K určování polohy není nutní využívat satelitních systémů ve stylu GPS, Galileo a GLONAS. Společnost Polte chce určovat polohu zařízení podle 4G a 5G signálu. Metoda je podle tvůrců nejen dostatečně přesná, ale hlavně výrazně méně energeticky náročná než postup, kdy je třeba nejprve určit polohu podle GPS a pak ji odeslat přes mobilní síť.
Společnost Polte vytváří službu, která umožní sledování polohy pro průmyslové účely na základě signálu z 4G a 5G sítí. Možných využití je spousta. Nejčastěji se však bude jednat o sledování polohy věcí s minimální spotřebou energie. Počítá se s nasazením u dopravců, výrobců automobilů apod.
Stačí mobilní signál a služba vypočítá přesnou polohu i bez GPS
Služba využívá triangulaci pro zjištění polohy. Na základě signálu z LTE vysílačů dojde k výpočtu polohy a na rozdíl od GPS tvůrci slibují minimální spotřebu baterie. Podobně je využívána lokalizace za využití databáze polohy Wi-Fi přístupových bodů. Ta má ale mimo města jen minimální možnosti využití.
Napsali jsme: Vyhledání polohy mobilu je možné i bez GPS, operátoři prodávají data o poloze uživatelů
Polte využívá data z přijímače k výpočtu polohy. Služba navíc funguje i se stávajícími modemy, Polte je totiž softwarové řešení. Přímo na zařízení nedochází k žádnému výpočtu, vše se odesílá na servery služby a algoritmus následně dopočítá polohu za využití jejich výkonu. Stačí 300 bytů dat odeslaných na servery Polte a během chvíle je vypočtena přesná poloha zařízení.
Levnější sledování uvnitř budov i venku
Díky jednoduchému řešení je možné pro sledování zásilek využívat levnější zařízení. To ocení především firmy, které chtějí sledovat polohu velkého množství zásilek naráz a chtějí ušetřit náklady spojené se sledováním. Technologie navíc funguje i uvnitř budov. Počítá se s nasazením v nositelných zařízeních, při monitoringu dopravního řetězce či pro rychlé určení polohy v případech nouze.
Už v roce 2017 myšlenka zaujala investory a ti službě poskytli 6 milionů dolarů na další vývoj. V říjnu 2019 společnost dostala dalších 12,5 milionu dolarů, tedy necelých 300 milionů korun.
Špiclování přes mobil stále snadněji a rychleji… Může mi někdo nakukávat, jak to ocení firmy ke sledování množství zásilek. Jako první to ocení státní instituce ke sledování občanů. Protože jakmile dáte úředníkovi nějakou možnost nebo pravomoc něco dělat, dříve či později jí zneužije.
Na jedné straně máš sice pravdu, na druhé mi nějak nedochází, k čemu to ouředníkům bude a kdo to bude vyhodnocovat. Co má ouřada z toho, že jsme byl někde nakupovat nebo jel kamsi za babou autem. To fakt nemají na práci nic důležitějšího? 🙂 Myslím, že se dělá z… Číst více »