Měsíc se od Země každý rok vzdálí o několik centimetrů, čímž postupně zpomaluje její rotaci. Za miliony let tak bude den na Zemi ještě delší.
Vědecký tým z americké University of Wisconsin-Madison ve své práci zmiňuje, že před 1,4 miliardy let obíhal Měsíc blíže kolem Země. Oběh Měsíce ovlivňuje spoustu procesů na modré planetě a nezanedbatelný vliv má i na samotnou rotaci Země. Podle vědců bude vzdalování Měsíce pokračovat i nadále.
Jeden z autorů studie, profesor Stephen Meyers zmínil: „Jak se Měsíc postupně vzdaluje, Země reaguje podobně, jako když krasobruslař natáhne končetiny od těla a zpomalí tím svou rotaci.“
Délka dne je definována dobou otočení Země kolem osy vzhledem ke Slunci. Přesnějším údajem je tzv. hvězdný den, který však netrvá celých 24 hodin, ale konkrétně 23 hodin, 56 minut a 4 sekundy.
Pro pochopení vlivu Měsíce na rotaci země využil tým vědců metodu astrochronologie, tedy statistickou metodu, která propojuje astronomické teorie s geologickým pozorováním a umožňuje tak nahlédnout do historie naší soustavy.
Veškeré objekty ve sluneční soustavě mají různě silná gravitační pole, kterými se vzájemně ovlivňují. Vznikají tak tzv. Milankovičovy cykly, které mohou mít dopad na prostředí na Zemi, neboť ovlivňují množství dopadajícího slunečního záření na její povrch. Vědci byly schopni tyto cykly odhalit díky geologickým nálezům v 90 milionů let starých horninách.
Měsíc se od Země vzdaluje pouze o 3,82 centimetru za rok. Bude tedy trvat dlouhé miliony let, než bude výraznější rozdíl v délce dne patrný.
Zdroj: MSN