ASUS Vivobook S 15 OLED: Skvělý OLED displej a H45 čip za rozumnou cenu?

Řada notebooků Vivobook od společnosti ASUS již nějaký ten pátek dokazuje, že laptopy lze osadit špičkovým OLED displejem i bez nutnosti astronomické ceny. Výrobce se navíc rozhodl, že výkon je stále potřeba a že si poradí i s výkonnějšími H45 čipy od Intelu, které se nebojí dávat do tenkých a lehkých notebooků. V redakci jsme otestovali ASUS Vivobook S 15 OLED s výkonnou výbavou v čele s 14jádrovým procesorem Intel Core-i7 12. generace. Jak si vede?

Výběr vhodného displeje je u notebooků velkou výzvou. Řada výrobců se totiž snaží oslnit spíše jinými parametry – výkonnou grafickou kartou či procesorem – a na obrazovku zpravidla zapomínají. Společnost ASUS si tohoto trendu všimla, a rozhodla se uchopit celou věc z druhého konce, tedy právě od displeje. A v tomto ohledu v ASUSu ani tentokrát netroškařili. Rozhodli se totiž sáhnout po jednom z nejkvalitnějších panelů na trhu, a to 2,8K NanoEdge panelu s technologií OLED.

Obrázek: ASUS Vivobook S 15 OLED: Skvělý OLED displej a H45 čip za rozumnou cenu?

OLED panel potěší věrnými barvami, ASUS přepracoval chlazení a sáhl i po výkonnějších procesorech H45. Foto: Redakce inSmart.cz

Podařilo se jim tak nakonec u modelu ASUS Vivobook S skloubit příjemný požitek ze sledování displeje notebooku s dostačujícím výkonem a výhodnou pořizovací cenou? Do redakce se nám dostala varianta ASUS Vivobook S 15 OLED (K3502) s výkonným čipem Intel 12700H (2,3/4,7 GHz 14 jader/20 vláken) a 16 GB RAM.

Hardwarová výbava mile překvapí

K recenzi jsme obdrželi ASUS Vivobook S 15 OLED ve variantě K3502ZA-OLED008W. Ten disponuje procesorem Intel i7 12700H 12. generace Alder Lake a integrovaným grafickým čipem Xe Graphics, taktéž od Intelu. Výkon dále doplňuje operační paměť DDR4 o kapacitě 16 GB. O úložiště se pak stará 1 TB SSD disk. Z dalšího vybavení pak potěší podsvícená klávesnice, WiFi 6 či HD webkamera. Dominantou notebooku, které si na první pohled všimne každý, je pak pochopitelně samotný displej – OLED panel s rozlišením 2,8K (2880 x 1620 pixelů).

Oproti předchozímu modelu Vivobook 15 OLED, který jsme recenzovali minulý rok, tak došlo u řady S k vylepšení procesoru i úložiště. Upgradem prošel také použitý operační systém (Windows 11 oproti původnímu Windows 10). OLED displej si pak u tohoto modelu polepšil z FullHD na 2,8K. Kromě těchto specifikací došlo k upgradu i dalších parametrů, např. vyšší verze WiFi či Bluetooth apod.

WP DataTables

Provedení samotného notebooku, který je u tohoto modelu dostupný v barevné variantě Neutral Gray, je na první pohled robustní a elegantní zejména díky kovovému provedení víka počítače. To lze polohovat až do úhlu 180 stupňů, takže si počítat můžete nastavit tak, jak vám to bude nejvíce vyhovovat. Spodní část laptopu je pak vybavena klávesnicí s podsvícením, které dominují zejména zvýrazněné klávesy Esc a Enter.

Většina portů (Thunderbolt, USB 3.2, HDMI, audio) se nachází na pravé straně, nalevo najdeme pouze výstup chlazení – počítač disponuje technologií ASUS IceCool – a vstup USB verze 2.0.

H45 procesory do notebooků? ASUS upravil chlazení i konstrukci

U chlazení se na chvíli zastavíme. ASUS se totiž rozhodl jít naproti zákazníkům a své notebooky osazuje co nejvýkonnějším hardwarem.

Podle průzkumů je totiž výkon pro uživatele při výběru stále tím hlavním. Následuje výdrž na baterii a kvalita displeje. I proto ASUS opustil úsporné řady procesorů „U“ a „P“ a sáhl výkonnějších „H45“. Za nasazením výkonnějších čipů jsou velké investice do vývoje. Změn se kvůli tomu dočkala vnitřní konstrukce zařízení, vylepšeny byly ventilátory a design heatpipes napříč portfoliem notebooků.

Notebook do posledního šroubku rozebrali kolegové z YouTube kanálu LaptopMedia. Na videu je chlazení a vnitřní struktura pěkně vidět.

V místech, kde by kvůli přehřívání bylo nutné použít úsporný čip dnes najdeme výkonný hardware vhodný pro práci i hraní. Platí to i pro testovaný model s Intel Core i7 12700H Alder Lake, což je výkonný čip s 14 jádry a 20 výpočetními vlákny. Notebook je díky procesoru svižný a nezadýchá se ani při práci v náročných aplikacích balíku Adobe CC nebo při střihu videa.

OLED displej hraje prim

Obrázek: ASUS Vivobook S 15 OLED: Skvělý OLED displej a H45 čip za rozumnou cenu?

Poměr obrazovky k tělu dělá 84 %. Rámeček má rozumnou tloušťku a zbytečně zařízení nezvětšuje. Ocenili bychom však ještě druhý USB konektor na straně chlazení. Foto: Redakce inSmart.cz

V recenzi jsme věnovali zvláštní pozornost tolik opěvovanému OLED displeji, kterým je ASUS Vivobook S vybaven. Rozlišení obrazovky je na pomezí klasických 2K a 4K a s rozměry 2880 × 1620 pixelů tak spadá do označení 2.8K. Obnovovací frekvence monitoru je 120 Hz, což v kombinaci s OLED technologií umožňuje opravdu příjemné sledování videí či hraní her. Oceníte ho však i při běžné práci.

V čem ale spočívá hlavní výhoda displeje, je samotný OLED panel. Jeho předností ve srovnání s běžnými LCD displeji je výrazně věrnější zachycení barev, zejména pak odstínů černé. Černá je totiž opravdu černá a displej při jejím zobrazení vůbec nesvítí. Díky jasu 600 nitů navíc barvy uvidíte poměrně dobře i při zhoršených světelných podmínkách. Drobou daní za skvělé zobrazení barev je pak lesklý povrch displeje, nicméně matné provedení zkrátka ještě nejde příliš ruku v ruce v OLED technologií.

Obrázek: ASUS Vivobook S 15 OLED: Skvělý OLED displej a H45 čip za rozumnou cenu?

Nabíjení probíhá přes USB-C. Výdrž je díky 70Wh baterii cca 9 hodin aktivního používání. Nabíjení probíhá 90W nabíječkou, která je součástí balení. Foto: Redakce inSmart.cz

Displej laptopu ASUS Vivobook S 15 OLED je doplněn také certifikací PANTONE Validated. I přes vysokou kvalitu barev a svítivost displeje se tak nemusíte obávat nadbytku škodlivého modrého světla či zbytečné únavě očí při dlouhodobé práci.

Displej je zkrátka skvělý a od prvního momentu vás jeho kvalita nepřestane překvapovat. Návrat k obyčejnému LCD je po pohledu na OLED doslova za trest.

Závěr: Výkonný pracovní notebook pro všechny, kdo chtějí skvělý obraz

Velkým benefitem OLED notebooků ASUS byla v minulosti zejména jejich poměrně dostupná pořizovací cena. Například předchozí variantu Vivobooku šlo před rokem pořídit za méně než 20 000 Kč. U modelu S je třeba počítat s cenou o něco vyšší v závislosti na variantě. Nárůst souvisí mj. s přechodem na vyšší řady jednotlivého hardwaru.

Obrázek: ASUS Vivobook S 15 OLED: Skvělý OLED displej a H45 čip za rozumnou cenu?

Na notebooku se díky plnohodnotné klávesnici příjemně píše. V noci pomáhá podsvícení s nastavitelnou intenzitou. (3 stupně)

OLED displej je návyková záležitost, na kterou si zvyknete a už nebudete chtít jinak. Pokud pracujete s fotografiemi či videem a obraz je tak pro vás zásadní, jde o jasnou volbu. Na své si díky vypínání pixelů a dokonalé černé barvě přijdou i všichni, kdo rádi používají dark mode.

ASUS Vivobook S 15 OLED je velmi slušný laptop, jehož přednosti ocení zejména náročnější grafici či fanoušci této technologie displejů.

Obrázek: Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Biorobotické medúzy: Hlubiny oceánů budou prozkoumávat podvodní kyborgové
Obrázek: Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Globální dodávky chytrých telefonů rostou, největší odbyt má Samsung
Obrázek: Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Čtyřnohý společník pro astronauty. NASA vyvíjí nové roboty pro kosmické mise
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?