Mobily, které se vybijí za pár hodin používání, laptopy, které sotva umožní napsat si pár poznámek než „umřou“; baterie jsou zkrátka jedním z nejčastějších terčů stížností uživatelů. Průlomový objev však slibuje zažitý status quo změnit.
Klasické lithium-iontové baterie patří mezi ty technologie, které je velice těžké znatelně vylepšit a vhodnější alternativy prozatím neexistují. Skupině vědců z Univesity of Missouri vedené docentem Deepakem K. Singhem se však podle výsledků studie podařilo vyvinout materiál schopný výdrž baterie znatelně zvednout – prý až o stonásobek.
A nejen to, jimi navržené zařízení z umělého materiálu dokáže kromě zlepšení životnosti baterií také efektivněji odvádět teplo a sniží tak zahřívání přístrojů.
Tým si již podal žádost o patent na magnetický materiál s unikátní strukturou podobnou včelím plástvím. Ta má velice vhodné vlastnosti pro využití v elektronice.
Bateriová revoluce? Nepředbíhejme, ale závěry jsou nadějné
Celý princip fungování je fascinující a mění zažité pořádky. Majorita současné elektroniky je založena na křemíkových polovodičích. Proces, kterým je proud přenášen, je však jednostranný a ve chvíli, kdy je nutné napětí otočit, se baterie vyčerpává. Vyměněním polovodičů za magnetický systém vědci chtějí vytvořit energeticky úsporné zařízení, které nejen spotřebovává výrazně méně energie, ale také zároveň lépe funguje.
Magnetické diody „dláždí cestu vstříc magnetickým tranzistorům a zesilovačům, které ztrácí jen velmi málo energie, čímž zvyšují efektivitu energetického zdroje,“ popisují ve studii vědci své poznatky. Životnost baterií se tak zvýší, zatímco menší zbytková energie zároveň sníží teplo generované kupříkladu počítačovými procesory. Využití materiálu tedy zdaleka není omezeno pouze na baterie.
„Ačkoliv je nutné na dokončení produktu ještě zapracovat, zařízení by mohlo ve finále znamenat, že dnešní pětihodinová výdrž baterie by se dala prodloužit na pětisethodinovou,“ popsal svou představu Singh. Dodal také, že již se svým týmem pracují na tom, aby se jejich zařízení dostalo na trh.
Podobně slibný vývoj v oblasti výdrže baterií tu nebyl již roky; doufejme, že Singh a jeho tým skutečně dotáhnou práci do konce. Pokud se teorie projeví jako funkční, tak mobilní telefony konečně budeme moci nabíjet třeba jen jednou týdně.
Kdo tohle psal, Četl to po sobě autor vůbec ? Uvedená technologie nemá se bateriemi absolutně nic společného – proč tam autor neustále motá ty nesmyslné žvásty o výdrži baterií ? Uvedená technologie je koncept možného řešení PN přechodu u polovodičů a s technologií baterií (a zdroji obecně) nemá absolutně… Číst více »
Dobrý den, četl, čerpám z odkazovaného výtahu publikovaných studií a z nich samotných. Co se týče tvrzení o bateriích, přímo cituji autora studie Deepaka K. Singha. Ano, uvedená technologie je typem nahrazení PN přechodu magnetickým systémem, což v článku rovněž píšu. Hezký den, DS
Ano, píšete to tam. Ale měl jste uvést, že díky nyhrazení klasického PN přechodu systémem ovládaného magnetickým polem, nám stejná baterie vydrží až 500 déle.
Taky se mi to zdá zamotané. A jestli jde o úsporu v procesu, tak by to výdrž prodloužilo o nějakou tu hodinu. Určitě ne 100x. Převážnou většinu spotřebují displaye, popř. konektivita…
To by musely i LCD a LED displeje (obrazovky) začít brát jen setinu energie, aby ten nadpis byl pravdivý. Jsem zvědav, jak budou ty magnetické tranzistory či diody stínit před všudypřítomným vnějším magnetickým vlněním – vydává ho i naše planeta.