Doba internetová. Facebook má dnes víc uživatelů, než jaká byla populace Země před 100 lety

Zkuste si na chvíli představit, že je rok 1919. Svět se vzpamatovává z hrůz 1. světové války a pomalu vytváří cestu novým technologiím. Mikrovlnku lidé poznají až za desítky let, s ledničkami už se experimentuje, ale ještě zdaleka nejsou běžným vybavením domácnosti.

Je to pouhých 100 let. V historii vesmíru je to nic, v historii Země je to nic, ba dokonce v historii lidstva je to velmi, velmi krátká epocha, ale přesto se za tu dobu změnil život běžného člověka tak, že z toho zůstává rozum stát. Sta let se lidé občasně dožívají, podívejme se třeba na prince Philipa, vévodu z Edinburghu a manžela britské královny Alžběty II., narozeného v roce 1921.

Ano, přišly mikrovlnky, ledničky, televize a mnoho dalšího, ale to teď nechme stranou: Jde o vynálezy, který život výrazně usnadňují, ale nazvat je revolučními by bylo příliš – byť jen o trochu.

Obrázek: Doba internetová. Facebook má dnes víc uživatelů, než jaká byla populace Země před 100 lety

Je krásná, ta naše modrá planeta. A jednoduše se podívat na to, jak vypadá, můžeme i díky internetu.

Svět internetu věcí

Jaká je tedy ta jedna věc, která spolu s novým tisíciletím signalizovala i nové pořádky, nový svět, který je rychlejší, propojenější a zmatenější, víc, než kdy dřív?

Počítač? Ne, to je platforma. Počítače jsou to, co dává prostor a formu tomu nejmodernějšímu: Jsou to laptopy, smartphony, chytré hodinky, ale díky internetu věcí už dnes třeba i reproduktory, pračky, roboti, fotoaparáty a tak dále a tak podobně. Samostatně by však nedokázaly proměnit společnost.

To dokáže ona věc, díky které se za nějakých 25 let proměnil svět k nepoznání. Za pouhého čtvrt století své skutečné, masové existence se internet dokázal stát nepostradatelným a všudypřítomným.

Obrázek: Doba internetová. Facebook má dnes víc uživatelů, než jaká byla populace Země před 100 lety

Mobil, tablet, úsměv. Každodenní obrázek.

Pravda, ne každý internet má, stejně jako ne každá domácnost disponuje počítačem; to je však jen otázkou času. U mladších generací je už skutečně výjimkou, aby někdo neměl alespoň chytrý telefon.

Řada pracovních odvětví se bez internetu neobejde, a jedno z těch nejlépe placených – IT – je na něm a na počítačích dokonce založené.

Doba elektronická, doba internetová

Nechme však stranou statistiky a práci. Internet především pro mnohé změnil způsob komunikace, obstarávání informací a přehled o světě. Posíláme e-maily, píšeme na Messengeru, voláme přes Skype či Discord a hlavně: Jsme na sociálních sítích. Facebook aktivně, to znamená pravidelně alespoň jednou za měsíc, používá více než 2,4 miliardy uživatelů. Pro představu, na naší planetě je dnes asi 7,7 miliard lidí; to znamená, že necelá třetina z nich je připojena k jedné jediné ucelené sociální síti.

Obrázek: Doba internetová. Facebook má dnes víc uživatelů, než jaká byla populace Země před 100 lety

Internet dokáže propojovat, ale také naopak vzdalovat a manipulovat

Vraťme se na chvilku do roku 1919. V té době populace Země nečinila ani 2 miliardy, takže Facebook má dnes více aktivních uživatelů, než byl tehdejší celkový počet lidí na planetě.

Kombinace internetu a jeho revolučního potenciálu spolu s počítačem jakožto platformou integrovatelnou téměř do všeho dala vzniknout oněm v titulku zmíněným „zázrakům na počkání“. Stačí se podívat, o čem píšeme, a co nás zajímá přinejmenším stejně jako vás, čtenáře: Umělá inteligence, roboti, samořiditelné automobily, létající taxi, orgány z 3D tiskárny; pozorujeme miliardy let staré černé díry, plánujeme navštívit Mars, sondami prozkoumáváme naši sluneční soustavu; máme virtuální a rozšířenou realitu. A to vše se děje řádově v posledních dvou, třech desítkách let.

Žijeme v éře internetu, o tom není pochyb. To přináší i výzvy třeba v podobě fake news, deepfakes a dalších manipulací, nicméně klady zatím zápory výrazně převyšují.

O tom, co přinesou další roky, můžeme jen snít. Anebo ne – můžeme se snažit sny realizovat.

avatar
1 Vlákna diskuze
0 Vláken s odpovědí
0 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
1 Autoři komentářů
Richard Sándor Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Richard Sándor
Čtenář
Richard Sándor

Za zmienku mohol stáť i deepweb 🙂

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Průzkum vesmíru jako ze sci-fi: Lexus ukázal svoji představu o kosmických vozítkách budoucnosti
Průzkum vesmíru jako ze sci-fi: Lexus ukázal svoji představu o kosmických vozítkách budoucnosti
Obrázek: Dusty, Picus či Possibility: NASA má seznam 155 jmen pro vozítko Mars 2020
Dusty, Picus či Possibility: NASA má seznam 155 jmen pro vozítko Mars 2020
Obrázek: Virtuální realita je budoucnost hraní
Virtuální realita je budoucnost hraní
Obrázek: Jaký bude iPhone 11? Apple je v těžké pozici, konkurence je silnější, než kdy předtím
Jaký bude iPhone 11? Apple je v těžké pozici, konkurence je silnější, než kdy předtím

Už zítra by měl Apple představit své nové iPhony ve svém domově v Cupertinu. Tradičně prestižní akce by měla ukázat hned...

Zavřít