Miliony od Kazmy? Akce si všimli podvodníci, pozor na internetové podvody

Počinu Kazmy, který chce v souvislosti s filmem ONEMANSHOW: The Movie shodit z vrtulníku milion dolarů, si všimli i internetoví podvodníci. Objevila se řada podezřelých reklam a stránek, které se snaží zneužít zájem lidí o tuto akci.

Jedním z typů podvodu je například reklama, která propaguje službu s názvem Immediate Connect. Reklama se snaží vyvolat dojem, že se návštěvník dostal na oficiální stránky zpravodajského serveru iDNES.cz. Objevuje se zde údajný rozhovor Kazmy s Janem Krausem o chystaném shození peněz z vrtulníku a o tom, jak Kazma své peníze získal.

Falešný rozhovor láká na snadné zbohatnutí

Tento rozhovor je ale smyšlený a ve skutečnosti neproběhl. Cílem podvodníků je získat od lidí peníze a osobní údaje. Stránky napodobující iDNES se přitom nenachází na doméně idnes.cz, ale na na první pohled podezřelé adrese fly.srilanka-4u.*** (adresa byla redakci úmyslně zkrácena).

Obrázek: Miliony od Kazmy? Akce si všimli podvodníci, pozor na internetové podvody

Ukázka falešné reklamy. Všimněte si využití značky známého mediálního domu či snahy o senzaci, která má nepozorné uživatele přimět kliknout. Foto: Redakce inSmart.cz

Jen pro pořádek – oficiální web Kazmova projektu je miliondolaru.cz. Pokud tedy uvidíte reklamu odkazující jinam, buďte velmi opatrní. Na podvodný odkaz neklikejte a v případě kliknutí na stránce nezadávejte žádné osobní a platební údaje.

Obecně platí, že při podobných akcích je potřeba mít se na pozoru před podvodníky. Buďte opatrní u reklam na sociálních sítích i vyhledávačích. Nejdůvěryhodnější jsou informace přímo na oficiálních stránkách a profilech dané osobnosti. Před zadáním údajů si vždy ověřte, že jste skutečně na správné adrese. Buďte obezřetní a nenechte se napálit falešnými sliby rychlých peněz.

Jak zjistit, že jde o podvod?

1. Příliš lákavé nabídky: První červenou vlajkou mohou být nabídky, které zní příliš dobře, než aby byly pravdivé. Například „Získejte nový iPhone za pouhou 1 Kč!“ nebo „Získejte tisíce korun každý den bez práce“. Vždy si položte otázku: „Může být něco podobného reálné?“ Pokud se něco zdá příliš dobré na to, aby to byla pravda, pravděpodobně jde o podvod a lež.

2. Neznámé zdroje: Pokud je reklama od firmy nebo značky, o které jste nikdy neslyšeli, je dobré si udělat malý průzkum. Rychlé použití vyhledávače může odhalit recenze a zkušenosti ostatních lidí s danou firmou či stránkou.

3. Chybějící kontaktní údaje: Spolehlivé firmy se nebojí uvést své kontaktní údaje na viditelném místě. Pokud na stránce chybí telefonní číslo, adresa nebo jiné základní informace, měli byste být opatrní.

4. Špatná gramatika a pravopis: Podvodné stránky a reklamy často obsahují gramatické a pravopisné chyby. Pokud si všimnete, že je text v reklamě nebo na webové stránce napsán nedbale nebo obsahuje mnoho chyb, je to další varovný signál.

5. Žádost o platbu či požadavek na osobní údaje: Buďte opatrní, pokud je od vás kdekoliv na internetu vyžadováno, abyste zadali své osobní údaje nebo údaje o platební kartě.

Obrázek: Miliony od Kazmy? Akce si všimli podvodníci, pozor na internetové podvody

Peníze Kazma z vrtulníku skutečně shodí. Jen zatím není jisté kdy a kde. Foto: AI Dall-E

Pokud narazíte na podvodnou reklamu, je důležité na ni neklikat a co nejdříve ji nahlásit. Můžete tak pomoci zabránit dalším lidem v tom, aby se stali obětí. Mnoho sociálních sítí a webových služeb nabízí možnost nahlásit podezřelý obsah přímo z jejich platformy. Nahlási takový obsah můžete i na podvody@insmart.cz.

Zdroje: ViralSvet.cz, inSmart.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch Fit 3: Styl, funkce a výdrž za skvělou cenu
Obrázek: Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Konec legendy: Komunikátor ICQ po 27 letech definitivně končí
Obrázek: Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Čipy v pucích na hokejovém mistrovství: Co konkrétně sledují a jak fungují?
Obrázek: Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Historický večer pro český internet: Vítězný zápas Česka s USA vygeneroval rekordní přenos dat
Obrázek: Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Explozí na třídicích linkách přibývá. Kam vyhazovat elektronické hračky a jak je třídit?
Obrázek: Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Tuhle chybu dělá většina z nás: Datum narození jako heslo nepoužívejte
Obrázek: Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Allegro Smart! Week poprvé v Česku: Ušetřit můžete tisíce, vybrali jsme pro vás nejzajímavější produkty
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu