K určování polohy není nutní využívat satelitních systémů ve stylu GPS, Galileo a GLONAS. Společnost Polte chce určovat polohu zařízení podle 4G a 5G signálu. Metoda je podle tvůrců nejen dostatečně přesná, ale hlavně výrazně méně energeticky náročná než postup, kdy je třeba nejprve určit polohu podle GPS a pak ji odeslat přes mobilní síť.
Společnost Polte vytváří službu, která umožní sledování polohy pro průmyslové účely na základě signálu z 4G a 5G sítí. Možných využití je spousta. Nejčastěji se však bude jednat o sledování polohy věcí s minimální spotřebou energie. Počítá se s nasazením u dopravců, výrobců automobilů apod.
Stačí mobilní signál a služba vypočítá přesnou polohu i bez GPS
Služba využívá triangulaci pro zjištění polohy. Na základě signálu z LTE vysílačů dojde k výpočtu polohy a na rozdíl od GPS tvůrci slibují minimální spotřebu baterie. Podobně je využívána lokalizace za využití databáze polohy Wi-Fi přístupových bodů. Ta má ale mimo města jen minimální možnosti využití.
Napsali jsme: Vyhledání polohy mobilu je možné i bez GPS, operátoři prodávají data o poloze uživatelů
Polte využívá data z přijímače k výpočtu polohy. Služba navíc funguje i se stávajícími modemy, Polte je totiž softwarové řešení. Přímo na zařízení nedochází k žádnému výpočtu, vše se odesílá na servery služby a algoritmus následně dopočítá polohu za využití jejich výkonu. Stačí 300 bytů dat odeslaných na servery Polte a během chvíle je vypočtena přesná poloha zařízení.
Levnější sledování uvnitř budov i venku
Díky jednoduchému řešení je možné pro sledování zásilek využívat levnější zařízení. To ocení především firmy, které chtějí sledovat polohu velkého množství zásilek naráz a chtějí ušetřit náklady spojené se sledováním. Technologie navíc funguje i uvnitř budov. Počítá se s nasazením v nositelných zařízeních, při monitoringu dopravního řetězce či pro rychlé určení polohy v případech nouze.
Už v roce 2017 myšlenka zaujala investory a ti službě poskytli 6 milionů dolarů na další vývoj. V říjnu 2019 společnost dostala dalších 12,5 milionu dolarů, tedy necelých 300 milionů korun.