CCleaner má problém: Microsoft přichází s vlastním nástrojem na čištění a ladění Windows zdarma

Nový program PC Manager od Microsoftu by měl být univerzálním nástrojem pro zlepšení výkonu počítače. Jeho přednostmi mají být zejména jednoduchost, přehlednost a kompatibilita s operačními systémy Windows 10 a 11.

Počítačoví nadšenci vždy hledali způsoby, jak optimalizovat výkon svého systém tak, aby běžel pokud možno co nejlépe. Monitorování programů s vysokými hardwarovými požadavky, čištění registrů či vypnutí programů po startu totiž může nejen zrychlit práci s počítačem a samotný start, ale také dokonce prodloužit jeho výdrž na baterii (pokud jde o notebook). Bohužel však bylo donedávna nutné spoléhat se výhradně na software třetích stran, který nabízel pravidelnou kontrolu stavu počítače i jeho údržbu. Programy jako CCleaner se tak staly velmi populárními. V poslední době však jejich uživatelská atraktivita klesá. Této příležitosti se rozhodl chopit Microsoft, který pro své operační systémy Windows 10 a 11 vyvinul bezplatný nástroj PC Manager. Co všechno dokáže?

Obrázek: CCleaner má problém: Microsoft přichází s vlastním nástrojem na čištění a ladění Windows zdarma

Po aktualizacích či instalacích programů zůstávají ve Windows digitální zbytky, které je vhodné tu a tam pročistit. K tomu může sloužit například PC Manager od Microsoftu. Zdroj: Unsplash

Beta verze programu byla vydána k vyzkoušení prostřednictvím obchodu Microsoft Store. Na plnou verzi si budeme muset ještě chvíli počkat, lákadlem však již nyní může být skutečnost, že půjde o bezplatný software. Úkolem PC Manageru je pak v první řadě optimalizovat výkon samotného počítače. Na jednom místě tak lze například odstraňovat staré a nepotřebné soubory, ukončovat procesy náročné na operační paměť či spravovat různá nastavení systému Windows. Mimo to je také pokročilým antivirovým programem. To, co bylo jindy nutné hledat v různých záložkách nastavení operačního systému, nyní Microsoft sdružuje pod křídla nového programu PC Manager.

Jak to celé funguje

Po instalaci (instalační soubor ke stažení) a spuštění aplikace se aplikace PC Manager automaticky umístí do pravé části obrazovky. Hlavní menu programu se pak skládá ze čtyř viditelných a přístupných částí. Přes ně se můžete dostat do jednotlivých oddílů systému, například ke kontrole stavu počítače či právě úpravě nastavení spuštěných programů. Zajímavé funkce nabízí správa úložiště (Storage management), kde můžete odstraňovat dlouho nepoužívané soubory a programy či je různě filtrovat na základě jejich velikosti. Nechybí zde ani možnost hloubkového čištění, která tyto nálezy sama identifikuje a uživateli nabídne jejich odstranění. Díky tomu, že vše funguje v plné kompatibilitě operačního systému, lze díky PC Manageru bezpečně odhalit a odstranit také data přímo vytvořená programy Microsoftu, například pozůstatky starších verzí aktualizací z Windows Update.

Obrázek: CCleaner má problém: Microsoft přichází s vlastním nástrojem na čištění a ladění Windows zdarma

PC Manager nabízí jednoduché rozhraní a je zcela zdarma. Foto: Se souhlasem společnosti Microsoft

Celkově tak PC Manager nabízí sadu užitečných nástrojů pro správu výkonu počítače, optimalizaci úložiště a kontrolu spouštění jednotlivých aplikací. Vítanou výhodou pak je, že sám nevnucuje uživateli potřebu přecházet na nativní internetový prohlížeč Edge, na který řada programů od Microsoftu přes proklik přímo odkazovala. Na první pohled tak jde o skutečně šikovný nástroj, který si pravděpodobně oblíbí široká sorta laiků i zkušenějších uživatelů.

Obrázek: CCleaner má problém: Microsoft přichází s vlastním nástrojem na čištění a ladění Windows zdarma

Hlavní výhodou programu Microsoft PC Manager je zejména jeho jednoduchost. Detailní návod a zhodnocení přineseme již brzy. Zdroj: Redakce inSmart.cz

Ačkoliv pak PC Manager zatím nenabízí komplexní nástroje pro optimalizaci chodu počítače, jeho krása spočívá právě v této jednoduchosti, díky které se v rozhraní programu rychle zorientuje prakticky každý. Jakmile se pak s tímto nástrojem uživatel naučí pracovat, stane se z PC Manageru neocenitelný pomocník a doplněk systémů Windows 10 a 11.

Zdroje: 1, 2, 3

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Franta K.

To, že jde o program od MS může být výhoda, ale i hlavní nevýhoda programu. Je otázka, nakolik schopný a ochotný bude, čistit balast produkovaný MS. A důležitější další otázka, zda nedělá nic sám od sebe, automaticky po spuštění bez vědomí uživatele. Anebo zda toho nekontrolovatelně sám během uživatelských akcí… Číst více »

Obrázek: AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
AI ve vašem počítači. Co představí Microsoft na akci Microsoft Build 2024?
Obrázek: Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Reklama na nový iPad pobouřila: Apple drtil hudbu i umění, Samsung chytře zareagoval
Obrázek: Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Kvalitní alternativa k Apple Watch SE? Huawei Watch Fit 3 jsou levnější, s delší výdrží a větším displejem
Obrázek: Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Výzva pro ChatGPT: AI Claude přichází do Evropy, používat ji můžete zdarma
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Obrázek: Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?
Jak spustit retro hry na počítači s Windows 11?