USA mají první exascalový superpočítač na světě

V seznamu 500 nejrychlejších superpočítačů nyní Spojené státy opět obsadily první místo díky exascale superpočítačovému systému Frontier od mistrů oboru v Národní laboratoři Oak Ridge.

Frontier pohání mimo jiné procesory AMD EPYC uzpůsobené specificky pro HPC (high-performance computing) a běží na platformě Cray EX od HPE. HPE se superpočítačům věnuje i v České republice, rozšíří zde výrobní závod ve kterém se sestavují.

Obrázek: USA mají první exascalový superpočítač na světě

Ilustrace, Zdroj: Se svolením ORNL

Počítačová soustava Frontier překonává japonský superpočítač Fugaku, který se na vrchol žebříčku vyšplhal předminulý rok a nahradil předchozího rekordmana rovněž z Oak Ridge, superpočítač Summit. Třetí nejrychlejší superpočítač má momentálně Finsko, soustavu LUMI.

První exascale systém? Možná, informace z Číny nemáme

Během příštích let poslouží účelům letectva USA a Ministerstva energetiky, v současnosti však stále prochází testováním v laboratořích v Tennessee. Instalován byl postupně od října minulého roku, jeho plné zprovoznění však trvalo několik měsíců.

Obrázek: USA mají první exascalový superpočítač na světě

Připravování superpočítače z října minulého roku. Zdroj: Se svolením Nextplatform / ORNL

Na první místo se Frontier vyškrabal suverénně; zatímco Fugaku dosahuje rychlostí kolem 442 petaFLOPSů, u Frontieru jde o 1,1 exaFLOPS. FLOPS měří výpočetní výkon počítačů, zkratka znamená „počet operací v pohyblivé řádové čárce za sekundu“. Frontier je také nově energeticky nejúspornějším superpočítačem v seznamu.

USA patří spolu s Čínou mezi nejvýznamnější hráče na poli superpočítačů. Statistiky z Číny jsou však nejasné, země zřejmě přestala publikovat novinky o svých nejrychlejších systémech a média spekulují, že disponuje vlastními exascale systémy, potenciálně rychlejšími, než je Frontier. Celkově má superpočítačů v seznamu top 500 nejvíce. USA jsou druhé, Japonsko třetí, poté následuje Německo a Francie.

Obrázek: USA mají první exascalový superpočítač na světě

Český nejrychlejší superpočítač, petascalový systém Karolina. Zdroj: se svolením Národní superpočítačové centrum IT4Innovations

Česká republika je na seznamu nyní docela vysoko. Superpočítačová soustava Karolina, kterou provozuje HPE a Národní superpočítačové centrum IT4Innovations, slouží potřebám Vysoké školy Báňské – Technické univerzitě Ostrava, je na 202. místě jako CPU soustava a dokonce na 79. jako GPU soustava. Superpočítač předstihl dřívější český nejrychlejší HPE systém Salomon, který byl v roce 2019 na 375. místě žebříčku; nyní již v seznamu top 500 superpočítačů není.

Zdroj: Top500

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Skládání 3D tiskárny Prusa Core One je radost. Takhle vypadá špičková česká technika
Tyto funkce Xiaomi 15 se vám na dovolené budou opravdu hodit
Amazon buduje konkurenci pro Starlink. Na oběžnou dráhu míří přes 3 200 satelitů
Obrázek: OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
OMV a PRE v Česku postaví 113 ultrarychlých dobíjecích stanic s výkonem 300-400 kW
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu
Huawei Watch FIT 4 fungují s iPhonem. Stojí o polovinu méně než Apple Watch a v řadě ohledů jsou dokonce lepší