Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci

Počítačoví „hlodavci“ si jsou na první pohled podobní jako vejce a vejci, a na trhu může být obtížné se vyznat. Není to ale žádná věda.

Kvalitní a pohodlná počítačová myš je ale základ efektivní práce, případně dobrého hraní. Dobrá ergonomie (spolu se správným způsobem sezení a vhodnou klávesnicí) zabrání problémům z klouby či omezí riziko vzniku karpálních tunelů a zlepší vaši výkonnost.

Základních kritérií, podle kterých myši vybírat, je několik.

1. Kabel nebo bezdrát?

Zdaleka nejdůležitější volbou je otázka, jestli sáhnout po myši bezdrátové nebo s kabelem. Obě mají výhody a nevýhody.

Obrázek: Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci

Kabel je mrtev. I myši za 200 korun už jsou často bezdrátové. Zdroj: Pixabay

U drátových myší kabel zkrátka zavazí. Pokud je používáte běžně, zvyknete si, ale jestliže jen krátce sáhnete po myši bezdrátové, vrátit se zpět je velmi obtížné. Snadno se také opotřebuje a s některými podložkami může ovlivnit přesnost, což je klíčové třeba u hraní stříleček, ale i u práce s grafickými programy.

Bezdrátové myši je nutné nabíjet. Baterie vydrží u high-end modelů velmi dlouho, často týdny každodenního používání, nicméně poté je stejně nutné je nabít. Některé lze nabíjet kabelem a dále používat, což je ideální varianta, jiné je nutné připojit zespodu, což samozřejmě užívání myši při nabíjení zabraňuje a umí zkazit den. Některé dražší modely také dovolují bezdrátově myš nabíjet skrze podložku, což je zcela nenáročné, to se ale promítne na celkové ceně a není to vhodné řešení na cesty.

Obrázek: Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci

I takhle se dá pracovat, a přenosná myška v tom notně pomůže. Zdroj: Pixabay

Kabelové myši jsou ale stále vzácnější i v levné cenové kategorii, a žádnou z nich jsme pro náš seznam nejlepších myší nevybrali. Zatímco u klávesnice je kabel stále standard, u myší velmi rychle zastarává, nebo se stává pouze nouzovou alternativou či prostředkem k nabíjení baterie.

2. Na doma nebo na cesty?

Zkušení home office pracovníci zvyklí často odjíždět z domácího pracoviště běžně mají dvě myši – jednu robustní a sofistikovanou pro domácí kancelář a jednu lehkou a snadnou přenosnou na ven. Rozmyslet si, kde chcete vlastně myš používat, je zcela klíčové.

3. Cena je král

Tady není moc o čem diskutovat. Cena je rozhodující, a i v opravdu nízké cenové kategorii (kolem 300 korun) lze bez problémů najít kvalitní a pohodlné myši, které vydrží roky a uspokojí většinu potřeb. Ke kompromisům budete muset přistoupit, ale v závislosti na vaší představě o kryse jich nemusí být moc.

A teď už k našim tipům redakce.

Nejlepší pracovní myš: Logitech MX Master 3

Obrázek: Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci

Zdroj: se svolením Logitech

Výtečná, spolehlivá a zkrátka tradičně Logitech myš. MX Master 3 představuje špičku na trhu komfortních myší připravených ke každodennímu užívání. Je bezdrátová, ale kdykoliv můžete připojit nabíjecí USB-C kabel. Je velice ergonomická, a potěší i majitele velkých rukou; velká část kupříkladu herních myší je maličká, o této v ruce budete vědět, a máte si kam opřít palec.

Kolečko je jako vždy zdobením na dortu, a dokonce má i kovové postranní kolečko. Sice jsem tak úplně nepřišel na to, na co je reálně vhodně použitelné, ale nepřekáží. Myš je těžká, není proto určena na cesty a může vadit hráčům, kteří mnohdy preferují daleko lehčí kousky nebo myši s nastavitelným závažím.

Obrázek: Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci

Zdroj: se svolením Logitech

MX Master 3 je zároveň naším hlavním tipem redakce. Pokud nad myší nechcete moc přemýšlet, chcete mít absolutní jistotu komfortu a kvality a nebudete ji přenášet, pak je jediným faktorem cena. Ta se vyšplhá na přibližně 2 tisíce korun, což už může být pro někoho příliš.

Nejlepší herní myš: Razer Basilisk Ultimate

Obrázek: Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci

Zdroj: Se svolením Razer

Drahá volba za přibližně 3 500 korun, Razer Basilisk představuje jednu z nejlepších myší pro dedikované hráče. Snadné a vysoce přizpůsobitelné nastavení DPI, dokovací stanice pro nabíjení, když jste mimo počítač, velmi dobrá ergonomie a klasicky propracovaný Razer design patří mezi to nejlepší na trhu; je lehká a malá, což je u herních myší standard, ale někomu nemusí vyhovovat.

Na internetu se u recenzí po delší době (rok a víc) objevují standardní potíže, které trápí velkou část produktů od Razeru – nižší odolnost proti mechanickému opotřebování. V případě Basilisk Ultimate jsou ale, zdá se, poměrně vzácné.

Obrázek: Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci

Zdroj: Se svolením Razer

Myši není moc co vytknout – pro hráče jedna ze dvou hlavních voleb.

Alternativa: Logitech G502 Lightspeed

Obrázek: Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci

Zdroj: se svolením Logitech

Ačkoli má Logitech i novější varianty obdobné myši a některé jiné pokusy, Logitech G502 Lightspeed je podle nás tou, která nejlépe balancuje odolnost, rychlost a lehkost. Za cenu kolem 1 500 korun seženete bezdrátovou myš s pohledným designem, která má vše, co od herního hlodavce můžete chtít. Snímač je i po letech stále výtečný a software Logitechu klasicky nepřehledný, ale robustní.

G502 má notorické problémy s kolečkem – před určitým standardním opotřebováním bývá příliš tuhé na rychlé a snadné otočení, což může některým hráčům vadit, a je hlavní nevýhodou myši. Vydrží zato tvrdší zacházení, a i po přirozeném opotřebování bude stále velmi přesné.

Obrázek: Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci

Zdroj: se svolením Logitech

Nevýhodou je nabíjení, starší myš má pouze micro USB, nikoli USB-C. Novější modely mohou proto být vhodnější, pokud se nechcete zahazovat starším kabelem. Jinak je myš samozřejmě bezdrátová.

Alternativa: Logitech G303 Shroud

Obrázek: Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci

Zdroj: se svolením Logitech

Novější a propracovanější myš s cenovkou kolem 3 300 korun – v podstatě srovnatelně s Razer Basilisk – G303 má zajímavý tvar, který nemusí každému sedět. Špatně se drží standardním úchopem „palm grip“, potěší tak obzvlášť hráče, kteří preferují akčnější úchop, ale stále chtějí lehkou bezdrátovou myš.

Pro použití s claw gripem je velmi pohodlná, snímač je výtečný, baterie skvělá a samozřejmě nechybí nabíjení skrze USB-C. Celkově je tato myš od Logitechu poněkud riskantní – míří na užší uživatelskou základnu, vyloženě na hráče, a to primárně u kompetitivních FPS. Doporučujeme vyzkoušet – pokud vám do ruky sedí, není co řešit.

Nejlepší myš na cestování: Logitech MX Anywhere 3

Obrázek: Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci

Zdroj: se svolením Logitech

Ačkoli neradi stavíme na vrchol opět Logitech, dlouholetému myšímu králi je těžké se vyhnout. MX Anywhere 3 je ideální volbou pro každého, kdo chce mít myš pořád u sebe, kdekoliv a kdykoliv. Za přibližně 1 600 korun získáte krále přenosných myší, připojitelného přes Bluetooth i versatilní logitechovský přijímač.

Je malá, velmi lehká s decentním vzhledem, takže si nebudete připadat hloupě vytáhnout ji v letadle, v kavárně nebo na hotelu. Samozřejmostí je kvalitní výroba – když vám upadne se omlátí v tašce či batohu, je velká šance, že se jí vůbec nic nestane – a disponuje skvělým kolečkem. Pokud na ni máte peníze, je to výtečná volba.

Alternativa: Trust Zaya Rechargeable Wireless Mouse

Obrázek: Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci

Zdroj: se svolením Trust

Překvapivě dobré zkušenosti máme s levnou myškou (asi 300 korun) od firmy Trust. Zaya je malá, skladná, a na základní použití bohatě postačí. Ergonomika není nic extra, zato je ale symetrická – používat ji tak pohodlně zvládnou i leváci, kteří mají na trhu jinak výrazně zúžený výběr.

Obrázek: Jak si vybrat nejlepší počítačovou myš pro hraní i práci

Zdroj: se svolením Trust

U levných bezdrátových myší je výběr jinak velmi rozsáhlý, a většina na občasné přenášení stačí, i když je nutné počítat s nižší životností. Pokud ale potřebujete jen malou myš na základní práci třeba k levnému chromebooku nebo tabletu, tak je to mnohdy dostačující volba. U myši za 200-300 korun navíc tolik nebolí, když se rozbije.

Jaké myši preferujete vy? Vyhovuje vám jiný výběr, nebo máte specifické požadavky a rádi byste věděli, jaká myš by pro vás mohla být vhodná? Dejte nám vědět do komentářů.

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
host

Prozatím jsem vždy po chvíli práce zjistil, že víc mě obtěžuje krmení bezdrátové myši, než úleva z toho, že už mi nezavazí kabel. Takže já stále preferuju myši s ocáskem :-).

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?