Představte si, že se dostanete z domu na letiště a následně na hotel bez toho, abyste museli absolvovat největší strašáky současného cestování – nepotkáte žádné fronty, vyhnete se zdlouhavé bezpečnostní kontrole a odpadne strach, zda vám zavazadlo dorazí na správné místo.
Přesně takový zážitek by chtěly aerolinky svým zákazníkům v budoucnu nabídnout. Přepravní společnosti začínají podle odborníků přemýšlet více jako technologické firmy. Učit se chtějí od inovativních startupů jako je Uber, Amazon, Facebook či eBay, pro které je spokojenost zákazníka na prvním místě.
„Povede to k zásadním změnám v návrhu samotných letišť,“ zmínil na konference Huawei Eco-Connect v Berlíně ředitel společnosti IATA Pascal Buchner.
Velká data o nás prozradí vše
Svět směřuje k čím dál komplexnějšímu propojení. Obrovské množství dat, které vyprodukujeme a které o nás jednotlivé společnosti mají, může při správném použití pomoci vylepšit služby kolem nás. Platí to o mnoha oblastech, ale právě leteckou dopravu čeká podle organizace Air Transport Association (IATA) v nejbližších letech revoluce.
Letecké společnosti budou muset, pokud chtějí nabídnou zákazníkům co nejlepší služby, pracovat s daty napříč celým řetězcem služeb. Dojmy zákazníka z využití služeb dané společnosti nezačíná až v letadle, ale ovlivňuje je už samotná cesta na letiště či odbavení zavazadel a následný servis. Aby mohl celý proces proběhnout bezchybně, přibude senzorů, které budou celý proces sledovat.
Kufr, který se neztratí
Například při odbavení zavazadel vůbec nebudete nuceni kufr vláčet na letiště a hledat správnou odbavovací přepážku. Vyzvednou si jej u vás aerolinky u vás doma a dopraví do vašeho hotelu v cílové destinaci.
Aby nemuseli na letišti pokaždé na váš kufr lepit poznávací štítky, budou výrobci do nových cestovních kufrů a tašek zabudovávat RFID čipy, které umožní rozpoznat dané zavazadlo rychleji a automatizovaně. IATA na výrobě takových kufrů spolupracuje se společností Samsonite.
Na letiště už jedině bez pasu?
Pasům jednoho dne odzvoní, potřebovat budete jen sami sebe. Vy, jakožto cestující, budete sám sobě pasem. Biometrické senzory jako jsou otisky prstů, sken oční rohovky a pokročilé detektory vás budou na letišti kontrolovat pravidelně, stejně jako budou kontrolovat naše příruční zavazadla bez nutnosti, abychom vše vyndávali na pás a procházeli důkladnou kontrolou.
Představte si letiště, kde nemusíte jít provést check-in, imigrační řízení se odehraje automaticky na základě dat o vás, a to vše automaticky až po nástup do letadla.
Letiště budou výrazně menší
Současná letiště jsou obrovská. Jsou náročná na údržbu a komplikovaná pro cestující. S nástupem nových technologií by mohly zmizet všechny přepážky a odbavovací místa. Z letiště by se pak stalo místo plné restaurací, obchodů a místností k odpočinku.
Zní vám to nereálně? Většina potřebných technologií a infrastruktury se již dnes na letištích nachází. Podle odborníků se na letiště budoucnosti můžeme těšit již do 10 let.