám bude tím ideálním. Škála velikosti rámů se pohybuje od čtrnácti palců (tomu odpovídá výška 135 až 155 cm) do dvaadvaceti palců (výška 180 až 210 cm).

Nejlepší je ale konkrétní kolo vyzkoušet, sednout si na něj a chvilku se projet. Neméně důležité je vědět, kde a jak daleko budeme jezdit.

Elektrokola dělíme do čtyř skupin:

  • Městská elektrokola – využívají se především k jízdě městem, s četností cyklostezek, po zpevněných cestách, k proplétání se hustou dopravou nebo ke krátkým výletům. Mají snížený rám, jenž umožňuje snadný nástup a pohodlné sesednutí.
  • Treková elektrokola – používají se k cestám do práce, na delší cyklostezky, na vyjížďku do nenáročného terénu, je více zaměřeno na sportovnější využití, tedy pro jízdu po silnici či zpevněných cestách.
  • Krosová elektrokola – jsou vyšší kategorií trekového kola, vhodná do přírody, ale zároveň také na silnice nebo polní cesty. Mívají širší kola a více převodů. Oproti trekovým kolům nemají blatníky ani žádné nosiče. Jedná se tedy o sportovní variantu.
  • Horská elektrokola – jsou vhodná do jakéhokoliv terénu, do lesa, kolem říčních toků nebo pro kombinované cesty. Nevadí jim prakticky žádný povrch.
Obrázek: Jak vybrat elektrokolo? Přehledný průvodce výběrem

Do města i na hory. Nabídka je dnes široká. Foto: Unsplash

Pokud již nyní víme, z jaké kategorie kolo vybereme, máme tu další důležitý aspekt – typ elektromotoru. Nejprve motor v náboji zadního kola. Jedná se o nejpoužívanější variantu. Hodí se do městského nebo nenáročného terénu, jelikož nevyžaduje neustálé šlapání.

Druhou možností je středový motor. Ten se používá především u krosových a horských kol, kdy snímač nesnímá pouze otáčení pedály, ale zároveň i sílu jakou šlapete. Od toho se pak odvíjí samotná pomoc elektromotoru.

Baterie a její umístění

Baterie lze rozdělit na rámové a nosičové. Nejideálnějším umístěním baterie je v rámu kola, tedy v místě, kde se běžně nachází prostor pro láhve na pití. Elektrokolo je stabilnější a lépe ovladatelné. Rámové umístění je také výhodné z hlediska designu, kdy baterie vůbec nenarušuje samotnou estetiku. Baterii pak dokáže každý velmi lehce sejmout a opět po dobití znovu nasadit.

Obrázek: Jak vybrat elektrokolo? Přehledný průvodce výběrem

Rámová baterie je populární kvůli lepšímu těžišti. Foto: Freepik

Nosičová baterie se používá u typu městských kol. Zde výrobci využívají zadního nosiče, ve kterém je baterie umístěna a na ní se zpravidla přidává košík nebo různé brašny. I tato baterie má velmi jednoduchou montáž i demontáž.

Obrázek: Jak vybrat elektrokolo? Přehledný průvodce výběrem

Nosičovou baterii můžete vidět např. na městských kolech, na obrázku sdílená elektrokola. Foto: Unsplash

Sportujete rádi? Změřte si svůj progres s fitness náramky. Jak vybrat chytrý fitness náramek? Podobně jako u elektrokol i zde platí, že není ve většině případů vhodné sahat po nejdražších ani nejlevnějších.

Životnost baterie elektrokola

Životnost baterií závistí na tom, jak se o ně kdo stará. Důležité je provádět pravidelné dobíjení alespoň jednou za měsíc. Pokud elektrokolo nepoužíváte, baterie by měla zůstat nabita na 50 až 80 % její kapacity. Snažte se, aby nikdy nedošlo k jejímu úplnému vybití. Hraničním údajem, po kterém by již mělo dojít k dobíjení je 20 % kapacity. Baterii pak skladujte při pokojové teplotě a vyhýbejte se vlhkým místům.

Osobní zkušenost je nezbytná

Pokud se rozhodnete, že si chcete elektrokolo pořídit, vždy lze doporučit variantu návštěvy specializované prodejny. Zde nejen odborně poradí s výběrem, ale vždy si můžete vyzkoušet skutečnou jízdu a vlastnosti jednotlivých kol.

Málokdy a málokdo je okamžitě rozhodnutý pro konkrétní typ kola nebo jeho značku. Předem je však dobré alespoň rámcově vědět, co od elektrokola očekáváte a jak jej chcete v budoucnu používat.

5 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
petr

když mě někdo předjede na elektrokole,většinou obtloustlej třicátník co se dal na tuto pseudocyklistiku aby byl in,jen se mu směji při představě jak tu těžkou mrcho vláčí ze sklepa a na střešní nosič auta ji nezvedne.Seniorům to přeji,poznají další koníček.Největší hloupost je galuskáč na baterky za cca 200000kč

Martin

Víš chlapče je mi 50 ve 40 jsem skončil s fotbalem a zhruba před 5-ti lety jsem byl po operaci achilovky.Doktor mi řekl abych to rozhýbal na rotopedu a já si místo toho koupil ekolo.Teď už zase jezdím na horáku a letos se chystám na míle.Ekolo je podle mne skvělý… Číst více »

lol

víš že se ta baterie dá sundat? ostatně ona se sundat MUsí už kvůli bezpečnosti a ten elektromor navíc je prakticky zanedbatelná váha takže žádný problém dávat elektrokolo na střešní nosič… 😀

Dus

Haha. Jsem obtloustlej 50. Mam MTB i Ekolo. Ale vetsinou si vemu Ekolo.
Jinak na Ekole se da jezdit i s vypnutym motorem tzn ze si zamakas mozna vic.
Hlavne se dostanu v terenu urcite dal jako na MTB.

Miroslav

Ahoj Petře.Těma seniorama si to trochu napravil,ale k předchozím větám.Mému synovi je 45 a vnučce 18,na e kole jim jen tak neujedu.S tím sklepem máš pravdu.Kolo se dá špatně uchopit díky větší váze a větších kol(29).Na střechu auta se dávají špatně i lehčí kola na natažených rukách.Navíc asi málokdo riskuje… Číst více »

Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?