Mimořádný úspěch české vědy: Vědci z ČVUT chtějí ovládat lidské buňky

Čeští vědci získali prestižní ocenění na největší světové konferenci zabývající se automatickým řízením. Prezentovali zde způsob, jak bude v budoucnu možné magneticky ovládat mikroroboty nebo řídit umělé oplodnění.

Tým katedry řídicí techniky FEL ČVUT ve složení Jiří Zemánek, Zdeněk Hurák a Sergej Čelikovský získal prestižní ocenění EEA Demonstrator Paper Prize za prezentaci článku o řídicím systému pro magnetickou manipulaci. Ocenění uděluje a sponzoruje Club EEA (francouzské sdružení profesorů a vědců v oblasti elektrických a informačních věd) za nejlepší prezentaci vědecké práce na kongresu formou článku a živé demonstrace.

Elektrická a magnetická distribuovaná manipulace je velmi atraktivní téma, které autoři rozvíjejí spolu s analytickými biochemiky AV ČR. Jde o princip, jak bezdotykově řídit mnoho mikroskopických objektů a přemisťovat je zároveň na různá místa. Medicína tuto metodu může využít pro ovládání jednotlivých lidských buněk (například při umělém oplodnění či léčbě rakoviny) nebo mikrorobotů, které se budou používat pro testy a diagnostiku.

Obrázek: Mimořádný úspěch české vědy: Vědci z ČVUT chtějí ovládat lidské buňky

Světový kongres IFAC pořádá Mezinárodní federace pro automatické řízení IFAC a v rámci svého oboru jde bezesporu o nejvýznamnější vědecké setkání na světě. Dvacátý ročník kongresu hostil v červenci 2017 ve francouzském Toulouse přes 4000 expertů z univerzit a firem zabývajících se automatickým řízením, kde nechyběli ani čeští vědci. Katedra řídicí techniky FEL ČVUT byla se svými sedmi účastníky a šesti prezentacemi tradičně nejsilnějším zástupcem z České republiky. A získali za svůj přínos dvě důležitá ocenění.

Největší průmyslový úspěch: software pro vývoj automobilů

Absolventi katedry mají velký podíl na ještě významnějším ocenění Industrial Achievement Award (Cena za průmyslový úspěch), která patří mezi nejprestižnější tzv. Velké ceny IFAC. Tuto cenu získal tým složený z profesorů University of California z Berkeley a inženýrů firmy Honeywell International Inc, mezi nimiž jsou dva čeští vědci Jaroslav Pekař a Daniel Pachner. Oba jsou absolventy katedru řídicí techniky FEL ČVUT, kde rovněž získali doktorát, vedoucím české laboratoře firmy Honeywell je navíc profesor Vladimír Havlena působící opět na této katedře. Cenu získali za vývoj a aplikaci pokročilých metod řízení pro automobilové hnací soustavy a za produktizaci software OnRAMP Design Suite. Tento nástroj přináší významný pokrok ve vývoji automobilů a je velmi úspěšný i komerčně. Zkracuje dobu nastavování řídicí jednotky z měsíce na tři dny, snižuje spotřebu, emise i výrobní náklady.

Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Konec jedné éry: Muskova společnost SpaceX se připravuje na likvidaci Mezinárodní vesmírné stanice
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků